Пальне для авто – на вагу золота?!

Пальне для авто – на вагу золота?!


В Україні з 1 січня вже подорожчали бензин, солярка і автомобільний газ. І дрожчати будуть… Хто винен і чому так сталося?


З початку року середня ціна бензину вже зросла з 29,45 до 32,44 грн за літр (А-95 станом на 27 січня). І така тенденція продовжиться, адже збільшилася не лише закупівельна вартість пального, а й значно подорожчала іноземна валюта.


Колеги з порталу «Обозрєватєль» детально проаналізували причини та наслідки.


«Що вплине на вартість бензину?


Протягом останнього місяця ціни на кордоні України зросли на 14%, при тому, що наша національна валюта щодо євро подешевшала на 1,4 грн, каже заступник директора Науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев. За його словами, вартість пального найближчим часом зростатиме. Насамперед – з подачі… Міністерства економіки України!


«Оскільки кожен відсоток на кордоні – це +10 копійок зростання цін на бензин за два тижні, і кожна гривня – це 70-80 копійок збільшення, сумарний потенціал для підвищення – близько 2,50 грн/л бензину станом на півтора тижня тому. Трейдери на початок тижня підвищили ціни лише на 1,50 грн/л. Об'єктивно, ціни повинні були зрости ще на 70 копійок у середньому. Мінекономіки рекомендувало 1,33 грн. От і подумайте, чи керуватимуться трейдери ринковою кон'юнктурою чи рекомендаціями Мінекономіки?», – каже експерт.


Портал «Обозрєватєль» наголошує:


«Потенціал зростання зберігається на рівні 1 грн на літрі. Але поки що складно сказати з упевненістю, чи наважаться трейдери на таке значне підвищення цін і чи не побояться вони втратити клієнтів. За словами експерта, у 90% випадків Мінекономіки рекомендує підвищувати ціни. Тому ймовірно, що через 10 днів, коли будуть опубліковані нові середні ціни на пальне, вартість бензину та дизеля знову зросте».

Експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук вважає, що головним фактором зростання цін є девальвація гривні. Адже в Україні переважно імпортний бензин, тому країна дуже залежить від цін у світі та курсу валют:


«Якщо порівняти січень із груднем, то ціна на зовнішньому ринку зросла на $60. Водночас у Мінекономіки підняли середні ціни на бензин на 1,33 грн/л, а на дизель – на 1,68 грн/л. На мою думку, у цих розрахунках вони не врахували можливий рівень падіння вартості гривні. Адже бензин ми купуємо за долари, розмитнюємо за курсом долара та євро, а продаємо за гривні».


Прогнозувати на місяць уперед, якими будуть ціни на пальне, досить складно. Адже невідомо, що буде з нашою валютою в майбутньому і чи РФ піде на нове вторгнення в Україну.


«Єдиний прогноз, у якому я впевнений: сьогодні жодних причин для зниження цін на пальне немає. Гривня продовжує падати, ціни на світових ринках не падають. Традиційно зимові місяці – це період найнижчого споживання і раніше в цей час ціни знижувалися. Сьогодні ми цього не бачимо. Наприкінці лютого, з початком сезону сільгоспробіт, споживання точно зросте. Відповідно, це знову вплине на ціну», – каже він.


Як зміняться ціни на автогаз?


Експерти, з якими спілкувалися столичні журналісти, погоджуються: доки не потеплішає, попит на автогаз залишатиметься низьким, а ціна – стабільною. Хоча газ подорожчав суттєвіше, 1 січня літр коштував 24,94 грн, а зараз уже 28,14 грн. У ситуації, коли літр зрідженого газу коштує понад 60% вартості бензину, він стає нерентабельним. На деяких АЗС ціни на газ уже перевищили цей поріг.


З травня минулого року середню ціну бензину та дизпальне встановлює Міністерство економіки. Враховуючи її, обчислюють граничну ціну на АЗС. Так, з урахуванням націнки зараз бензин може коштувати щонайбільше 34,25 грн/л, а дизпальне – 33,84 грн/л. Але це не стосується преміального сегменту.


Від вартості пального залежать і ціни на інші товари: витрати на логістику закладають у кінцеву вартість. Крім того, є підстави для подорожчання проїзду в наземному громадському транспорті (автобусах та маршрутках).


«Загалом українцям варто бути готовими до того, що за бензин та дизельне пальне доведеться платити більше. Насамперед усе залежатиме від курсу гривні щодо євро та долара. Також ситуацію може вплинути загроза нового військового вторгнення РФ», – робить невтішний прогноз «Обозрєватєль».


І це підтверджують цінники на волинських АЗС, які щодня зростають.


Підготувала

Ольга ДАНИЛЮК.

На фото Романа УСТИМЧУКА: залишки АЗС на Волині.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (171) - 87.7%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (8) - 4.1%
Мені байдуже (6) - 3.1%