Афганістан і російський Талібан

Афганістан і російський Талібан


США та інші держави до 11 вересня ц. р. повністю виведуть свої війська з буремного Афганістану. Незважаючи на перемир’я, ісламісти з Талібану вже почали захоплювати все нові території, країни, де до 1989 р. проливали кров навіть українці… Що далі?


Отже, радикальний екстремістський рух Талібан, керівні органи якого знаходяться в Катарі, оголосив черговий етап «священної війни» з «невірними». На тлі заяви Президента США Джо Байдена про виведення до 11 вересня ц. р. усього військового контингенту, евакуації своїх солдатів Німеччиною, Грузією та деякими іншими учасниками західної збройної коаліції, Талібан значно активізувався. Якщо раніше він доволі мирно співіснував із урядовцями та гарнізонами НАТО, то цими днями перейшов у наступ. Один за одним бойовики захоплюють усе новій райони, особливо на півночі Афганістану. Тому урядові війська в пошуках порятунку цілими підрозділами переходять на територію сусіднього Таджикистану, а лояльна до цієї середньоазіатської країни Росія вже запевнила, що допоможе своїми військами посилити кордони.

Щоб краще зрозуміти, що ж зараз відбувається в Афганістані, не треба длубатися в далекій історії, коли ця територія була британською колонією 100 років тому. Пригадаймо період 1979-1989 рр., коли пристаркуватий Лєонід Брєжнєв на чолі СССР вирішив надати «інтернаціональну допомогу» «братньому народові Афганістану» в справі «будівництва соціалізму». На практиці це перетворилося на десятилітню війну, в якій брали участь радянські війська, в тому числі солдати-строковики, прапорщики та офіцери з України. Сотні загиблих і тисячі скалічених – таким виявився підсумок цієї бійні, котра завершилася падінням прорадянського уряду та переходом влади до ісламістів.

Згодом виявилося, що вони більш помірковані, ніж Аль-Каїда і Талібан. Перша в особі Усами Бін Ладена навіть отримувала масштабну допомогу від США, Пакистану та інших держав у війні проти радянських військ, а потім вдалася до атак на колишніх союзників. Тому неадекватного бойовика та його спільників довелося ліквідувати… А Талібан, відчувши слабинку з боку миротворчої місії, підняв голову. І нині завершує контроль над країною.

Нам було б не зовсім цікаво, яка подальша доля очікує Афганістан, якби не кілька обставин. Насамперед, там досі перебуває невеликий контингент військовослужбовців із України. А ще – саме звідси проникає в Європу найбільша кількість нелегальних мігрантів, а також саме тут починається трафік наркотиків… І це також суттєво впливає на стабільність нашої країни…

Узагалі ж, чергове фіаско іноземної присутності в Афганістані ще раз доводить, що лише військовою силою та штучним насадженням моделі цивільного управління складні проблеми вирішити неможливо. Бо переважна більшість населення там живе за споконвічними законами шаріату, і відмовлятися від них не збирається. Тому спочатку треба забезпечити ліквідацію найбільш небезпечних бойовиків, а потім системно працювати над зміною свідомості людей, особливо – молодого покоління.

Власне, щось подібне Україну буде очікувати і в Криму, куди Москва вже переселила понад 1 млн своїх громадян, і в ОРДЛО, де Кремль видав майже 700 тис. своїх паспортів місцевому населенню. Це також Талібан, але з російським акцентом.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Агенції «Reuters»: таліби зразка 2021 р.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (596) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%