Розкрита таємниця солдатського жетону №14683

Розкрита таємниця солдатського жетону №14683


Через 80 років після початку війни в Німеччині знайшли прах трьох українських солдатів… Один із них – волинянин Микола Ковальчук.


к передає Агенція «Укрінформ», про це повідомив Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба:


«Україна ніколи не кидає своїх. Ні живих, ні мертвих. МЗС  знайшло солдатів із України, яких понад 80 років вважали зниклими безвісти. Це історія кількох українців, серед яких Іван Пастернак і його сім’я»…


За даними міністра, 8 червня 1941 р. Іванові Пастернаку виповнилося 33 роки. До служби в армії він працював кравцем:


«22 червня 1941 р. Третій рейх напав на СССР, і всю територію України накрив морок Другої світової війни. Іван Пастернак був мобілізований, потрапив у полон, а згодом його відправили до Німеччини».


Рідні чоловіка про його долю нічого не знали, адже зв’язок з ним втратили. Як і сотні тисяч інших сімей, після війни вони отримали коротку звістку:


«Пропав безвісти».


Крім втрати рідного це означало для людей і постійне стеження органів КГБ, адже вони вважалися неблагонадійними, тож і ніякої допомоги від тодішньої не отримували.


Та як же ж вдалося знайти прах солдатів?


Уже в 2021 р. в одному з районів м. Бремена на Півночі Німеччини розпочалася підготовка до промислового будівництва.


Зазначається, що будівельний майданчик мав бути розташований на місці засипаного піском колишнього кладовища часів Другої світової війни. Місцевим це місце поховання радянських військовополонених і примусових робітників було відоме як «Російське кладовище».


Інформація щодо планів будівництва дійшла до українських дипломатів у Генеральному консульстві України в Гамбурзі.


«Звісно, ми розуміли, що кладовище ніяке не «російське», а радянське, і що серед радянських військовополонених та примусових робітників могли бути українці», – зауважив Дмитро Кулеба.


Українські дипломати разом із місцевими активістами звернулися до місцевої влади та наполягли на важливості для України дослідження цього місця й гідного вшанування всіх жертв. У результаті вдалося добилися призупинки будівництва та проведення «ретельного історичного дослідження, яке розкрило сенсацію».


Як з'ясувалося, після завершення війни американська армія задокументувала на кладовищі 772 поховання, однак упродовж 1947-1948 рр. були перепоховані лише 456.


Згодом розкопки з невстановлених причин припинили, а саме кладовище засипали двометровим шаром піску. Таким чином, понад 300 поховань могли залишатися забутими та без належного вшанування.


«Завдяки роботі дипломатів, влада Бремена оголосила про початок масштабних археологічних розкопок. Робота розпочалася у серпні 2021 р.», – відзначив Дмитро Кулеба.


Зокрема, дипломати організували поїздку п’яти студентів-археологів Київського національного університету імені Тараса Шевченка під керівництвом кандидата історичних наук Тетяни Пастушенко. З 15 по 29 серпня вони взяли безпосередню участь у розкопках.


За даними Дмитра Кулеби, саме українські студенти виявили перші знахідки (окремі кістки, солдатські номерні жетони). Серед них був і жетон №14683, який знайшов студент Олександр Глущенко. Жетон належав українському солдату Івану Пастернаку.


Щоб знайти родичів чоловіка, дипломати звернулися до дослідників Національного музею історії України у Другій світовій війні. У грудні, як повідомляє «Укрінформ», пошуки дали результат:


«Ми знайшли у Львові сім’ю Івана. Його доньку Марію Іванівну та трьох онуків: Василя, Лідію та Галину. Сказати, що вони були вражені, це нічого не сказати. Ну а ми виконали свою роботу, повернули пам’ять та справедливість»…


Для волинян важливо, що крім Івана Пастернака були знайдені ще двоє українських воїнів: уродженець Київської обл. Сергій Селик (Зелик), 1921 р. н., та волинянин Микола Ковальчук, 1915 р. н.


Родичів Сергія Селика спільними зусиллями з музеєм вже вдалося знайти. А от пошуки родичів Миколи Ковальчука тривають.


«Волинська газета» надіслала запит у Посольство України в Німеччині, щоб отримати додаткову інформацію про солдата Миколу Ковальчука, що допоможе прискорити пошуки родини волинянина.


Роман УСТИМЧУК.

На фото пресслужби МЗС України: будівельний майданчик у ФРН, де знайдено прах 3 українських солдатів.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (171) - 87.7%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (8) - 4.1%
Мені байдуже (6) - 3.1%