Унікальний шанс для прориву

Унікальний шанс для прориву

Попри складну ситуацію, що склалася в державі, в Україні нині існує унікальний шанс для кардинальних змін, аби приєднатися до когорти цивілізованих країн світу. У цьому переконаний український політик і економіст Віктор Пинзеник, який нещодавно побував у Луцьку.

Україна, переконаний політик, ще не зіштовхувалася з проблемами, які виникли зараз, ніколи не було їй так важко. Звичайно, впливають і анексія Криму, і війна на Сході. Але наша держава, каже Віктор Михайлович, стоїть перед надзвичайними економічними викликами. Державний борг на сьогодні досяг уже 55% ВВП. Варто порівняти цифри: якщо на початку 2008-го зовнішній борг становив 89 млрд грн, то 2014-го – 837,4 млрд грн! Країна не може самостійно фінансувати зростаючі дисбаланси.

– Проте громадяни нині хочуть бачити країну зовсім іншою і не відмовляться від своїх справедливих вимог змінити державу, – зазначив політик. – Переконаний, що ми доб’ємося цього. Це унікальний шанс. Як ніколи, Україна саме зараз отримує підтримку світу у своєму прагненні оновлення та розбудови. Дуже важлива співпраця з Міжнародним валютним фондом і допомога на рівні урядів інших країн. Сподіваюся, що після виборів буде зроблено досить рішучі кроки. Угода про асоціацію з ЄС, яка набрала чинності ще до її підписання – у травні, уже дає свої результати. Цікаві факти: у ситуації загального зниження українського експорту у нас зростає експорт у країни Євросоюзу. Протягом січня-липня він зріс на 15%, а в другому кварталі цього року (за підрахунками) – на 25%! Українські виробники почали непросту переорієнтацію на європейські ринки, які, по суті, замінили нам втрату російських.

Не менш важливим, стверджує Віктор Пинзеник, є те, що Україна отримає 5-річний перепочинок від виборів. Це дасть можливість для ухвалення непростих, але таких потрібних рішень, аби створити економічно сильну державу зі зростаючим добробутом, професійною армією. Відтак питання формування влади є дуже важливим, тому, на думку, Віктора Михайловича, нова Верховна Рада першочергово має сформувати дієздатні коаліцію та уряд, об’єднаний єдиною ідеологією реформ. Бо проблема нашої країни, стверджує нардеп, завжди була одна – брак політичної волі щось змінювати. Правильна конструкція влади – основа для подальших реформ.

– І не парламент має готувати закони, а уряд. Тут корінь проблем. За рік депутати Верховної Ради подають близько 2 тисяч законопроектів, у середньому на один припадає 5 хвилин! Що можна прийняти за такий короткий термін?.. Для порівняння: Бундестаг ФРН у рік ухвалює… 6 законів. Бо функція закону – баланс, рівновага для всієї країни, – наголосив політик.

Торкнувся Віктор Михайлович і питання щодо курсу долара. Переконаний: адміністративним способом курсу не встановиш, тому Національний банк повинен бути в постійному діалозі з банківським сектором, який переживає непрості часи. Чому відбувається таке стрімке зростання курсу? Бо у людей втрачено довіру. Але ситуацію можливо виправити. Для цього, за словами економіста, треба контролювати попит на долар. Нацбанк має вийти на ринок і повести курс, аби спекулянт не диктував ціну. Таким чином можна задушити спекулянта. Бо лише безготівковий ринок визначає курс долара. Необхідно також, вважає Віктор Пинзеник, відмінити податок при купівлі валюти, бо долар – продукт двох потоків: імпорту й експорту:

– Попередня влада продавала резерви: було 38 млрд доларів, нині залишилося 17 млрд. Тому й девальвація. Але вона й виправляє ситуацію: робить експорт більш вигідним, збільшуючи цим поставки валюти, а імпорт зменшує.

Що першочергово на зовнішніх ринках може продавати Україна? Нардеп переконаний: врятує аграрний сектор, який замінив металургійний. Саме сюди варто першочергово залучати інвестиції. Бо нині дві великі країни починають їсти хліб – Індія і Китай. Тому для нашої держави відкриваються величезні можливості.

– Маємо зробити надзвичайно великий крок до бездефіцитного бюджету. Це принципово важливо для виходу з кризи. Простих рішень нема. Тільки система рішучих професійних дій здатна забезпечити прорив. Але важливо, щоб усі погодилися і зрозуміли необхідність ухвалення низки непопулярних рішень. Про це людям треба говорити чесно. І якщо тяжко – то всім. Тому влада теж має продемонструвати готовність до самообмежень і взяти в першу чергу на себе цей тягар, – акцентував Віктор Пинзеник.

Наталія ГЛАВНІЧЕК.

Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%