«Джеймс Вебб» за 10 мільярдів доларів

«Джеймс Вебб» за 10 мільярдів доларів

Сьогодні, 25 грудня, з космодрому Куру у Французькій Гвіані відбудеться запуск космічного телескопа «Джеймс Вебб». Це найбільший, найпотужніший і найдорожчий із апаратів такого штибу, які будь-коли створювало людство. hromadske розповіло, навіщо він потрібен і в чому його унікальність.

Ідея створення космічного телескопа «Джеймс Вебб» виникла ще у 1990-их роках. З того часу проєкт змінив свою початкову назву, в сумі його бюджету додалися два знаки і, як вже зазначалося, запуск неодноразово переносився — навіть в останні тижні і дні. 

З огляду на астрономічну вартість проєкту його керівництво має прорахувати найменші ризики і бути максимально впевненим у тому, що все піде за планом. Наприклад, якщо в космосі щось не працюватиме, астронавти не зможуть полетіти налаштовувати його чи ремонтувати, як це свого часу було із «Габблом». Адже JWST буде розташований значно далі від Землі, а тому політ людини до нього сам собою має стати дорогим і складним проєктом. 

JWST — це міжнародний проєкт. Хоча його левову частку фінансує НАСА, але свої кошти в нього вклали Європейське космічне агентство і Канада. Загалом участь в ньому беруть кілька тисяч науковців та інженерів, а також кілька сотень компаній та установ із різних країн.

Телескопу знадобиться кілька місяців для того, щоб дістатися до місця призначення, розгорнути дзеркало й екран і налаштуватися для виконання спостережень. 

За його допомогою астрономи досліджуватимуть екзопланети. Сьогодні їх відомо кілька тисяч, але частіше за все дослідники взагалі не бачать їх безпосередньо через їхні малі розміри та велику відстань до них. 

Про їхнє існування свідчать опосередковані дані, які також дозволяють розрахувати їхні маси, розміри та характеристики орбіт. Натомість JWST дозволить дізнатися про них значно більше інформації. Наприклад, склад їхньої атмосфери. А завдяки цьому, зокрема, можна дізнатися, чи є там умови для життя, або й навіть припустити наявність самого життя. 

Однак, «інтереси» телескопа «Джеймс Вебб» далеко не обмежуються дослідженням екзопланет. Він здатен «зазирнути» углиб Всесвіту на відстань 13,5 мільярдів світлових років, а отже побачити, що відбувалося в ньому майже одразу після народження у віці всього лиш 100 мільйонів років.

Крім того, JWST спостерігатиме за чорними дірами і навіть за зовсім близькими за космічними мірками об’єктами, розташованими у нашій Сонячній системі. Особливо його цікавлять «супутники-океани», такі як Європа (супутник Юпітера) і Енцелад (супутник Сатурна). Обоє зовні вкриті льодом, під яким розташований океан. Дослідження процесів, які там відбуваються, може пролити світло на походження життя  на нашій планеті. 

Передбачається, що телескоп працюватиме щонайменше 5, але не виключено, що 10 років і навіть довше. 

«Джеймс Вебб» має він більше як 20 метрів заввишки і понад 14 метрів завширшки, що робить його найбільшим серед космічних апаратів такого штибу. 

Його дзеркало складається із 18 шестигранників золотого кольору, що розташовуються впритул одне до одного, ніби стільники. Його загальний діаметр в зібраному стані становить шість з половиною метрів, а площа – 25 квадратних метрів. Для порівняння: діаметр дзеркала знаменитого телескопа «Габбл» — два з половиною метри. 

Наш кор.

Фото Європейського космічного агентства.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%