Скільки років Каменю-Каширському?

Скільки років Каменю-Каширському?

Краєзнавець і журналіст Петро Кравчук за статусом Почесного громадянина Любешова поставив питання руба: що збираються відзначати цьогоріч у м. Камені-Каширському і чи не переплутали власні іменини з днем народження… білоруського Каменця?

Цьогоріч м. Камені-Каширському виповниться 759 років від дати першої писемної згадки. Однак камінь-каширці готуються урочисто відзначати… 825-річний ювілей. Він, згідно з постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 р.» від 16 грудня 2020 р., має проводитися на державному рівні. Адже в додатку до цього документа до переліку міст України, де ювілеї мають відзначатися на найвищому рівні, включений і Камінь-Каширський. Роком першої писемної згадки Каменя-Каширського в Постанові зазначений 1196-й. Хоча насправді це не так», – пише Петро Кравчук.
За існуючою в українській (і не тільки!) історичній науці традицією, якщо не відома точна дата заснування населеного пункту, літочислення їх ведеться від перших писемних згадок. Якщо ж писемне свідчення непевне, його уникають і надають перевагу хоча і пізнішому, але достовірному джерелу. То коли ж уперше згадали літописці волинський Камінь-Каширський?
«Камінь-каширці 1196-й (як дату першої письмової згадки про своє місто) обрали помилково, ототожнюючи історичну назву свого м. Камінь із зовсім іншим, білоруським м. Каменець, яке вперше згадується у «Літопису руському» саме під 1196 р. У цьому документальному першоджерелі Каменець згадується при описі таких подій: 
«Володимир [Ярославич], поїхавши з Мстиславом [Мстиславовичем], попустошив і попалив волость Романову довкола [города] Перемиля, а Ростислав Рюрикович, поїхавши звідси з Володимировичами [Мстиславом, Ростиславом і Святославом] і з чорним клобуком, попустошили і попалили волость Романову довкола Каменця. І тоді, набравши здобичі челяддю і скотом і відомстивши, вернулися вони до себе». Мені пощастило придбати унікальне видання «Літопис руський» (український переклад з давньоруського Леоніда Махновеця), який побачив світ у київському видавництві «Дніпро» у 1990 р. Тому у 1996 р. намагався переконати тодішнє керівництво Камінь-Каширського р-ну передчасно не святкувати 800-річний ювілей м. Каменя-Каширського, бо насправді святкуватимуть ювілей не свого міста, а зовсім іншого – білоруського м. Каменець. Посилався на літопис, як на першоджерело. До того ж у книжці, в науковому «Географічно-археологічно-етнографічному покажчику», чітко зазначено: 
«Каменець: нині – селище Кам’янець, районний центр Брестської обл., Білорусь».
У цьому ж науковому покажчику (ніби спеціально для камінь-каширців) також наголошується, що: «Камінь (хибно Каменець) нині – м. Камінь-Каширський, районний центр Волинської обл.», – переконує дослідник.
Та в неділю 13 жовтня 1996 р. у м. Камені-Каширському відбулися велелюдні урочистості з гучним застіллям, яке переросло в «обнімашки» на капоті… Словом. 800-річчя таки відгуляли. Згодом святкування чиновники повторювали у 2011 р.; тоді камінь-каширці у своєму місті відзначили вже ніби як 815-річний ювілей… білоруського міста.
І ось наближаються нові урочистості, фальшиві. То чого ж узаконити (а, можливо, навмисне сфальсифікувати задля якоїсь вигоди?) мнимий ювілей Рішенням Верховної Ради України було кому, а виправити помилку – немає бажаючих? 
«Принагідно повідомляю, що камінь-каширці  справжній 825-річний ювілей свого міста зможуть відзначити лише через 91 рік, тобто – аж у 2112 р.! А цього року Камінь-Каширську виповниться 759 років від фактичної дати першої письмової згадки. Адже Камінь-Каширський під історичною назвою Камінь уперше згадується в «Літопису руському» під 1262 роком. 
Описуючи боротьбу князя Василька з спустошливими набігами литовців, літописець записав: 
«Припом’янув Миндовг [також], що Василько-князь із богатирем [Бурондаєм] пустошив землю Литовську. І послав він рать на Василька, і пустошили вони довкола [города] Каменя. Але князь Василько не поїхав услід за ними, тому що сподівався він другої раті». Точної дати (окрім року) літописець не вказав. Однак фахівці, аналізуючи тодішні події, стверджують, що описувані події відбувалися влітку або восени. Цей факт варто буде враховувати, обираючи час для святкування днів міста або ювілеїв», – переконаний Петро Кравчук.
Слід зазначити, що одне з найдревніших міст України – Камінь – згодом стали називати Каменем-Коширським у пам’ять про його колишніх власників Сангушків-Кошерських. Але з часом назва-означення Коширський була зросійщена і змінена на Каширський. Тому камінь-каширцям варто відновити історичну правду та почати правильно називати рідне місто.
Узагалі ж, це поліське місто у в недавній історії пережило чимало катаклізмів. Наприклад, після московсько-варшавського мирного договору 1921 р. опинилося як центр повіту в складі Поліського воєводства Другої Речі Посполитої територіально на теренах сучасної Білорусі з центром у м. Бресті. Однак, у 1940 р. ця територія разом із кількома районами Любешівщини була передана до складу Волинської обл. УРСР, де й перебуває донині. Натомість історична Україна втратила м. Брест та населені переважно українцями землі довкола нього: їх віддали у відання Білоруської РСР.Цікаво, що цьому місту велику увагу приділяли не лише українці, білоруси чи поляки, але й німці. В усякому випадку, є інформація, що на його аеродром приземлявся військово-транспортним літаком навіть гітлерівський «райхскомісар» окупованої України Еріх Кох, бо розташований тут гарнізон відігравав стратегічне значення для контролю над усім Волинським Поліссям і шляхами сполучення, насамперед – залізницею.
Тож відколи вести родовід м. Каменя-Каширського? Від 1196 р., як закликає парламентська постанова, чи з 1262 р., коли про нього вперше згадали літописці? Тема надзвичайно цікава, щоб її проігнорувати, не докопавшись до істини.

Підготував Роман УСТИМЧУК.

На фото з відкритих джерел і автора: краєзнавець Петро Кравчук; колишня каплиця домініканського монастиря XVII ст.; озеро неподалік центру ОТГ; органи влади «поліської столиці».
  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (476) - 88.8%
Пізно (15) - 2.8%
Яка різниця? (8) - 1.5%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.7%
Мені байдуже (16) - 3%