Контрудар чи тепла ванна?

Контрудар чи тепла ванна?

Національна спілка журналістів України та Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України пропонують урядовцям та обласним державним адміністраціям невідкладно вжити заходів для забезпечення інформаційної безпеки в областях, які межують із країною-агресором Росією та її сателіткою Білоруссю.

Як цю стратегічну проблему будуть вирішувати очільник Кабміну Денис Шмигаль, профільний міністр Олександр Ткаченко та голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко?
Окупанти в своїй агресивній політиці перед прямим застосуванням військової сили зазвичай «промивають мізки» інформаційними та пропагандистськими атаками. І що за відсутності належної системної протидії «русскому міру» на Сході та Півдні нашої держави, в Криму та ОРДЛО частина громадян виявилася справді зазомбована кремлівською брехнею, це також очевидний факт. Але як зупинити подальше поширення спруту солодкої брехні та агресивної риторики, враховуючи, що сусідня з Волинню Білорусь остаточно перетворилася на повністю підконтрольного Москві сателіта? 
Мало того: саме поблизу білорусько-українського кордону восени Росія буде проводити чергову демонстрацію військової сили під умовним статусом навчань і цілком зрозумілою назвою «Запад-2021», і тому вже зараз Національна спілка журналістів України та Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України напрацювали низку конкретних пропозицій, котрі повинні реалізувати урядовці на чолі з Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем. 
Для волинян це важливо, як мінімум, через кілька суттєвих обставин. 
По-перше, тисячі наших земляків зі зброєю в руках відстоювали Незалежність України на Сході та продовжують це здійснювати в зоні проведення АТО/ООС. По-друге, упродовж десятиріч у північних районах області панує засилля білоруських телебачення та радіо, тоді як українські ретранслятори не те що не надсилають телесигнал у сусідню Брестську обл. РБ, де мешкає велика українська діаспора, але навіть не здатні забезпечити стабільний прийом для вітчизняних телеглядачів. По-третє, після невдалого реформування місцевої преси волинські газети зменшили тиражі, тому їхня присутність у Ковельському та Камінь-Каширському р-нах – незначна. І по-четверте, до розробки рішення комітету «Про рекомендації комітетських слухань «Про забезпечення стабільного українського мовлення на тимчасово окуповані та прикордонні території України» мають пряме відношення волиняни – перша заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України, народна депутатка від Маневицького округу №23 Ірина Констанкевич, секретарі НСЖУ Ольга Куліш (працює в Міністерстві оборони України) та Володимир Данилюк (головний редактор «Волинської газети»).
Які ж конкретно кроки вдалося реалізувати НСЖУ під керівництвом Сергія Томіленка в результаті Всеукраїнської наради редакторів газет 25 березня 2021 р. та Всеукраїнської наради керівників регіональних (місцевих) ТРК 27 травня 2021 р.?
Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики (голова – представник «Слуги народу» Микита Потураєв) оприлюднив на своєму сайті затверджені Рекомендації. 
«Дякуємо особисто кожному з вас за активну участь у проведенні консультацій із колегами та в напрацюванні рекомендацій. Відзначаємо персональний внесок до цієї справи першого секретаря НСЖУ Ліни Кущ, секретарів НСЖУ Ольги Куліш, Олександра Брижа та Володимира Данилюка, голови Донецької обласної спілки журналістів НСЖУ Олени Калайтан, першого заступника голови Донецької обласної спілки журналістів Олександра Кульбаки, власного кореспондента газети «Голос України» по Донецькій і Луганській областях Владислава Леошка, оглядача «Крим.Реалії» «Радіо Свобода» Миколи Семени, – зазначив Сергій Томіленко. – Під час парламентських слухань ішлося не лише про теле- і радіомовлення на прикордонних територіях, але і загалом про ситуацію з інформуванням громадян на цих територіях. В тому числі – про присутність українських друкованих та онлайн-видань. І важливо, що народні депутати включили озвучені вами пріоритети до тексту рекомендацій».
Зокрема, доопрацьований документ містить рекомендації щодо: 
встановлення законодавчих механізмів підтримки регіональних і місцевих мовників, а також загальноукраїнських і регіональних електронних та друкованих ЗМІ, які здійснюють  суспільно значиму діяльність в контексті інформаційної безпеки;
прийняття цільової державної програми посилення інформаційної присутності українських друкованих ЗМІ на територіях, які межують з окупованими районами Донецької і Луганської областей, із АР Крим, а також із Російською Федерацією і Білоруссю;
відшкодування витрат редакцій на виготовлення спецвипусків військово-патріотичного спрямування;
встановлення державного регулювання тарифів на телекомунікаційні послуги; 
укладання угод регіональних мовників із провідними загальнонаціональними каналами про безоплатне надання актуального контенту; 
 надання соціальних пільг та гарантій працівникам медіа, які працюють на ТОТ та прилеглі райони. 
Звичайно, від рекомендацій до втілення – велика відстань, подолати яку можливо тільки разом. І в цьому контексті слід звернути увагу на ключові моменти.
Насамперед, очільникові Міністерства культури та інформаційної політики Олександрові Ткаченку вказано не необхідність невідкладної розробки та забезпечення фінансування Державної програми інформаційної підтримки друкованих та онлайн-ЗМІ в областях, які безпосередньо межують із Росією та Білоруссю, ще до початку проведення Владіміром Путіним агресивних військових маневрів «Запад-2021».
Профільне міністерство, а також облдержадміністрації (в тому числі і Волинська на чолі з Юрієм Погуляйком) повинні передбачити кошти для забезпечення виготовлення друкованої періодики, котра повинна безплатно поширюватися серед цивільного населення прикордонних територій, а також у місцях постійного базування підрозділів ЗСУ, які беруть участь у місіях у зоні бойових дій АТО/ООС, а також безпосередньо на лінії фронту російсько-української війни. 
Вони ж мусять подбати про діджиталізацію місцевих ЗМІ, забезпечення підвищення професійного рівня журналістів, укладення та фінансування угод на висвітлення діяльності органів державної влади у сфері патріотичного виховання та протидії інформаційній агресії Кремля.
Крім цього, потрібно здійснити комплекс вичерпних заходів для забезпечення покриття прикордонних територій України якісними теле- і радіосигналами з можливістю стабільного прийому їх на теренах ОРДЛО, а також прикордонних районів Білорусі.
Відтак, парламентарі та журналісти наразі здійснили все від них залежне, щоб захистити свідомість українців від розтліваючого впливу кремлівської фабрики з «промивання мізків». Важливо, щоб урядовці нарешті вилізли зі своїх теплих ванн, витерлися, одягнулися та почали реально працювати. А не імітувати видимість бурхливої діяльності в стилі «білчиного колеса».

Сергій ШРАМЧУК.

На фото автора: один із пунктів пропуску на кордоні з Білоруссю.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%