Журналіст на війні

Журналіст на війні

Арешт у Білорусі засновника опозиційних інтернет-ресурсів Рамана Протасєвіча вкотре довів, що крім свавілля диктаторів існують дитячі помилки самих працівників ЗМІ. Як від них уберегтися?


Журналіст на війні – це ціла професія. Бо одна справа, коли події на передовій лінії фронту висвітлюють кадрові армійські кореспонденти, які по суті своїй є військовослужбовцями, проте виконують специфічну функцію. Вони – солдати, тому розуміють, на що йдуть, як і усвідомлюють, що з ними буде в випадку полону чи загибелі.

А от цивільні представники масмедіа – це дуже делікатна тема. З одного боку, зайвим людям в епіцентрі бойових дій робити нічого. Від них бійцям та командирам один тільки клопіт та зайва відповідальність. Бо і не підготовлені до ворожих обстрілів, наражаються на небезпеку підриву на міні, демаскують позиції… Втім, усі розуміють, що правда про війну важлива, тому в Україні існує спеціальний механізм відряджень представників ЗМІ в зону проведення бойових дій АТО/ООС.  І саме тому суспільство періодично бачить, чує і читає, що насправді відбувається в запеклій боротьбі з російськими окупантами на Донбасі та їхніми місцевими найманцями.

Втім, репортерам та операторам треба вміти не тільки маскуватися і не підставляти голову під снайперську кулю. Важливо і в побуті поводитися так, щоб не було соромно і у небезпечному відрядженні, і за багато років після повернення.

Що показав досвід білоруса Рамана Протасєвіча, котрого разом із Софією Сапєгою режим диктатора Аляксандра Лукашенкі заарештував, примусово посадивши пасажирський літак?

Щоб якось применшити негативний резонанс світової спільноти з приводу «повітряного тероризму», хунта сусідньої держави почала наголошувати, що Раман Протасєвіч ніби й не журналіст, а найманець, котрий воював на боці України на Донбасі, «мерзотник, який скоїв військові злочини». Для цього Аляксандр Лукашенка запрошує в м. Мінськ бойовиків під личиною «слідчих», щоб вони допитали нещасного бранця КГБ, а також через пригодовані пропагандистські ресурси показує фото Рамана Протасєвіча, де він одягнутий у військову форму та тримає в руках зброю. Мовляв, ось, дивіться, якого «терориста» спіймали героїчні лукашенківсько-путінські чекісти!

Ветерани полку «Азов», які бачили на фронті журналіста Рамана Протасєвіча, стверджують, що він не воював, а працював як представник ЗМІ. І що поранення отримав не в бою, а внаслідок ворожого обстрілу.

А що ж оті «мілітаристські» фото? Мало хто заперечує їхню автентичність. Як і те, що під час відряджень на війну чимало журналістів полюбляють для соцмереж «нафоткатися» в войовничому антуражі: хто з автоматом, а хто і в танку!

І ось тут полягає основна помилка: журналіст у зоні бойових дій повинен бути акредитованим, ідентифікованим і в жодному разі не брати в руки зброю (тим паче, що вона чужа).

Крім цієї дитячої витівки ні в чому іншому Раман Протасєвіч не винен. Справжні злочинці відомі, вони в Москві і Мінську.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото з відкритих джерел: «постановочне» фото Рамана Протасєвіча під час перебування в полку «Азов».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%