Путін «толкнул рєчь» на параді. Що хотів сказати і що вийшло?

Путін «толкнул рєчь» на параді. Що хотів сказати і що вийшло?


Корінний лучанин та один із ініціаторів створення Волинського державного університету імені Лесі Українки Петро Кралюк, голова Вченої ради Національного університету «Острозька академія», професор, Заслужений діяч науки і техніки України, на інформаційному ресурсі «Радіо Свобода» навів убивчі аргументи, чому 9 мая для українців є чужим вихідним для нас і зовсім не святом.


Петро Кралюк серед іншого пише:


«Речниця Білого дому Джен Псакі, характеризуючи промову російського президента 9 травня, заявила: «Припущення, що війна, яку веде президент владімір путін, була викликана планами Заходу, – це брехня і абсурд». Справді, у цій промові є чимало абсурдного. Але цей абсурд виглядає цілком логічно. До нього російський президент і російське керівництво йшли протягом останніх років.


Моменти абсурдності святкування 9 травня як «дня перемоги» були закладені в радянському союзі із самого початку. Адже відомо, що акт капітуляції нацистської Німеччини був підписаний 8 травня 1945 року. Однак тодішньому очільнику ссср іосіфу сталіну захотілося відзначати перемогу над нацистами на день пізніше – щоб не так, як на Заході. Мовляв, за московським часом акт капітуляції був підписаний, коли вже було 9 травня.


Парад провели 24 червня 1945 року. Однак уже в 1946 року й наступні роки парад перемоги не проводився. Зрештою, в 1948 році 9 травня перестало бути «червоним днем календаря», тобто вихідним.


Ніхто не творив «культу ветеранів». Адже ці ветерани бачили жахіття війни, те, що радянське командування їх не жаліло, часто здійснювало проти них репресії. Багато з цих ветеранів побачили європейські країни, те, що рівень життя там вищий, ніж у радянському союзі. Зрештою, вони бачили, що їхні успіхи були значною мірою обумовлені американським ленд-лізом, завдяки якому ссср отримував американську зброю, техніку, продукти харчування.


У своїх спогадах Микита Хрущов навіть писав, ніби йому по секрету сказав іосіф сталін, що радянський союз не міг би виграти війну без американської допомоги. Але це, звісно, не афішувалося. Тобто радянські ветерани Другої світової війни могли стати вибухонебезпечним матеріалом – як декабристи після так званої російської Вітчизняної війни 1812 року. Тому наївні сподівання деяких радянських людей, що після поразки нацистської Німеччини в їхній країні відбудуться якісь реформи, буде лібералізований режим, не здійснилися. Навпаки, люди в ссср отримали посилення репресій, розгортання цілеспрямованої пропагандистської кампанії проти культури Заходу, так званих «безрідних космополітів».


Про ветеранів і «велику перемогу» згадали через двадцять років – коли чимало цих ветеранів відійшло у вічність. Коли в активне життя прийшло нове покоління, яке не знало війни. Коли, зрештою, жахіття війни були призабуті.


Саме в 1965 році, на 20-у річницю з часу розгрому нацистської Німеччини, в Москві на 9 травня (за вказівкою генсека кпсс, уродженця східної України лєоніда брєжнєва, – ред.) вдруге був проведений парад. Почав творитися міф про перемогу в так званій «Великій Вітчизняній війні».


У радянському союзі спеціально не хотіли говорити про Другу світову війну, яка почалася у вересні 1939 році з розподілу Польщі нацистською німеччиною й більшовицьким радянським союзом. Як про своєрідну концептуальну альтернативу Другій світовій війні радянська пропаганда з легкої руки Сталіна почала утверджувати уявлення про так звану «Велику вітчизняну війну», яка почалася з червня 1941 року, коли на радянський союз напала німеччина, і яка тривала до травня 1945 року, тобто до перемоги над нацистами.


З другої половини 60-х років ХХ століття, у період «застою», в ссср почав активно творитися міф про «Велику вітчизняну війну» й перемогу в ній. Щоправда, цей міф не став тоді головним пропагандистським міфом радянського союзу. Головним таким міфом лишався тоді міф №1 про «Велику Жовтневу соціалістичну революцію». Адже ця революція, так вважалося, поклала початок радянської держави. Тому саме 7 листопада, коли вона була здійснена, щорічно проводилися помпезні паради. Парадів же 9 травня, здебільшого, не було.


Міф же про перемогу радянського союзу у «Великій вітчизняній війні» став міфом №2 радянської пропаганди. Він був потрібен з кількох причин. З одного боку, цей міф став «лікуванням» комплексу неповноцінності, який відчували радянські люди в період застою. Адже в той час для них вже потроху приходило розуміння, що люди на Заході живуть краще, вільніше, заможніше. І ось відчуття цієї неповноцінності компенсувалося тезою «ми ж переможці у «Великій вітчизняній війні», ми врятували Європу» і так далі.


З другого боку, в період так званої «відлиги» в кінці 50-х на початку 60-х років ХХ століття в радянському союзі з’явилося чимало літератури, де «негероїчно», а реально правдиво розповідалося про Другу світову війну, про сталінські репресії…».


Крім цього, Петро Кралюк, голова Вченої ради Національного університету «Острозька академія», професор, Заслужений діяч науки і техніки України, говорить про ще один абсурд – коли в росії почали використовувати т. зв. георгіївські стрічки, фактично, символіку колишньої російської імперії:


«На жаль, ця пропагандистська пошесть не оминула Україну. Робилося це не без агентів впливу росії. Однак чималу роль у роздуванні міфу про перемогу у «Великій вітчизняній війні» у нас відіграли проросійські політики й діячі.


Уже минулого року на параді 9 травня в москві з уст владіміра путіна прозвучала думка, що, фактично, лише російський народ переміг німецький нацизм. Звісно, абсурд. Але цей абсурд є яскравим виявом російського шовінізму.


Нинішня промова владіміра путіна на московському параді 9 травня справді стала вершиною абсурду. російський президент вирішив прирівняти нинішню війну, яку він розв’язав проти України, з «Великою вітчизняною війною», ледь не договорившись до того, що російське воїнство в Україні воює проти Заходу, захищаючи росію. Навіть серед частини росіян є розуміння абсурдності таких заяв владіміра путіна.


Сподіваюся, що більшість українців теж розуміють цю абсурдність. І зроблять адекватні висновки, чи потрібне їм святкування фактично проросійського «дня перемоги»?».


Наш кор.

На фото порталу «uainfo»: владімір путін «толкаєт рєчь» на параді в москві.


З повним текстом статті можна ознайомитися за цим посиланням: https://www.radiosvoboda.org/a/srsr-rosiya-parad-peremohy-mify-absurd/31843131.html?fbclid=IwAR2y-kuRI16nmlquLEcmU4nRAm2tB2WrYrq6NPLo8IOT4qKwEZZpA_mhS1A

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (193) - 86.2%
Пізно (7) - 3.1%
Яка різниця? (7) - 3.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (9) - 4%
Мені байдуже (7) - 3.1%