Афганістан-2021

Афганістан-2021


Чим відрізняється евакуація військ НАТО з Афганістану в серпні 2021 р. від виведення радянської 40 Армії з цієї країни наприкінці грудня 1989 р.?


Отже, в Афганістані знову штормить. На відміну від доволі таки організованого виведення в 1989 р. урядом СССР цілої армії, котра намагалася «побудувати соціалізм» під виглядом «надання інтернаціонального обов’язку», після 10-річної окупації цієї країни, нині спостерігаємо повний хаос.


Хоча б тому, що майже 30 років тому після того, як останній радянський солдат залишив ДРА, якийсь час залишена влада Мухаммада Наджибулли ще існувала, і впала перед натиском «моджахедів» лише через 3 роки. У 1992 р. «Талібан» таки захопив навіть Кабул, тому опальний президент Афганістану переховувався в будівлі Місії ООН, але в 1996 р. ісламісти його звідти витягнули силоміць та привселюдно повісили…


Тепер можна зрозуміти страх і поспіх, із яким нинішній корумпований і з сумнівною легітимністю Президент (уже Ісламської, а не Демократичної Республіки Афганістан) Ашраф Гані утік в Таджикистан, а потім в ОАЕ: не хоче бовтатися з мотузкою на шиї…


І тоді СССР, і зараз НАТО, залишили для визнаних ними урядів величезну кількість зброї. І якщо Мохаммад Наджибулла з її допомогою хоч 3 роки утримував владу, то тепер «Талібан» не став чекати навіть евакуації військ Альянсу до 1 вересня – захопив усе, в тому числі новітню авіацію, отриману від США безкоштовно! Тому «Талібан» зараз справді озброєний та дуже небезпечний!


І ось тут виникає резонне запитання: як нам, українцям, реагувати на події в цій географічно далекій, але реально не такій уже й чужій країні? В усякому випадку, може виникнути навіть ситуація, що доведеться на прохання НАТО розміщувати в себе якусь кількість біженців… Про участь у новій військовій місії, звичайно, вже не йдеться…


Слід погодитися з Президентом США Джо Байденом: досить підтримувати режими, котрі опираються тільки на іноземні війська та чужі гроші. В Афганістані треба розраховувати лише на тих, хто реально здатний відстоювати демократичні цінності. І тут привертає до себе увагу Перший віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех: заявив, що згідно з Конституцією, після втечі Ашрафа Гані, він переймає його повноваження:


«Ми, афганці, повинні довести, що Афганістан – це не В'єтнам, а таліби навіть віддалено не схожі на В'єтконг. На відміну від США та НАТО, ми не втрачали духу і бачимо попереду величезні можливості. Даремні застереження закінчені. Приєднуйтесь до опору!».


І розпочав діяти: з сином відомого польового командира, «моджахеда» Ахмад Шаха Масуда розгорнули збройну боротьбу з талібами на Півночі країни.


Питання тепер тільки в тому, чи будуть західні альянси підтримувати цю стримуючу «Талібан» силу, адже на заморожених рахунках у США залишилося майже 10 млрд доларів США, передбачених для законної влади Афганістану? І чи не поширить цей войовничий рух із традиціями Середньовіччя свого впливу на нові території, в тому числі й на Україну?


І – щодо евакуації громадян України з оточеного Кабулу українськими літаками. Відбулося кілька рейсів, виявилося, що наших на бортах було обмаль, інші – громадяни невідомих держав. У той же час повідомляється, що в Афганістані досі перебуває понад 50 співвітчизників, яких треба евакуювати.


Як це зробити безпечно? Тим паче, що останній інцидент, коли український літак піднявся з кабульського летовища в бік Ірану за першою версією – під дулами автоматів, за другою – безперешкодно, теж викликав чимало запитань. Насамперед, хто формує список пасажирів? І чи здатна Україна сьогодні якось захистити свої літаки в разі їх захоплення бойовиками чи терористами? Може, нехай ці ризиковані польоти здійснює авіація країн НАТО, бо в іншому випадку ми й решту співвітчизників не врятуємо, і літаки втратимо?


Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Агенції «Gettyimages»: Амрулла Салех.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%