«Большевік»/«Батьківщина»… Колишній кінотеатр невпинно розвалюється…

«Большевік»/«Батьківщина»… Колишній кінотеатр невпинно розвалюється…


Відомо, коли почали показувати кіно у Луцьку: це 1908 рік. І це вже історія… Таке враження, що скоро поринуть у порох небуття й колись улюблені кінотеатри лучан… Чому так?


Отже, дещо про історію луцьких кінотеатрів, яку відтворив відомий дослідник Сергій Котис.


До появи першого в м. Луцьку пересувного кінотеатру в 1908 р. було причетне так зване «Луцьке товариство тверезості Взимку 1909 р. товариство вирішило зробити покази стаціонарними. Вони орендували зал на 80 місць на першому поверсі житлового приміщення на перетині сьогоднішніх вулиць Ковельської та Лесі Українки.


А от кінотеатр на 650 місць. який вцілів під умовною назвою «Батьківщина», запроектував архітектор Тадеуш Красінські у стилі польського функціоналізму на П’ятницькій гірці ще в міжвоєнний час. Про свідчить навіть табличка епохи УРСР, що споруда – пам'ятка архітектури з 1939 р. Він стоїть за приміщенням Луцької міської ради, поблизу ЦНАПу, де був навіть занедбаний сквер із фонтаном та підземним туалетом...




Відкрили цей кінотеатр, правда, ще «перші совєти», які окупували Волинь у вересні 1939 р.  На початку 1941 р. він запрацював під назвою «Большевік».


Правда, кіно в ньому дивилися зовсім інші люди: в період гітлерівської окупації 1941-1944 рр. кінотеатр працював на повну потужність, але з іншою назвою та з нацистським репертуаром. Зал був розділений на дві частини. В одній була табличка «Тільки для німців». Інша – для лояльного місцевого населення. Вартість вхідних квитків зараз встановити важко...


Сергій Котис вважає, що коли німці відступали, вони замінували кінотеатр, але підірвати не встигли… Це твердження виглядає сумнівним, бо в лютому 1944 р. гітлерівці не сподівалися наступу «других совєтів», тому залишили Луцьк буквально за лічені години, не маючи часу навіть евакуювати тилові склади, не кажучи вже про замінування кінотеатрів, які для військових ніякої цінності не становили…




Утім, вважається, що після повернення «визволителів зі Сходу» кінотеатр знову запустили в дію. Першим тут показали радянський пропагандистський фільм 1943 р. випуску – «Нові пригоди Швейка».


У часи існування СССР (1944-1991 рр.) тут завжди було багатолюдно, а діти розважалися в фойє різними іграми. У перерві між сеансами у кінотеатрі нерідко навіть грав духовий оркестр, співали пісні артисти. Подекуди тут навіть виступали з концертами відомі виконавці, проводилися творчі вечори письменників...


В часи Незалежності України кінотеатр «Батьківщина» почав поступово занепадати. І влада вирішила віддати його під юрисдикцію Волинської обласної державної телерадіокомпанії. З бюджету області та м. Луцька регулярно виділялися кошти на капітальну реконструкцію… Але…


ВОДТРК уже не існує в природі, гроші на ремонт пішли на вітер, тож досі пам'ятка архітектури стоїть пусткою. Мало того: від неї відрізали чималу земельну ділянку, де раніше були скверик, фонтан і навіть громадський туалет.




«Зрозуміло, що на її базі треба створити сучасний Медіа-центр. На зразок тих, які успішно функціонують у тій же ж Німеччині. Але попри неодноразові пропозиції справа з місця не зрушила», – говорить Секретар НСЖУ, Заслужений журналіст України Володимир Данилюк.


То що буде далі з «Батьківщиною»? Хтось купить за безцінь та обладнає черговий бар або готель? Чи взагалі зруйнують, щоб була вільна земля для нового хмарочосу?


Світлана КОМА.

На фото авторки, порталів «ВолиньPost» і «Район. Луцьк»: зовнішній вигляд колись ошатної «Батьківщини» в наш час; охоронна архітектурна табличка; відвідувачі «Батьківщини» в 50-ті роки минулого століття; колишній кінозал після «ремонту»...

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (603) - 86.3%
Пізно (25) - 3.6%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (29) - 4.1%