Моральна оцінка злочинних часів комунізму повинна відбутися…

Моральна оцінка злочинних часів комунізму повинна відбутися…


В Польщі досі дискутують, чи введення 40 років тому військ1ового стану в ПНР було благом, а чи злочином?


13 грудня 1981 р. генерал Войцех Ярузельські як повноважений представник пдміністрації прорадянської «Польської Народної Республіки» внаслідок атак руху «Солідарність» вирішив ввести військовий стан, заарештувавши найбільш активних учасників та лідерів і розігнеавши вуличні акції протесту. Цим він також зірвав план окупації ПНР радянськими військами, як це вже було під час заворушень в Угорщині в 1956 р. і в Чехословаччині в 1964 р. Частина цих підрозділів наприкінці 1981 р. розгорталася у м. Володимирі-Волинському, на базі тодішньої 51 Механізованої дивізії…


Але як сьогоднішні поляки, котрі є громадянами країни – учасниці Євросоюзу та НАТО – сприймають події 40-річної давності, котрі й досі викликають дискусії?


Журналіст «Польського радіо» Назар Олійник запитав про це професора Влодзімєжа Сулєю з Інституту національної пам'яті Польщі.


Той відповів:


«Думки були кардинально поділені з самого початку, позаяк влада мала свою опору серед частини суспільства. В неї були прихильники, були ті, хто становив частину цієї влади, користуючись всіма вигодами, які зумовлював цей факт.


Були два табори і поділ в суспільстві продовжував зберігатися. Одні вважали воєнний стан виправданим. Навіть серед деяких членів «Солідарності» були ті, хто вважав такий крок виправданим, бо нібито треба було припинити «балаган». Для інших воєнний стан був злочином проти суспільства».


А як зараз?


«Моральна оцінка часів комунізму в Польщі повинна відбутися. Хоча тут потрібна політична воля, про що Ви вже згадали – без політичної волі цього не буде. Політична воля дозволяє розпочати дискурс, який має бути дискурсом раціональним і таким, що базується на фактах. Проте немає сумніву, що емоції цілковито не вдасться загасити, навіть якщо мине якийсь довший період часу.


Скажу, може, надто однозначно – це потрібно для психічного здоров’я всього суспільства. Треба мати ясність, чим була ця система, а це була злочинна система. До цієї системи не повинно бути повернення і за нею не повинно бути зітхань», – сказав Влодзімєж Сулєя.

 

Підготувала

Ольга ДАНИЛЮК.

На фото «Польського радіо»: польський спецназ проти мітингарів, грудень 1981 р.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%