Оббіг деревини – під контролем

Оббіг деревини – під контролем

Лісова галузь забезпечує дієвий контроль за рухом деревини. Це стало можливим завдяки електронному обліку на місці заготівлі деревини, вважають в ДП «Володимир-Волинське ЛМГ». Зараз її транспортування та подальше переміщення можна відстежити у загальнодоступній системі Ukrforest в Інтернеті.
Про важливість електронного обліку журналісти «Волинської газети» говорили з головним лісничим ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» Миколою Іваницьким та інженером з електронного обліку деревини цього ж держлісгоспу Іриною Головійчук.

Все вирішують кадри 
Микола Іваницький після закінчення Національного університету біоресурсів та природокористування України розпочав професійну кар’єру помічником лісничого в Устилузькому лісництві. За десять років пройшов шлях до провідного інженера лісового господарства, нині – головний лісничий ДП «Володимир-Волинське ЛМГ». Опікується плановою посадкою, заготівлею насіння, вирощуванням посадкового матеріалу, охороною і захистом лісу від хвороб, пожеж, у колі його інтересів, як заступника директора, – також робота з кадрами, зокрема, й контроль за «лісовим врожаєм». 

– Минуло десять років від часу запровадження пробного проєкту електронного обліку лісоматеріалів. Що вдалося зробити?
Нині у цій проблемі Микола Іванович добре знається. У колективі розпочали втілювати комп’ютерну систему обліку ще у 2015 р. Початковий етап запровадження, як це буває, відразу на «ура» не пішов. Хоча комп’ютери використовувалися в бухгалтерії, плануванні та листуванні. Однак програма електронного обліку мала свої нюанси, які необхідно освоїти і чітко застосовувати. Для цього потрібні кадри від первинної ланки до керівників структурних підрозділів. 
Не без нотки гордості розповідає про кожного нинішнього спеціаліста шести лісництв, які охоплюють колишні Володимир-Волинський, Іваничівський, Турійський та Локачинський райони. Тобто лісівники першими запровадили крайову реструктиризацію. Гордістю підприємства вважають лісничого Павлівського лісництва, заслуженого лісівника України Миколу Конона, ветерана із 45-річним стажем роботи в лісі Володимира Мацоху, водія Устилузького лісництва Олександра Кішту, майстра лісу Петра Войтюка, інженера з електронного обліку деревини Ірину Головійчук…

Знайшла роботу і долю
За словами головного лісничого Миколи Іваницького Ірина Володимирівна, як жінка, першою на підприємстві, а зрештою – і на Волині оволоділа специфікою, як на тепер, вже не нової у лісовій галузі спеціальності, а на той час дуже актуальної і невідомої. 
– Не так вже багато жінок із лісовою спеціальністю працює в нашій галузі, – розпочинає розмову володарка титулу «Краща за професією». – Специфіка роботи накладає свій відбиток і вимоги до професії. Підтвердженням цьому може слугувати фраза зі студентського минулого, мовлена одним із хлопців на товариській вечірці: «Дівчата йдуть у наш вуз на навчання, тільки щоб вийти заміж!» Нас у групі дійсно було лише двоє!
Щоб не склалася думка, що саме так відбулося з Іриною Володимирівною, у розмові зізналася, що свого коханого зустріла після закінчення університету – вподобала чоловіка Андрія Головійчука під час контрольної перевірки облікового стану нижнього складу лісокомплексу у Володимирі-Волинському. Він тоді працював там майстром.– Про це розповідаю, щоб опротестувати хибну думку моїх однокурсників, – каже Ірина Володимирівна. 
Подавала документи після закінчення Маневицької середньої школи у Національний лісотехнічний університет України на факультет лісового та садово-паркового господарства. Із щирою теплотою будує свою оповідь про дитячу мрію та враження про ліс. Батьки, до речі, випускники Шацького лісового технікуму, працювали у Маневицькому професійно-технічному училищі. Край чудових лісових масивів сосни. Не самосіву, а рукотворних насаджень. Спільні з батьком грибні мандри пригадує, як найкращі враження від зустрічей з природою. Атмосфера лісу залишила незабутні враження від пташиного щебету, шуму соснових верхівок, музики польових цвіркунів у барвистому різнотрав’ї та робочого ритму невтомних працьовитих бджіл. Ліс видавався аптекою здоров’я. На пам’ять прийшла згадка про батьків вислів: «Справжній лісник ходить в лісі тихо». Він умів шукати і любив збирати гриби, завжди приносив їх багато, що викликало добру заздрість у знайомих.
– Батьки ніколи не працювали у лісовій галузі, – продовжує розмову, – однак десь глибоко в душі відчувала прихильність до лісу і його працівників. Але у виборі професії вагалася через ще одне захоплення – працювати у медицині.

Лікар або лісівник
Бажання було підсвідоме, та пробуджувалося, скоріш за все, природним покликом жіночої сутності: народжувати, плекати, ростити, берегти і любити. Недарма у багатьох, хто присвятив свою працю лісові, побутує красномовна фраза – «Лікар або лісівник». В одній та іншій галузі випадкових людей не буває!
З чоловіком Андрієм – обоє спеціалісти однієї галузі. З неприхованим інтересом цікавлюся, як їм вдається у сімейному житті оминати проблемні ситуації виробничого характеру. Відповіді довго не довелося очікувати. Стало зрозумілим, що ця тема вже давно відпрацьована, як сердечними почуттями, душевним розумінням, так і фаховою спільністю. Вже сьомий рік подружжя виховує сина Данила.  Не без труднощів доводиться підтримувати щоденний сімейний лад.
Ірина Головійчук: «Завжди із вдячністю пригадую ще на початках спільного життя мовлені моїм коханим Андрієм слова – «Знаєш, Ірино, чому живемо без конфліктів? Тому, що з Божою поміччю працюємо на одну роботу!» 
Так уже восьмий рік йдуть життєвою стежею один з одним. Бо любов та взаєморозуміння, довіра і відданість професії стали основами міцності родинного щастя.

– Які виробничі питання вирішує інженер з електронного обліку деревини? – запитую.
Виявляється їх чимало. Здійснює контроль за маркуванням деревини, її відвантаженням, вносить до електронної бази відомості від усіх шести майстрів електронного обліку. Кожен автомобіль з деревиною забезпечується спеціальними електронними документами. Скажімо, податкова інспекція або дорожня поліція може здійснювати контролюючі функції. Працюють у ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» цілком легально і забезпечують для споживача прозоро якість своєї продукції. На сьогодні заготовляють до шести тисяч кубічних метрів круглого лісу, частина деревини переробляється на різні види готової продукції. В асортименті пиломатеріали, заготовки для європіддонів. Певна частина відправляється споживачам на експорт.
Нині Ірина Головійчук – авторитетна експертиня як з електронного обліку деревини, так й з інших актуальних галузевих питань. Неводнораз доводилося консультувати навіть правоохоронців, які азам електронного обліку, новітнім технологіям контролю за переміщенням лісоматеріалів вчилися від лісівників. 
Ірина Володимирівна не приховує, що любить свою професію і дорожить колективом. Втім, як і всі її колеги, починаючи від директора державного лісомисливського господарства Володимира Філюка та головного лісничого Миколи Іваницького до лісничих, майстрів лісу та лісокультурниць.

Степан ШЕГДА.

На знімку Віктора Райова: герої публікації. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (543) - 87.9%
Пізно (21) - 3.4%
Яка різниця? (10) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (21) - 3.4%
Мені байдуже (20) - 3.2%