Сосна-ювіляр на прізвисько Перша

Сосна-ювіляр на прізвисько Перша

110-ту річницю зустрічає… ківерцівська сосна на прізвисько Перша. Це прекрасне дерево росте у Ківерцівському лісництві ДП «Ківерцівське лісове господарство». А Перша, бо в державному та лісгоспівському реєстрах плюсових дерев вона йде під №1.

Світло на призначення цих елітних мешканців лісу проливають «Нормативні матеріали по створенню продуктивних лісових насаджень»: «Досвід розробки та втілення елітного насінництва в лісогосподарське виробництво підтвердив, що технічний прогрес лісівництва на базі селекційно-генетичних методів реальний і перспективний. Об’єкти постійної лісонасінної бази не тільки повинні задовольняти потреби лісового господарства у генетично покращеному насінні, а й бути основою для розгортання селекційних робіт та збереження генетичного різноманіття лісів».

Тож на Волині така робота розпочалася ще 1974-го. Саме тоді спеціально сформована комісія, до якої входили представники Волинського обласного управління лісового господарства, Рівненської зональної насіннєвої станції, науковці НДІ та працівники Ківерцівського лісгоспу, своїм рішенням атестувала цю особливу сосну, внісши її в державний реєстр і видавши паспорт під №1. Тоді вік нашої сосни становив 70 літ.

Минуло ще 40 років. За цей час із насіння, зібраного з «ювілейного» дерева, виростили десятки гектарів високопродуктивних насіннєвих плантацій та прекрасних лісових культур. Дерево-патріарх стало прабатьком тисяч дерев, котрі ростуть у лісових масивах не тільки Волинської, а й інших областей України. Виділ, в якому росте незвичне дерево, належить до заповідного високобонітетного урочища місцевого значення – Насадження сосни – віком 110 років.

У заповідне урочище приїжджають учні шкільних лісництв, науковці з державних лісонасіннєвих станцій, інженери лісових культур лісгоспів. Вони спостерігають за ростом дерев, станом плодоношення, відбирають насіння для проведення дослідів із вивчення насіннєвого потомства плюсових дерев у випробних культурах.

Оскільки наш ювіляр росте біля дороги, люди часто зупиняються, щоб оглянути цю дивну красу природи, сфотографуватися біля дерева.

На останок, як і годиться, побажаємо ювіляру довгих років милувати око людей та для природи давати цінне, генетично якісне насіння для створення високопродуктивних лісових насаджень.

Петро РОМАНУХА,

інженер охорони і захисту лісу ДП «Ківерцівське ЛГ».

 

Довідка: Плюсові дерева за інтенсивністю росту перевищують середні показники свого насадження за висотою не менше ніж на 10%, за діаметром стовбура – не менше ніж на 30%, характеризуються високою якістю стовбурів і добрим очищенням їх від сучків, стійкістю до шкідників і хвороб та добре розвиненою кроною. На кожне атестоване плюсове дерево заповнюється паспорт встановленого зразка. Такі дерева відзначають, наносячи на них на висоті 1,5 м білою масляною фарбою смугу завширшки 10 см і номер: у чисельнику – за державним реєстром, у знаменнику – за підприємством. Насіння з плюсових дерев використовують для створення насіннєвих плантацій і випробувальних культур та інших наукових цілей.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%