«До нас покупці у чергу шикуються»

«До нас покупці у чергу шикуються»

Володимир Шегедин із Луцького р-ну знає, як із одного кіло «свинячої» бульби зібрати 10 кг товарної  картоплі.

Коли 2001 р. товариство «Родючість-Агро» тільки вийшло на аграрний ринок, то займалося і ріпаком, і зерновими. Словом – усім потрошки. Але брак земель (товариство орендувало в с. Буяни 230 га) змусило взятися за таку культуру, яка є більш працевмісткою, але й зиск приносить солідніший. Тож хоч як дивно це звучить, зупинилися на картоплі.

Починати було не просто. Доводилося їздити по інститутах картоплярства не лише України, а й закордоння. Сорти брали всякі-різні, садили, приглядалися, як ростуть і які врожаї дають. І зрештою, вибір зупинили на голландських.

– Протягом чотирьох літ найкраще показала себе латона, – переконався керівник сільгосптовариства Володимир Шегедин. –  Вона за всякої погоди дає високу врожайність, гарно зберігається, смачна і не розварюється. Крім «Латони», ще сім сортів (ред скарлет, тирас, моцарт, альвара, партнер, каррера) є найбільш популярними. Про це говорять і обсяги замовлень, і дегустація, що її організовуємо кожного літа. А загалом у нас 50 різновидів картоплі, серед яких не лише голландські, а й польські та українські.

Перейти на вітчизняну та «сусідську» продукцію, зізнається Володимир Шегедин, змушені були для того, щоби зробити продукцію «Родючості-Агро» максимально доступною для покупця. Особливо після того, як євро (а відтак і ціна закордонної картоплі) зросло вдвічі.– Зараз ТОВАРУ МАЄМО НА ВСЯКИЙ ГАМАНЕЦЬ. «Еліту» вищої категорії продаємо по сім гривень за кіло. Але це й же сорт третьої репродукції – по чотири гривні (причому наступних років п’ять він на волинських землях даватиме чудові врожаї), – переконався Володимир Шегедин. – У нас є «розкручені» сорти – санте і біла роса. Однак маємо багато інших, нічим не гірших.

Щоб насіннєва картопля відповідала своїй назві, рости їй дають лише до певного періоду (доки не сягне розміру 28-55 мм). Усе, що більше, – то вже друга категорія, а відтак і вартує значно дешевше.

– Багато фермерів купують саме таку продукцію, бо врожай вона дає не гірший. Єдине, що її перед висадкою треба перерізати, – додає Володимир Йосипович. – Між іншим, американці якраз таким способом і користуються. Бо коли садити маленьку й цілу картоплину, вона дає більше бульби, але дрібнішої. Коли ж перерізану – під корчем будуть крупні картоплини, втім небагато.

Крім розміру, не менше значення має стійкість картоплі до шкідників і хвороб, зазначає керівник. Якщо раніше обробляти поля доводилося тільки від колорадського жука, то нині мусово дотримуватися цілої системи захисту як ґрунту, так і рослин.

– Насамперед, садимо картоплю подалі від людських городів. Бо звідти на нашу картоплю літаючі шкідники можуть перенести чимало хвороб. Аби не допустити епідемії, двічі вручну проводимо сортопрочистку: де бачимо нездорові листки (покручені, з плямами), вириваємо і заражений корч, і найближчі до нього. Та й без хімічного захисту не обійтися. Хоча його більше використовуємо для насіннєвої картоплі. А товарну стараємося обробляти біопрепаратами. Тому ЦЮ ПРОДУКЦІЮ САМ ЇМ ТА ІНШИМ РЕКОМЕНДУЮ, – каже керівник господарства.
Щоби покупці не хвилювалися за якість, щороку «Родючість-Агро» проводить виставку товарів. Відтак усі охочі можуть бачити, що бульби ростуть на екологічно чистій території. Збирання, калібрування та зберігання автоматизоване. Перш ніж пакувати картоплю, її «лікують» від тріщин та пошкоджень. А щоби не потрапила гнила – тричі вручну перебирають.

– Ось ця будівля – овочесховише, яких так не вистачає волинським господарям, – продовжує Володимир Шегедин. – Враховано все: і розміри, й температуру, і вологість. Аби в приміщенні зберігалися оптимальні умови, за їх дотриманням стежить комп’ютер, а результати виводяться на монітор.  А позаяк навесні бульба буде така, ніби щойно з поля, то чимало фермерів привозять до нас свій урожай на зберігання.

Хто бере картоплю на насіння, то їде до Торчина (саме там працює «Родючість-Агро») навесні. А хто бажає зараз їсти, телефонує Володимирові Шегедину, щоби записатися в чергу.

– Ось приїхала фура – замовник каже: мені такого-то сорту стільки сіток, такого – стільки, а ще одного лише на пробу візьму. І ми, маючи широкий асортимент, без проблем задовольняємо потреби кожного покупця, – зізнається Володимир Йосипович. – Здавалося б, у населення можна й дешевше купити (бо в нас кілограм товарної коштує від 1,50 гривні й вище). Але хто знає продукцію «Родючості-Агро», на дешевший товар не ведеться. Бо заплативши на кілька копійок більше, замовник гарантовано отримає велику, гарну, смачну картоплю, яка НІ В ДОРОЗІ, НІ НА ПРИЛАВКУ ПСУВАТИСЯ НЕ ПОЧНЕ.

Щоб не залежати від скачка валюти й надалі зберігати високу якість та низьку ціну, товариство пішло ще далі: взялося бульбу вирощувати із пробірки.– Впродовж декількох літ ми співпрацюємо з біологами Східноєвропейського національного університету. В лабораторії СНУ науковці розмножують нам мікроскопічні бульбини, у пробірках ті ростуть до розміру горошини, а потім привозимо їх у дослідну теплицю, що діє на території господарства, та висаджуємо, спостерігаємо, відсортовуємо, – розказує і показує Володимир Шегедин.

Поки що займаючись вирощуванням та продажем картоплі, надалі «Родючість-Агро» планує її переробляти (чипси, картопля-фрі, крохмаль, картопляні пластівці – згодом буде видно). А це означає, що фермери та одноосібники матимуть додатковий ринок збуту.

– Уже зараз ми налагодили декілька форм співпраці. По-перше, якщо маємо замовлення від трьох-п’яти тонн, то довіз насіння беремо на себе. По-друге, коли людина купить нашу продукцію і виростить, цю товарну КАРТОПЛЮ МИ ГОТОВІ ВИКУПЛЯТИ за ринковою ціною, – наголошує керівник товариства. – Тільки це має бути опт (від 10-20 тонн) і сортованість товару.

Оксана БУБЕНЩИКОВА.

Фото автора.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (67) - 85.9%
Пізно (3) - 3.8%
Яка різниця? (2) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (1) - 1.3%
Мені байдуже (4) - 5.1%