За кулісами токшоу

За кулісами токшоу Інколи переглядаючи якусь кінострічку, ми хитаємо головою та промовляємо: «Та ну, такого просто не може бути!»,а проте життя підкидає ще й не такі історії. І часто їхні герої настільки заплутуються у життєвих перепетіях, що не можуть самотужки знайти вихід.

Наприкінці вересня на телеканалі «UA:Перший» розпочалася трансляція нового соціального токшоу «По-людськи». На перший погляд, це ще одне скандал шоу на вітчизняному телебаченні, але на відміну від інших у програмі завжди є вихід. Сюди не приходять, щоб просто посваритися, усі учасники процесу мають варіанти вирішення проблеми.

Про закулісся токшоу розповіли під час Zoom-конференції, організованої Академією суспільного мовлення.

«Чим відрізняється наше токшоу від тих, які вже давно існують на телевізійному ринку? Напевно тим, що ми соціальніше. Напевно тим, що ми суспільніше. Так ми подаємо, як і решта токшоу, будь-яку проблему через історію. Цю історію ми розповідаємо за всіма телевізійними та драматургічними жанрами, щоб суспільству було цікаво дивитися, але не просто дивитися, а й думати, аналізувати, робити висновки, чому там так сталося і як зробити так, щоб у мене не сталося», – зазначила керівник проєкту Сніжана Кутракова

Виробником соціального токшоу стала компанію «РРП Груп» (Ivory Films), яка влітку перемогла у мистецькому конкурсі.

Студія соціального токшоу «По-людськи» стане місцем для громадської дискусії, пошуку способів розв’язання проблем та алгоритмів дій у різних ситуаціях. Історії, які лунають та лунатимуть у програмі, – різноманітні: сімейні драми, складні соціальні ситуації, кримінальні розслідування та боротьба за справедливість.

«Соціальне шоу «По-людськи» має за мету відібрати найголовніше з людських історій, які побачать телеглядачі, і побудувати конструктивну дискусію саме навколо важливого. Наші історії змусять глядачів співпереживати, братимуть за душу, проте ми не хайпуватимемо на шоку людей. Завдання токшоу не повчати, не вказувати людям, що вони роблять щось не так, наше завдання – розібратися й допомогти знайти вихід із ситуації, що склалася», – продовжує Сніжана.

На її думку, такі шоу як: «Говорить Україна», «Стосується кожного» та «Один за всіх», спрямовані на психологію. У них обговорюють, чому певна ситуація сталася з конкретною людиною, що в неї в голові, що або хто зовні вплинуло на людину, що вона саме так зробила. Натомість токшоу «По-людськи» не лізе у  психологію, а покликане вивести історію на соціальний діалог, досліджує, як працюють механізми в державі, експерти говорять, де можна щось змінювати в системі, й дають конкретні поради.

Ведучою «По-людськи» з 38 претендентів було обрану Інну Москвіну. У жінки великий досвід у роботі журналісткою, редакторкою та ведучою новин, щоправда, за її ж словами, такий формат для не є абсолютно новим.

«Я багато років пропрацювала в новинах, і стикалася і з проблемними сюжетами, і з соціальними. І в принципі, мені це все більш-менш знайоме. Інша річ в тому, коли це велике токшоу: збирається багато людей, є дві сторони конфлікту, є експерти, які допомагають розібратися, ти починаєш бачити ситуацію значно ширше, ніж тобі дозволяють новинні сюжети. Зокрема, я була знайома з поняттям трудового рабства, я розуміла, що це таке, я їздила на такі зйомки для новин і ми буквально разом з поліцією визволяли таких людей. Але коли до тебе в студію приходить ці люди, і коли ти бачиш їх зблизька, бачиш їхні очі, їхні руки, і чуєш, як вони розповідають свою історію без емоцій. Якось так просто розповідають про фермера, який закрив людину на понад добу в залізному ящику, не давши йому ні води, не випустивши його ні до вбиральні… У мене забракло слів, я не знала що сказати», – ділиться враженнями ведуча токшоу.

Усі історії стосуються людей і про людей. І робота над кожною з них вимагає стійкого психологічного стану, одночасно твердості і м’якості. За словами Сніжани, дуже важко готувати історії, які стосуються дітей. На днях відбувалися зйомки передачі про дванадцятирічну дівчинку з Марганця. У матеріалах було відео, де підлітки над нею знущаються і ставлять її на коліна.

«Чому ми це виносимо на загал? Нам постійно потрібно підбирати пояснення для глядача, чому ми показуємо ці кадри? Не заради хайпу, щоб просто показати: «О дивіться, дивіться!». Ні! А заради того, щоб подивитися і почати розбиратися, чому так сталося, і де, і хто допустив таку помилку, і як це узгодити. Це найголовніше», – наголошує керівник проекту.

Важливо, що це напевно перший випадок в нашій країні, який розглядають як кримінальне правопорушення. Правоохоронці кваліфікували його не як просто боулінг, який карається штрафом у розмірі 750 грн, а катування, що тягне за собою позбавлення волі до 8-ми років. Розголос цієї справи заставить задуматися підлітків та їхніх батьків щодо вчинення різноманітних протиправних дій до інших членів суспільства та покарання за такі правопорушення.

«По-людськи» не просто розповідає історії простих людей, які зіштовхнулися з надпроблемами, а й шукає способи допомоги постраждалим. Так, історія про 18-річну дівчину, яка пофарбувала волосся на дому в перукаря, і замість нової зачіски отримала залисину з долоню на тімені, завершилася хеппіендом. Один із київських лікарів погодився безкоштовно провести спеціальні процедури, які повернуть героїні звичний вигляд та нормальний спосіб життя.

Ще з однієї програми і глядачі, і самі творці токшоу дізналися, що існує грошова допомога погорільцям, хоч і не значна, а все таки, допомога.

«Якусь грандіозну допомогу шоу надавати не може, і не треба таку ставити навіть і ціль, бо ми не благодійні фонди. Перше завдання токшоу, та й взагалі телебачення, це розповісти, надати розголос, але й пояснити навіщо ми це робимо. А вже друге, але не менш важливе, це знайти вихід на допомогу. І ми намагаємося зробити це будь якою ціною: знайти людей, і не має значення, чи це депутат дасть гроші, чи якийсь бізнесмен, чи благодійник. Немає значення. Хто захотів допомогти – тому і раді», – розповідає Сніжана Кутракова.

«Іноді люди просто не знають, що їм належить. І наша програма може стати алгоритмом дій, куди звертатися, як діяти і де отримати допомогу», – додала ведуча Інна Москвіна.

Колектив, який працює над створенням програми чималенький. Лише творча група складається з 26 людей. Над кожною історією працює чотири людини: шеф-редактор, старший редактор та два журналіста. Кожна група розробляє по дві історії, тобто, один журналіст веде одну історію, спілкується з усіма її фігурантами. Тому це психологічно виснажливо.

«Ми всі хворі роботою і тільки хворі роботою люди можуть робити її якісно, емоційно, потужно. Це не робота – це стиль життя!», – підвела підсумки Сніжана Кутракова.

Усі охочі розповісти свою історію у студії соціального токшоу «По-людськи» можуть телефонувати до редакції за телефоном: +38 067 355 49 49, або писати на пошту: pl@suspilne.media.

Ольга КОНОНЧУК.

Фото «UA:Перший».

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (5) - 55.6%
Пізно (1) - 11.1%
Яка різниця? (1) - 11.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (1) - 11.1%