Гарячий подих виборів

Гарячий подих виборів

26 вересня чергове сесійне засідання 53 зареєстровані депутати облради та велика кількість запрошених на пропозицію голови представницького органу влади нашого краю Валентина Вітра розпочали із сумного: хвилиною мовчання ушанувавши світлу пам’ять тих, хто відійшов у Вічність. Насамперед, наших солдатів, які загинули на східній війні, а також колишнього голову облдержадміністрації, Надзвичайного і Повноважного Посла України, депутата облради від Луцького округу №38 Бориса Клімчука.

А потім приступили до звичного порядку роботи.

Громом серед ясного неба стала інформація Валентина Вітра про використання 4 млн грн, виділених депутатами з бюджету Волині ще в травні ц. р. З’ясувалося, що майже 1,5 млн – досі лежать мертвим вантажем на банківських рахунках замість того, щоб уже давним-давно бути використаними на придбання найнеобхіднішого для бійців та командирів, які поїхали на війну з нашої області.

Отже, для багатостраждальної 51-ї Володимир-Волинської механізованої бригади (в/ч А2331) депутати облради перерахували 1 млн 250 тис. грн. Командування освоїло лише 467 тис. 600 грн. Для потреб обласного військового комісаріату скеровано рівно 1 млн грн, але використано за призначенням тільки 631 тис. 600 грн. Облуправління МВСУ отримало від бюджету Волині 250 тис. грн, освоїли правоохоронці лише 101 тис. 500 грн.

І тільки командування Луцького прикордонного загону (в/ч 9971), спецпідрозділ Внутрішніх військ МВС України (в/ч 1141) та Волинська обласна організація Української спілки ветеранів Афганістану зуміли придбати коштом обласного бюджету все необхідне, використавши відповідно 300 тис. грн, 200 тис. грн. і 1 млн грн. Щоправда, керівникові волинських афганців Григорієві Павловичу титанічна багатомісячна робота не пройшла без втрат – через погіршення стану здоров’я він навіть у госпіталь потрапив…

Тому окремі депутати вже висловили пропозиції, щоб скерувати невикористані фінансові ресурси для тих, кому вони потрібніші, але ці райдужні плани, вочевидь, не буде реалізовано, адже гроші якщо вже пішли в напрямку Міністерства оборони України, то назад звідти не повернуться…

Присутні уважно вислухали виступ народного депутата України першого демократичного скликання Андрія Бондарчука, який, демонструючи власну книгу про голову облвиконкому у 1956-1972 рр. Юхима Ярощука (був також депутатом Верховної Ради УРСР кількох скликань), закликав депутатів допомогти матеріально для виготовлення її масовим тиражем. За словами Андрія Івановича, Юхим Арсентійович «завоював величезний авторитет за свою роботу, а у віці 49 років «згорів» на цій роботі», передчасно пішовши з життя, тому першого волинянина, який у повоєнні роки очолював представницьку владу в нашій області і на честь якого в жовтні 2012-го в Луцьку було відкрито меморіальну дошку, треба шанувати.

Далі із закликом допомогти відремонтувати приміщення для інвалідів та створити їм умови для суспільно корисної праці виступила голова Волинського фонду активної реабілітації неповносправних Ганна Гапанюк.

Традиційно активно депутати виступали із запитами та запитаннями.

Особливий інтерес викликала пропозиція ковельчанина Олександра Приходька взяти на поруки військовослужбовців 51-ї мехбригади, які перейшли кордон із Росією і проти яких органи прокуратури порушили кримінальну справу за підозрою в дезертирстві.

Перший заступник голови облради Олександр Пирожик закликав правоохоронців докласти зусиль, аби припинити розкрадання піску на Ковельщині.

Олександр Свирида прагнув довідатися, скільки учасників війни на Сході звернулися із заявами про отримання земельних ділянок під забудову і скільки реально отримали. Валентин Вітер одразу пояснив: надійшло 508 звернень, щодо 254-х ухвалено позитивні рішення, 107 учасників АТО вже отримали ділянки. Решта заяв – на розгляді.


Василь Столяр у виступі здивувався, чому новопризначеного облпрокурора Вадима Максимова ніхто офіційно не представив депутатам.

Борис Загрева закликав посилювати енергетичну безпеку області, бо передбачає другий етап енергетичної війни Росії.

Олег Борбелюк, у свою чергу, обурений незаконним використанням орендарем озера між с. Соловичі та смт Турійськ, куди не допускають місцевих жителів.

Анатолій Грицюк спробував покритикувати Президента України Петра Порошенка за неправильне, на думку Анатолія Петровича, ставлення до 51-ї мехбригади, але йому заперечили голова облдержадміністрації Володимир Гунчик, а також Борис Загрева та Олександр Свирида.

Інші колеги висловили обурення з приводу масового вивчення російської мови в школі с. Ветли Любешівського р-ну, у селі, яке вважають вотчиною одного з лідерів КПУ Адама Мартинюка.

А потім розпочався розгляд основних питань. Пропозицію Анатолія Грицюка встановити новий порядок черговості отримання квартир особами, які потребують поліпшення житлових умов, не прийняли.

Щодо звання «Почесний громадянин Волині», то Олександр Свирида запропонував присвоїти його Борисові Клімчуку (посмертно). Проте більшість проголосувала за відзначення цим титулом та нагородження премією в розмірі 5000 грн дослідника та краєзнавця Ярослава Царука та письменника й журналіста Володимира Лиса.

Депутати започаткували й обласну премію ім. Й. В. Гошовського за заслуги у сфері освіти. Її в розмірі 4000 грн отримають: учитель інформатики Затурцівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. В. Липинського Локачинського р-ну Анатолій Глова, вчитель української мови і літератури Старовижівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів – гімназія» Оксана Коваль, учитель історії України ЗОШ І-ІІ ступенів с. Доротище Ковельського р-ну Алла Козуля, вчитель математики НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 – гімназія» смт Ратне Ганна Лупійчук та вчитель молодших класів Рожищенського НВК № 4 «ЗОШ І-ІІІ ступенів – гімназія» Ганна Харуба.

Внесені зміни до Регламенту облради передбачають, що кожен проект рішення має спочатку розглянути профільна комісія, котра, у свою чергу, в 15-денний термін повинна провести експертизу на предмет законності запропонованого нововведення.

Серед кадрових питань варто відзначити, що до складу постійної комісії з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби зі злочинністю включено Світлану Вакулку.

До складу комісії облради з питань поновлення прав реабілітованих увійшли після відповідного голосування головний редактор «Волинської газети», заступник голови правління Благодійного фонду «Останній солдат» Володимир Данилюк, завідувач сектору у справах національностей управління інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю облдержадміністрації, секретар обласної комісії з увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій Олександр Кравчук, журналіст, письменник, громадський діяч, Почесний громадянин Волині Володимир Лис та заступник начальника відділу з питань юридичного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату облради Сергій Хитрик.

Депутати також проголосували за продовження терміну дії контракту з начальником КУ «Управління будинком Волинської обласної ради» Миколою Рижуком та головним лікарем обласного дитячого протитуберкульозного санаторію «Згорани» Олександром Сенем. А от склад консультативної групи з питань інформаційної політики при облраді депутати консенсусу не знайшли.

При розгляді питання «Про надання дозволу на використання символіки Волинської області ТзОВ «Галичина – Табак»» депутат Віталій Собко обурився, що ця фірма торгує спиртними напоями, а Михайло Корінчук повідомив, що вона взагалі не зареєстрована у Волинській обл. Тому вердикт був прогнозованим: галіційський «Табак» нашої символіки не отримав. і наполягав, щоб депутати не голосували за проект. У результаті документ не підтримано за основу.

Традиційно гарячими були дебати з приводу всього, що пов’язане з надрами та веденням мисливського господарства. Наприклад, із поправками профільної комісії надано у користування надра ДП «Волиньторф». Аналогічний дозвіл отримало й ДП «Буддирекція». А от ТзОВ «Екоенергоресурсам» – відмовлено.

Так само не вдалося в сесійному залі перерозподілити між приватними власниками значні частини лісових та водно-болотних угідь для ведення мисливського господарства. Депутат Василь Столяр переконував не підтримувати проект, оскільки претенденти на користування угіддями, про яких йдеться в проекті не дотрималися процедурних вимог і не надали на засідання комісії всіх необхідних документів, тоді як Віктор Карпук, Роман Микитюк та Борис Загрева агітували «за». Врешті-решт, ні за який проект рішення з цього приводу більшості голосів не набралося.

Не підтримали депутати облради й звернення колег із Ковельської райради щодо необхідності жорсткішого покарання громадян за виготовлення, зберігання та збут самогону та інших спиртогорілчаних виробів. А от заклик депутатів Львівської облради до Генпрокурора щодо заборони діяльності КПУ – схвалено. Як і ініціативу колег із Прикарпаття про припинення діяльності т. зв. громадянського руху Віктора Медведчука «Український вибір». Хоча ініціатива депутатів із Рівненщини про створення облвиконкомів та райвиконкомів та про зміну бюджетних взаємин регіонів та центру і звернення луганчан про посилення ролі органів місцевого самоврядування (через «попахування» сепаратизмом) розуміння у волинян не знайшли.

Каменем спотикання стала й ідея голови профільної комісії Володимира Навроцького звернутися до парламенту, аби захистити волинських позичальників у банках, які взяли валютні кредити. Думок пролунало багато, а консолідованого рішення так і не напрацьовано.

Зате підтримано проекти «Про звернення депутатів Волинської обласної ради до Кабінету Міністрів України щодо пільгових перевезень на міських, приміських та міжміських маршрутах загального користування», «Про звернення депутатів Волинської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України про внесення змін до Земельного кодексу України, Водного кодексу України щодо створення умов раціонального використання торфовищ», а також внесено зміни до Обласної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2012-2016 роки і проголосовано за Угоду про співробітництво між Міністерством оборони України, Волинською облдержадміністрацією та Волинською облрадою та за низку інших звернень. А от ідею реформування санітарно-епідеміологічної служби Волині будуть вивчати під час міжсесійного періоду.

Загалом, гарячий передвиборчий подих, коли дуже велика кількість депутатів облради балотується у Верховну Раду України, дається взнаки. Але більшість присутніх на агітаційну риторику колег не піддавалася, а тому змогла провести сесійне засідання за один робочий день, чого вже давненько не було…

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора: у президії сесійного засідання облради – Володимир Гунчик, Валентин Вітер, Олександр Пирожик та Ігор Гузь; у залі – максимум уваги. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%