Труни і… податки

Труни і… податки

У центрі столиці «малі підприємці» влаштували акцію протесту «Похорони мікробізнесу», під час якої  відбулися невеликі сутички з поліцією. Хто правий і як далі діяти?


Громадський «Рух SaveФОП» 29 червня організував у столиці чергову масову акцію протесту. Мітингарі вийшли на Майдан Незалежності з вимогою прийняти законопроєкти, спрямовані «на захист спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності». Тобто, вони з 1 січня 2022 р. не хочуть продавати товари з допомогою електронних касових апаратів, як це передбачає чинне законодавство.

Подбали і про «родзинку»: несли траурні вінки і труни, які «символізували те, що наразі через обов’язкове встановлення касових апаратів уже знищили три види малого бізнесу – дрібних ювелірів, сімейні аптеки та ФОПів, які займаються продажем дрібної побутової техніки». 

За словами підприємців, правоохоронці вилучили у них 8 жалобних вінків із штучного матеріалу і порожні дерев’яні труни для небіжчиків, тож на Майдані Незалежності сталася штовханина між мітингувальниками і поліцією. Але обійшлося без тілесних ушкоджень… Потім перекритими для руху транспорту дорогами в центрі м. Києва учасники акції протесту покрокували до Європейської площі, повернулися до Бессарабської, прибули на вул. Банкову до Офісу Президента, а завершення – під Верховною Радою.  

Але в чому суть вимог мітингарів та тих, хто за ними реально стоїть? Проблема в тому, що впродовж десятиліть бізнес в нашій державі розвивається за зовсім відмінними правилами та законами, в результаті чого одна категорія сплачує всі податки в повному обсязі, друга працює в «тіні» з готівковими коштами, а третя, наймасовіша, з допомогою копійчаних відрахувань проводить інколи операції на мільярди гривень! У результаті виходить парадокс: із трьох підприємців поповнює держказну та місцевий бюджет фактично один. А соціальною сферою, медициною, пенсійним забезпеченням користуються всі та в однаковій мірі.

То чого ж так відбувається і коли це все закінчиться? Ми хочемо в Євросоюз? То тоді пора нарешті навчитися «грати» за європейськими правилами. Простий приклад. У будь-якому таксі в Німеччині клієнт може розрахуватися або готівкою, або банківською карткою. І таксист видасть чек за надану послугу. Пасажир потім може відвітувати про свої транспортні видатки і в випадку чого (наприклад, забув сумку в салоні) знайти водія. А той легально працює і сплачує за це податки, потім на законних підставах розраховуючи на соціальні гарантії від держави.

А в нас? Ті ж таксі – це фінансовий хаос на колесах, а про будь-яку документальну звітність у цьому сегменті бізнесу й гадки немає: заплатив єдиний податок на гривню, отримуй прибуток на сотні…

Тому, з одного боку, державні чиновники повинні враховувати законні інтереси дрібних підприємців, а не цілі торгові мережі, які ховаються за цим статусом. А з іншого, це має бути вулицею з двостороннім рухом. І труни мітингарів не повинні, власне, заважати всім іншим учасникам цього руху.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Богдана ГОНЧАРУКА: старий луцький базар.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (596) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%