Гідність прагне великих справ

Гідність прагне великих справ


Як на прикладі Замку Радзивіллів в Олиці відроджувати неповторні об'єкти історичної спадщини та гармонійно їх використовувати на майбутнє?


Бачити потенціал Волині, проблематику, говорити про реформи та проекти, про економіку та системні рішення, чути голос бізнесу в регіоні і пропонувати зміни – з такою метою в області 12 жовтня побувала команда Офісу простих рішень і результатів на чолі з його виконавчою директоркою Марією Барабаш.


Експерти неприбуткової громадської організації Офіс простих рішень та результатів готують пропозиції для Президента України та членів Національної ради реформ України, де виконавчий директор – Михайло Саакашвілі.


Із Марією Барабаш на Волинь приїхали головний економіст Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук (у сусідній Білорусі очолював низку науково-експертних інституцій, наразі живе та працює в Україні), керівниця управління регіонального розвитку центрального ОПРР у Аліна Савченко та очільник відділення Офісу на Івано-Франківщині Геннадій Якубовський. Організацію візиту забезпечували керівник Офісу простих рішень та результатів на Волині Ігор Чорнуха та його заступник Володимир Данилюк.


Насамперед, разом із головою облради Григорієм Недопадом, головою облдержадміністрації Юрієм Погуляйком, його заступником Андрієм Ярмольським, головою Олицької громади Олександром Прендецьким та депутаткою облради Іриною Патлашинською вони побували в Замку Радзивіллів, що в смт Олика Луцького р-ну – стратегічному  історико-культурному об’єкті на Волині, що потребує інвестицій щонайменше в розмірі понад 470 млн грн та правильних рішень щодо стратегії використання цього об’єкту та необхідних змін до чинного законодавства.


– Чому – Олика? Волинь має унікальну пам’ятку. Нам усім треба докласти зусиль, аби вона для початку була збережена, а в майбутньому стала культурним центром. Такі речі втрачати не можна, – насамперед зауважив Ігор Чорнуха.


Нині відповідні структури готують проектно-кошторисну документацію, перші кошти на співфінансування її виготовлення вже виділили з обласного бюджету.


– Процес давно запущений. Професор Володимир Заболотний готує проєкт ревіталізації всієї Олики: ми підходимо до проблеми комплексно, а, відтак, йдеться не лише про замок, а й про всі пам’ятки на території селища та його інфраструктуру загалом. Роботу вже почали, проєкт включений у президентську Програму «Велика реставрація», чекаємо коштів на консервацію приміщення. Наприкінці жовтня відбудеться велика конференція щодо розвитку Олики. Всі чудово розуміють, що це потрібно не лише цьому селищу, але й усій Волині, Україні. Тому ми працюємо на своєму рівні. І якщо є нагода показати Олику тим, від кого залежать важливі рішення у столиці, то ми завжди це робимо, використовуємо всі можливості, аби про Олику знали і сприяли нам у втіленні планів з її відновлення, – розповів голова облради Григорій Недопад.


– Цього року плануємо приступити до роботи над консервацією пам’ятки. Спішимо, щоб пройти всю документальну частину, тендерні процедури, встигнути освоїти гроші. Дуже важливо отримати перші кошти  і почати реалізовувати невідкладні роботи. Наступного року вже йтиметься про 474 мільйона гривень, це кошти першої черги, які потрібні тільки на замок, – додав заступник голови облдержадміністрації Андрій Ярмольський.


Цікаво, що відомий економіст, експерт Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук, який теж був цього дня в Олиці, – родом із Білорусі, тому в Олицькому замку одразу впізнав його білоруський варіант – замок Радзивіллів у Несвіжі. Там князівський маєток є відомим туристичним об’єктом, відбудований коштом держави і приймає сотні тисяч відвідувачів. Але в Білорусі він функціонує суто як туристичних об’єкт. В українському варіанті слід подумати над шляхами та методами його реконструкції та подальшого використання. Як, власне, і щодо внесення змін та доповнень до чинного законодавства, аби зацікавити приватний бізнес інвестувати в цей комплекс достатній кошти, а потім дбати про його цільове використання.


І вже після вирішення цих стратегічних завдань провести тендерні процедури таким чином, щоб роботи з реставрації проводили спеціалізовані будівкальні організації, котрі в попередні роки вже успішно проводили такі роботи.


Як згодом зазначив гендиректор ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» Ігор Чорнуха, за умови швидкого вирішення бюрократичних питань та належного фінансування Замок Радзивіллів можна відродити не раніше, ніж через 3 роки інтенсивних робіт.


Краєзнавиця і уродженка Оличчини Валентина Харковлюк розповіла про історію Олики та замку зокрема. Експерти оглянули замок, ще раз пересвідчившись, що за довгі десятиліття використання цього унікального замку бастіонного типу (першого в Центральній Європі!) споруда дійшла до неприглядного стану, над її відновленням треба працювати комплексно та відповідально. В тому числі – в чіткій координації не лише на рівні місцевої влади та різноманітних міністерств та відомств у столиці, але й на міжнародному рівні, адже в історії Замку Радзивіллів, якому понад 400 років, яскраві сліди залишили представники різних народів: українці, поляки, литовці, євреї і навіть представники США.


– Я вперше тут. Дуже цікава і величезна у вас пам’ятка, яку потрібно реконструювати. Точно говоритиму про це з Міністром інфраструктури Олександром Кубраковим, і впевнена, що це не просто треба включити в Програму «Велика реставрація» Президента Володимира Зеленського, а реставрувати це якомога швидше. Вже бачу, як тисячі туристів сюди будуть їхати. Треба порахувати, скільки це принесе податків в громаду. Повинен бути такий бізнес-план, адже тут можна проводити форуму і конгреси, й інші велелюдні заходи, в тому числі й міжнародні, - після побаченого наголосила Марія Барабаш.


Чи мають експерти Офісу простих рішень та результатів повноваження та механізми доносити конструктивні ідеї в Офісі Президента? Наскільки дієва ця структура? Марія Барабаш зазначає, що як виконавча директорка ОПРР може напряму спілкуватися як із Главою держави, так і з керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком, керівництвом уряду. Крім цього, в нинішньому парламенті понад 90 народних депутатів увійшли в парламентську групу сприяння ОПРР – найбільшу з усіх існуючих у Верховній Раді України..


- У нас все залежить від лідерства: не повноваження дають сили, а лідерство. Національна рада реформ під головуванням Президента Володимира Зеленського, куди входить весь Кабінет міністрів на чолі з Денисом Шмигалем, спікер та всі голови профільних комітетів Верховної Ради, Голова Правління Нацбанку, інші ключові керівники держави, тобто – весь топ-менеджмент країни, який має повноваження ухвалювати рішення, це саме той механізм, із допомогою якого можна вирішити багато стратегічних завдань, – наголосила Марія Барабаш.


Після відвідин Замку Радзивіллів учасники виїзної наради також побували і в Римо-католицькому колегіальному костелі Святої Трійці, що реставрується коштом польської держави. Підхід сусідів до вирішення проблеми збереження цієї унікальної духовної, архітектурної та історичної спадщини показовий: за останні роки на храм виділено із Польщі понад 5 млн злотих.


Після Олики експерти Офісу відвідали Луцьк. В обласному центрі за їхньої  участі відкрили регіональне відділення Офісу простих рішень та результатів на чолі з Ігорем Чорнухою, а також провели бізнес-ланч із представниками громадських організацій, які опікуються розвитком взаємодії органів влади різних рівнів із соціально відповідальним бізнесом.


Відтак, візит виконавчої директорки Офісу простих рішень та результатів Марії Барабаш та її колег на Волинь уже можна вважати результативним. Адже реалізація таких широкомасштабних проектів, як не лише реставрація унікального Замку Радзивіллів, але й розвиток древньої Олики комплексно, можлива лише за ініціативи місцевої громади, у взаємодії з органами влади і за сприяння впливових структур у столиці.


…Лише кілька історичних написів збереглося з сивої давнини на стінах колись вишуканого маєтку від родини Януша Радзивілла, останнього власника цього замку. Один із них у перекладі з латинської мови звучить приблизно так:


«Гідність прагне великих справ!».


Гідність шляхетного роду наших предків у поєднанні з масштабністю президентської Програми «Велике будівництво» – це саме той фундамент, на якому можна реалізувати і відродження унікального Замку Радзивіллів, і комплексну розбудову всієї Олики, і вирішення подібних завдань в інших куточках Волині.


Олена ЛІВІЦЬКА,
Віктор РАЙОВ.

На фото Віктора РАЙОВА: під час роботи представників Офісу простих рішень та результатів спільно з керівниками обласної влади та місцевого самоврядування в Замку Радзивіллів у смт Олика Луцького р-ну.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (7) - 63.6%
Пізно (1) - 9.1%
Яка різниця? (1) - 9.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (1) - 9.1%