«ТОРЧИНСЬКИЙ Ярмарок-2021»

«ТОРЧИНСЬКИЙ  Ярмарок-2021»

Відроджені славні традиції в селищі Торчин Луцького р-ну стануть чудовим розвитком для місцевої громади та туристичною родзинкою цілої Волині.

У    Т  Торчин – на ярмарок! Вітання славним жителям Торчина та околиць! Вітаємо Буяни, Усичі, Усичівські Будки, Веселе, Верхи, Городині, Романів, Смолигів, Сарнівка, Дубичанське, Хорохорин, Барвінок, Білосток, Горзвин, Садів, Кошів, Воютин, Чорний Ліс, Гать, Тертки, Скірче, Жуківець, Михайлівку. Вітання гостям із княжого Луцька і Волинських земель та всім гостям із далеких країв та країн заморських!», – такими словами розпочав суботнє свято у Торчині Луцького р-ну середньовічний війт. 
Зрозуміло, що його роль виконував один із театральних талантів (загалом за «Сказання про Магдебурзьке право» відповідали театр ГаРмИдЕр, театральна майстерня «ДогориДригом», який і сповістив про надання селищу Магдебурзького права. Сталося це не пізніше 10 липня 1540 р., коли єпископ Луцький римського обряду Георгій Фальчевський, збудувавши замок для охорони населення і маєтностей, дозволив Торчину іменуватися містом зі статусом магдебурзького права.
А насправді грандіозну подію в Торчині не лише для місцевої громади, але й дуже багатьох гостей із усіх куточків області, а й цілої держави, організували в останній день нинішнього липня цілком реальні люди. Насамперед, Торчинська селищна громада, котру очолює Юрій Кревський, Мистецьке об’єднання «СтендаЛь», Незалежний театр «ГаРмИдЕр» за підтримки партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду, програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (USAID КЕУ) та Державного агентства розвитку туризму України. Отже, театралізований фестиваль «Торчинський ярмарок-2021» – відбувся!
Як свідчить історія, торгівля для волинських міст відігравала важливу роль в економічному житті регіону, адже вона сприяла не лише збагаченню міщанства, але й задовольняла потреби шляхти та її підданих. А, окрім того, ці міста виконували роль торгового і навіть культурного центру для навколишніх сіл та околиць.
Оргкомітет також навів цікаві факти з роботи «Волинські міста XVI – першої половини XVII ст.: митна політика та організаційні засади торгівлі» А. Є. Заяця:
«Основна маса торговельних операцій здійснювалася на ярмарках і торгах. Торги здебільшого відбувалися 1-2 рази на тиждень, а ярмарки переважно 1-3 рази на рік. Найчастіше днями проведення торгів були п’ятниця, четвер і понеділок, рідше – середа. У містах для торгівлі було відведено спеціальне місце – ринок, що розташовувався в центрі. Робилося це для того, щоб полегшити міській владі контроль над купцями. На ярмарках можна було «пивом, медом, горілкою, вином шинковати, кони и иное вшелякое быдло про-давати, куповати товары косматые и иншие суконные всякие за товары и меняты и тежразмаитые гандли проводити».
А ще колись торгували на ярмарках цехи та приїжджі ремісники (вони повинні були заплатити до цехової скриньки кілька грошів від особи) та партачі (позацехові ремісники).
Власне, вишуканий та різносторонній асортимент продукції виявився візитною карткою і для «Торчинського ярмарку-2021». Тут можна було купити все: від килимів і плетених сумок до луків та браслетів, від варення і трав’яних зборів до розписного печива і фаршированих равликів! 
Тож заклик долучитися до нього запальними піснями підхопив фольклорний колектив «Родинне перевесло» та Заслужений ансамбль пісні і танцю «Колос», рідні для Торчина.
На святковій сцені – також гості, не чужі у своєму ставленні до громади. Насамперед, голова облради Григорій Недопад, який після вітальних слів вручає документи та нагрудний знак матері-героїні мешканці с. Воютин Наталії Чайці, яка виховує 5 дітей.
Торчинський селищний голова Юрій Кревський ділиться з присутніми надзвичайно теплими враженнями від фестивалю, а також обіцяє зробити ярмарок щорічним.
І – старт чудової та насиченої культурно-розважальної програми у виконанні ГаРмИдЕру (інтермедія «Диявол на ярмарку»), ужгородського Дому історичного танцю «Тартан», Театральної майстерні «ДогориДригом» (казкове видовище «Сестрички-відьмочки»), лірника Андрія Ляшука з рівного, оповідки про Торчин Єжи Язвінські, танцівниці Аміри (м. Луцьк) і перкусіоніста Тараса Мозоля (м. Рівне) – східні танці, торчинської студії «Чарівне янголятко» (малюнки з експозиції «Ярмаркові замальовки»), Вуличного театру «Хайлатс» зі столиці (вистава «Весела історія царівни Несміяни»), виступи гуртів «Yagody» (м. Львів), «The Doox» і «Ярра» (м. Київ), учасниці «Голосу країни» Юрії Вітранюк, середньовічні танці і мастерки, та, звичайно, розіграш «Великого ярмаркового кошика».
До самісінького смерканку ярмаркувала торгівля, веселилися люди, і навіть спека та загроза зливи не затьмарили в організаторів та учасників цього фешенебельного дійства позитивних емоцій. Фактично всі, хто тут побував, пообіцяли приїхати в Торчин і наступного року. І це – справді початок чудової традиції.

Роман УСТИМЧУК,
Володимир ПРИХОДЬКО.

На фото Віктора РАЙОВА, оргкомітету, Оксани РОГАЧ і порталу «Район. Луцьк»: моменти святкового ярмарку.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (582) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%