Формально і фактично: медицина – не по залишковому принципу!

Формально і фактично: медицина – не по залишковому принципу!


Щоб домогтися виконання державних зобов’язань щодо фінансування медичної галузі депутати Луцької міської міської ради на сесії 29 вересня звернулися до Президента України Володимира Зеленського, Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова, Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка щодо належного фінансування медичної галузі.


Насамперед обранці Луцької громади констатували:

«В Україні, як і в більшості країн світу, охорона здоров’я визнана одним із пріоритетних напрямів діяльності держави, який має надзвичайно важливе соціальне, економічне та суспільне значення. Оскільки якість медичних послуг та стан здоров’я населення залежать від рівня забезпеченості закладів охорони здоров’я фінансовими ресурсами та ефективності їх використання, ця система завжди потребує великих ресурсних вкладень».


Депутати вважають:


«Найболючішим питанням для держави й суспільства на сьогодні є проблема недостатнього фінансування медичної галузі. Основною проблемою фінансування медичних послуг, надання яких забезпечує галузь охорони здоров’я, є залишковий принцип, пов’язаний з хронічним дефіцитом бюджетних коштів, що виділяються на вітчизняну медицину».


А тому цілком слушно нагадують вищому керівництву держави, що пора навчитися виконувати чинне законодавство:

«Відповідно до Закону України «Про фінансові державні гарантії медичного обслуговування населення» (далі – Закон) держава гарантує повну оплату надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України. Законодавство про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення базується на Конституції України та Законі України Основи законодавства України про охорону здоров’я.


Ст. 4 Закону визначає, що обсяг коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на реалізацію програми медичних гарантій, щорічно визначається в Законі України про Державний бюджет України як частка валового внутрішнього продукту (у відсотках) у розмірі не менше 5 відсотків валового внутрішнього продукту України та визначає, що видатки на програму медичних гарантій є захищеними статтями видатків бюджету.


Ст. 10 Закону передбачає, що при розрахунку тарифів та коригувальних коефіцієнтів базою для визначення компонента оплати праці медичних працівників є величина, що є не меншою за 250 відсотків середньої заробітної плати в Україні за липень року, що передує року, в якому будуть застосовуватися такі тарифи та коригувальні коефіцієнти. За даними Державного комітету статистики, у липні 2021 р. середня заробітна плата становила 14,3 тис. грн. Тобто при формуванні тарифу на 2022 р. має бути врахована заробітна плата медичного працівника не менше ніж 35,7 тис. грн».


Формально, як вважають луцькі депутати на чолі з міським головою Ігорем Поліщуком, держава повинна забезпечити універсальний доступ до необхідної медичної допомоги, яка повинна надаватися безоплатно в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, але фактично громадяни не захищені від катастрофічного фінансового зубожіння у випадку хвороби через неналежний рівень обсягів витрат на охорону здоров'я.


«Враховуючи вищенаведене, вимагаємо врахувати в Державному бюджеті України на 2022 року видатки на галузь охорони здоров’я на рівні не менше 5% валового внутрішнього продукту України», – наводить текст рішення Управління інформаційної роботи Луцької міської ради.


Чи почують на Печерських пагорбах резонні аргументи лучан, чи врахують пропозиції їхніх депутатів, а чи все знову перекладуть на плечі і так небагатого місцевого бюджету?


В будь-якому випадку, без якісної медицини громадяни не можуть отримати якісні медичні послуги, і це дуже погано.

Ольга ДАНИЛЮК.

Карикатура з порталу «Культурологія».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (595) - 86.2%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%