Амбітні справи молодого голови

Амбітні справи  молодого голови

Про зустріч з Олегом Савчуком – головою Поромівської ТГ – заздалегідь домовився Володимир Мирка. Разом з Віктором Райовим вони побували у Затурцівській, Зимненській, Нововолинській і Поромівській територіальних громадах. Зустрілися тоді з усіма головами, окрім Олега Васильовича, який того дня перебував у відрядженні. Але по телефону пообіцяв: «Як тільки буду у Луцьку, зустрінемось у редакції газети». І ось поріг часопису переступає молодий енергій чоловік.

– Олег Савчук, – протягує руку для привітання. – Щойно з наради.
Олег Васильович чи не наймолодший голова територіальної громади на Волині. На час виборчої кампанії йому ще й 25 не виповнилося.

– Що вплинуло на ваше рішення балотуватися на голову територіальної громади?
– Найбільше, мабуть, любов до рідного краю. Я ж народився у Поромові, закінчив місцеву школу, тут живуть мої батьки, рідні, друзі. Усі підбадьорювали, казали: «Ти зможеш. Молодий, енергійний… Кому, як не тобі розвивати наше село, дбати про громаду». І то було правдою. Та й, мабуть, вже назріли зміни, бо ж якогось особливого великого досвіду на той час у мене не було, а люди все ж у мене вірили. І я це відчував. Підтримала мене також партійне керівництво «Європейської солідарності». 

– Хто були ваші конкуренти?
– Окрім мене, за посаду Поромівського сільського голови в рамках виборчої кампанії виявили бажання поборотися мешканець с. Бужанка, голова фермерського господарства «Брой Агро» Петро Володимирович Брой (самовисування), житель с. Стара Лішня, доброволець полку «Азов» і на той час ще діючий сільський голова Євгеній Микитович Недищук (висунутий ПП «За майбутнє»), мешканка с. Космівка Оксана Павлівна Хом’як (висунута ВО «Батьківщина»), моя односельчанка, касир-операціоніст АТ КБ «ПриватБанк» Юлія Анатоліївна Лялько (висунута ПП «Слуга народу»). 

– Що найбільше запам’яталося з виборчої кампанії? 
– Правду кажучи, не сподівався, що матиму таку велику підтримку. Все ж разом зі мною на вибори йшли дуже достойні кандидати. А 25-го жовтня, коли в Україні проходили місцеві вибори, за мене тримали кулачки донька, дружина, батьки і голосували, як виявилося, не тільки поромівці, а й жителі інших сіл громади. Я відчував їх підтримку і мені це додавало надії. 

– Ви здобули переконливу перемогу… 
– Так. Одразу ж на своїй сторінці у Фейсбук я написав: «Щиро вдячний за підтримку на виборах. Дякую, що довірили працювати для вас. На благо нашої ОТГ. Разом з нашою громадою будемо розвивати нашу громаду у європейському напрямку».

– Хто Ви за освітою, ким працювали на той час?
– На той час я був звичайним підприємцем. Закінчив Тернопільський національний економічний університет за спеціальністю «Фінанси».

– Чи пригадуєте свою першу сесію у ролі голови територіальної громади?
– Безперечно. На цій першій сесії 8 скликання було проголошено результати виборів у Поромівській ОТГ. Голова ТВК привітала новообраних депутатів і мене – голову. На цій же сесії ми обрали секретарем Наталію Василівну Ліпейко, керуючу справами (секретаря) Тетяну Андріївну Никонюк, старостами Миколу Миколайовича Тюхту (Морозовичівський округ – с. Морозовичі, Волиця-Морозовицька, Русовичі), Ліану Володимирівну Вітичук (Старолішнянський округ – с. Стара Лішня, Нова Лішня, Осмиловичі, Будятичі, Космівка), Юрія Васильовича Шулякевича (Бужанківський округ – Бужанка, Верхнів, Бортнів, Іванів, Шахтарське). 

– А хто став вашим заступником?
– Вакансія заступника і досі залишається вільною.

– Олеже Васильовичу, після таких перемог дехто могоричі виставляє, обіцянки роздає, а з чого розпочалось ваше головування? 
– Я поставив собі за мету щонайперше об’їхати усі наші села, зустрітися з її людьми. Побував у школах, садочках, зустрівся з нашими платниками податків. А ще ж на черзі стояли різноманітні реформаторські рішення, було багато усіляких повсякденних справ.

– Знаємо, що у грудні Ви вже виступили з першим своїм звітом перед громадою. Про що звітували? Що вдалося зробити за ті кілька місяців?
– Це було напередодні Нового року. Вирішив звітуватися тільки про конкретні справи, які нам вдалося зробити або ж зрушити з місця. На той час було закуплено і замінено двері та пластикові вікна на суму 123 тис. грн, зокрема, у бібліотеці с. Поромів замінено вхідні двері, в клубі с. Петрове – двоє дверей і стільки ж вікон, у клубі с. Бужанка – двоє вікон, у школі с. Морозовичі – одні двері та дев’ять вікон, на другому поверсі сільської ради – п’ять дверей та дев’ять вікон. А ще завдяки державній субвенції отримали обладнання для харчоблоку Поромівського ліцею на суму 505 тис. грн.– Доволі непогано, як для початку…
– Та це лиш частинка тих справ. Насправді відбулося дуже багато знакових подій. Ми провели друге пленарне засідання першої сесії VIII скликання, з її депутатами об’їхали всю територію громади, побачили на власні очі, як живуть наші села, які проблеми потрібно вирішувати у кожному конкретному населеному пункті. Обговорили побачене, намітили шляхи вирішення цих питань. У середині грудня я тиждень присвятив, щоб у кожному окрузі Поромівської ТГ, а саме у 18 населених пунктах провести збори із їхніми мешканцями. Були й приємні передноворічні події. Громада отримала шкільний автобус. Запросили його освятити нашого священника, зібралися старости, місцеві депутати, начальник управління освіти, директор школи с. Бужанка. Мені важливо було дізнатися, як працюють наші авторитетні громади, тож зустрівся з головою Підлозцівської ТГ Рівненської області, побував на зустрічі обласної організації Асоціації міст України у м. Луцьк, де були присутні усі голови ТГ Волині. З лікарем Поромівської амбулаторії В. П. Оленюком обговорили роботу ФАПів та амбулаторії, необхідності їх ремонтів, закупівлі нового обладнання, поліпшення лікування та проведення обстежень наших людей. Відбулося засідання виконкому, провели 2 сесію VIII скликання, на якій було прийнято бюджет на 2021 рік, обговорено та вирішено ряд важливих і дуже болючих для громади питань. Нам довелося скорочувати три працівники сільської ради, одного – в управлінні культури. Було затверджено план соціально-економічного розвитку на 2021-2023 роки.
Збільшено ставки вихователів у садочках Поромів і Морозовичі до 3 одиниць (було 2,75 і 2,25 відповідно), виділено 40 тис. грн на ремонт підлоги у дитячому садочку с. Поромів, 5 тис. грн – на придбання матеріалів, а саме металопрофілю для облаштування в’їзних воріт у школі с. Верхнів. Друга сесія VIII скликання виявилась однією з найдовготриваліших в історії Поромівської ТГ – розпочалась о 10.00, а закінчилась о 17:30 вечора. І ще було прийнято ряд важливих рішень для розвитку нашої громади. За кошти місцевого і державного бюджету (а це 90 тис. грн) закуплено 6 ноутбуків для учнів початкових класів за програмою НУШ (нова українська школа). На 45 тис. грн (це кошти нашого бюджету) закупили посуд для наших шкіл та садочків. А там довелося розчищати дорогу Поромів – Лежниця.

– Як же Вам вдалося стільки всього зробити? – дивуємося. 
– Це попри всі перелічені справи, ще й доводилося людей приймати, вирішувати різноманітні повсякденні справи, проводити особисті зустрічі і телефонні розмови для розв’язання різних проблемних питань. Хочу також відзначити злагоджену роботу усього виконкому, депутатського корпусу. Дякую за добрі поради і підказки колегам з інших ТГ та районному і обласному керівництву.

– У 2021 рік ваша громада прийшла з гарними подарунками… та й темп роботи було задано досить високий. Як вплинула на вашу роботу пандемія?
– Звичайно, її вплив ми відчули. Це однозначно. Але ми вже налаштувалися на такий ритм і не збиралися його міняти. Січень традиційно для українців – це святкування Різдва, Старого Нового року (Василя), Водохрещ. А це відправи у храмах, вертепи, колядники, щедрування, родинні гостини, творчі заходи. І ми в усіх цих заходах також брали участь. А ще для кращої співпраці між структурою сільської ради і освітнього відділу провели нараду за участю начальників відділу освіти Надії Жук, фінансового відділу Лілії Басинчук, т.в.о. начальника бухгалтерського відділу Ірини Мурмиль. На ній йшлося про «Фінансування закладів освіти і культури», «Харчування дітей та підведення їх до закладів освіти», обговорили питання про початок навчання у новому році та ремонти в закладах освіти і культури. А тоді додали клопотів снігопади. Словом зима для громади видалася дуже непростою.

– У багатьох територіальних громадах через це виникли великі проблеми…
– Хочу зазначити, що січень був дуже непростий у всіх відношеннях. І не тільки справа у заметах, пандемії, святковому настрої… Це ж іще й початок нового бюджетного року, підведення підсумків минулого року, укладення нових господарських договорів, проведення закупівель, подання звітності… 22 січня ми провели третю позачергову сесію, на якій схвалили звернення депутатів Поромівської сільської ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Громадської ради при Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо необхідності запровадження мораторію на зростання ціни природного газу та електроенергії.– Тобто є питання, які без участі центральних органів влади на місцях вирішити неможливо?   
– Зокрема, це стосується зростання ціни природного газу та електроенергії. Питання місцевого значення, які б не каверзні вони були, ми можемо вирішити самі. Це однозначно. Наприклад, 27 січня на засіданні виконавчого комітету ми розглянули питання квартирного обліку, заслухали звіти про роботу структурних підрозділів, про виконання бюджету за 2020 рік, про звернення громадян та інші, що потребували невідкладного вирішення. За результатами проведених процедур закупівель уклали 28 господарських договорів на поставку продуктів харчування у заклади загальної середньої освіти та заклади дошкільної освіти, на проведення лабораторних досліджень, на надання послуг прогортання доріг від снігу та інші. 

– До речі, цього року зима усіх перевірила на господаровитість. Як справилася із заметами команда Поромівської територіальної громади?
– У зв’язку з погіршенням погодних умов ми вжили всіх невідкладних заходів щодо прибирання снігу на дорогах, вулицях, провулках усіх населених пунктів Поромівської територіальної громади та їх посипання. Так, за кошти місцевого бюджету згідно з укладеним договором надавалися послуги з прогортання снігу автогрейдером марки ДЗ-143 впродовж 26-27 січня, 29-31 січня – всього 39,5 годин. Починаючи з 15 січня, власними силами із залученням автотранспортних засобів Миколи Савчука, Михайла Ліпейка, Володимира Висоцького, хлібопекарні церкви «Ковчег», Романа Стецюка, Нововолинського ВУКГ, депутата Поромівської сільської ради Івана Рудя, Івана Лебедюка було проведено прогортання доріг від снігу та їх посипання піщано-соляною сумішшю. Фактично, відгукувалися на кожен телефонний дзвінок. Від імені жителів громади щиро дякую всім хто допомагав у цей час. Хтось міг би й пересидіти цю сніжицю, як й інші, біля каміна чи грубки, але прийняв виклик негоди і прийшов на допомогу громаді. 

– Тобто є люди не байдужі до спільної домівки? 
– І на це нас випробувала зима. Та, як вже казав, спільними зусиллями ми впоралися з усіма викликами. Це стосується й інших невідкладних клопітних питань. Зокрема, хочу подякувати депутату Поромівської ОТГ Анатолію Гуліті, який посприяв у вивезені сміття з території сільської ради. Таких прикладів, коли депутати, підприємці, звичайні мешканці сіл громади допомагають вирішувати ті чи інші питання, багато.

– З власного досвіду знаємо, що дороги – одне з найболючіших місць чи не кожної громади. Який їхній стан у селах вашої ТГ?
– Вони потребують вкладень, будівництва, ремонтів. Вони у нас під особливим контролем, але, як розумієте, самотужки громада з цим не впорається. Ми вже подали проєктну заявку з обгрунтуванням на включення до переліку об’єктів капітального ремонту доріг комунальної власності у Волинській області. У 2021 році за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на «Капітальний ремонт дорожнього покриття ділянки вулиці Північна с. Морозовичі Волинської області» залучено фінансування в обсязі 1 000 000, 00 грн (розпорядження голови обласної державної адміністрації від 29.01.2021 № 32).

– Олеже Васильовичу, які невідкладні питання ще на порядку денному?
– Це  й передача на баланс громади громадських будівель та майна, що належали району. Для всіх територіальних громад актуальним залишається питання власності земель. Ми також запланувати виділити кошти на встановлення відеокамер в Поромівській ТГ, зокрема, й у школах.  Думаємо і про порядок на території громади, своїх шерифів. Нам потрібна дієва програма розвитку медицини, оскільки Центральна районна лікарня Іваничівська передається на баланс Іваничівської ТГ. Звісно, на контролі – й питання наповнення бюджету, залучення інвестицій, співпраця з фермерами, підприємцями, сусідніми територіальними громадами, зокрема, й Нововолинською, з головою якої у нас є повне порозуміння.

– Знаємо, що у вашій сім’ї двійко дітей – донечка Яна і син Ярослав, який нещодавно народився. Чи знаходите час, щоб допомогти дружині Інні, побути з дітьми, поняньчити найменшенького?
– Бути любимим сином, чоловіком, батьком – щастя для кожного чоловіка, незважаючи на посади, які вони займають. При всій зайнятості, потрібно знаходити час і для власної сім’ї. Звісно, найбільше цим переймається дружина, допомагають нам і батьки. Для мене моя сім’я – найбільший стимул для роботи.  
Що ж, бажаємо Вам і вашій команді успіхів. Дякуємо за цікаву розмову.

Володимир МИРКА,
Сергій ЦЮРИЦЬ.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (581) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%