Посередники між… народом та парламентом

Посередники між… народом та парламентом

91% членів окружних або дільничних виборчих комісій мають попередній досвід роботи у виборчкомах, але на жовтневому волевиявленні цього року величезна кількість із них були, по суті, тими самими людьми, але в нових партійних балаклавах… І доки весь народ говорить про люстрацію та очищення, в ОВК на керівних посадах працювали навіть висуванці Партії регіонів!

Незалежно від того, кого більшість волинян обрала народними депутатами в одномандатних мажоритарних округах та за списками партій, діяльність усіх 5-ти окружкомів повинна викликати прискіпливий інтерес у суспільства. Адже якісний склад голів, їхніх заступників та секретарів ОВК викликає, щонайменше, здивування. І те збурення громадянського спокою, яке спровокувала чи то своїми діями, чи то бездіяльністю Окружна виборча комісія у Луцькому окрузі №22 – зайве цьому підтвердження…

До 26 жовтня ц. р. на цю тему говорити закон забороняв. А от зараз час для цього настав. Хоча б тому, щоби на наступних виборах до місцевих органів влади в дільничних та окружних комісіях не було фарбованих лисів та «технічних членів», які процес волевиявлення громади перетворили на професію: такої спеціальності немає ні в престижному університеті, ні в периферійному ПТУ, проте дуже багато волинян у цій специфічній сфері стали майстрами вищого виборчого пілотажу.

З кого їх рекрутують?

Агенція «Cifra Groop» ще напередодні парламентських виборів оприлюднила результати дуже цікавого соціологічного дослідження на предмет «механізмів формування та функціонування «виборчої адміністрації в Україні». Як засвідчили респонденти, вони щонайменше 5 разів працювали в комісіях.

При цьому більшість членів комісій – жінки – 57%, чоловіків – 43%.

84% мають вищу освіту. Серед членів комісій – 33% представляють технічні партії, точно не є такими 26%, а щодо 41% було важко відповісти. 78% голів, заступників голів та секретарі регулярно контактували зі своїми партіями.

Технічними вважаються «Україна вперед», «Громада», «Ліберальна партія України», Партія «Зелені», «Зелена планета», «Партія пенсіонерів України», «Народно-трудовий союз України», «Собор», «Нова політика» та деякі інші.

Тепер про гроші, які отримують посередники між владою та виборцями. 52% членів комісій під час опитування заявили, що не задоволені винагородою держави за їхню роботу. Водночас 28% членів комісій зізналися, що надають вагу матеріальній компенсації за свою роботу від партій.

 Щоправда, 38% усіх замінених членів окружкомів пішли з посад через нездатність ефективно працювати. Щільний робочий графік, неналежний стан здоров’я та інші мотиви стали причиною ротації 37% членів ОВК. Вплив інших політичних сил потягнув за собою зміну кожного четвертого працівника. А 23% розпрощалися з посадами, оскільки ігнорували вказівки та рекомендації партій, які їх делегували на вибори.

Утім громадяни, які вже не перший рік титанічно трудяться на всіляких виборах, зазвичай дуже негативно ставляться до будь-яких змін у складі ОВК – таких 46%. Ще 19% займають нейтральну позицію, і лише 35% добре сприймають вливання «свіжої крові».

А тепер проаналізуймо, хто і як організовував парламентські вибори на Волині.

Володимир-Волинський округ №19

Восени 2014-го тут головою була Лариса Бондар від «Батьківщини», заступником – Галина Карпюк («Свобода»), а секретарем – Марія Войтюк («Україна Майбутнього»). І якщо Лариса Микитівна та Галина Степанівна цього року вперше опинилися на керівних виборчих посадах, то Марія Іванівна – вже вдруге, бо в травні була теж секретарем ОВК-19, але – від кандидата в Президенти України Ольги Богомолець… У жовтні 2012-го ніхто з них у складі окружкому на парламентських виборах не працював. Тоді головою була Ганна Сєрова (КПУ), заступником – Володимир Іщенко («Народно-трудовий союз»), секретарем – Андрій Рябов (об’єднання «Братство»).

Горохівський округ №20

Головою на позачергових парламентських виборах 2014-го тут працювала Раїса Боруцька від «Свободи». Заступник – Ігор Довмат (Соціалістична партія України). Секретар – Святослав Туз («УДАР Віталія Кличка»). Щоправда, Святослав Олександрович з’явився в її складі в останній момент, а спочатку туди входив Тарас Савчук. А секретарем було призначено Юлію Дроган (партія «Зелена Планета»), яка, у свою чергу, постановою ЦВК від 11 вересня ц. р. замінила Іванну Мужик. Що найцікавіше – на президентських виборах тріо в складі Раїси Боруцької, Ігоря Довмата та Юлії Дроган також організовувало процес волевиявлення! Тільки головою ОВК-20 в травні ц. р. був Ігор Довмат (щоправда, від кандидата Ольги Богомолець), а Раїса Михайлівна та Юлія Іванівна були рядовими членами ОВК. Щоправда, якщо Раїса Боруцька представляла кандидата від «Свободи» Олега Тягнибока, то Юлія Дроган –інтереси Василя Куйбіди…

До речі, два роки тому на чолі ОВК-20 були зовсім інші люди: головою Володимир Патинко (партія «Руська Єдність»), заступником – Євген Мітін (партія «Русь Єдина»), секретарем – Вадим Силюк (партія Наталія Королевської «Україна – вперед!»). Перелік цих «політичних сил» вказує, що вони були суто «технічними проектами» в руках тих, хто володів реальною владою…

Ковельський округ №21

Функції голови комісії покладалися на Євгенію Гаценко (Партія регіонів). Ігор Кузьмич (політичне об’єднання «Рідна Вітчизна») – заступником, а секретарем – Анна Денисюк від Партії пенсіонерів України. На виборах у травні в ОВК-21 були головою Алла Хмільовська (від Анатолія Гриценка), заступником Анна Денисюк (від Петра Порошенка), секретарем Валерій Удодюк (від Юрія Бойка). Тоді як Євгенія Гаценко (нинішня представниця регіоналів) тоді була рядовим членом ОВК-21 від кандидата Михайла Добкіна, а Ігор Кузьмич – від Василя Куйбіди… На виборах у Верховну Раду України 2012-го головою працював Андрій Сташкевич («Союз анархістів України»), заступником Олександра Кузьмич («Наша Україна – Народна Самооборона»), секретарем – Сергій Клушин (Ліберальна партія України).

Луцький округ №22


Марія Парфенюк.


Комісію з другої спроби очолила педагог Юлія Гринчук. Формально – від Партії «Зелені», яку очолює в області депутат облради Василь Байцим, висунутий на виборах 2010-го «Батьківщиною». Оскільки Василь Федорович тривалий час займав впливову посаду заступника Луцького міського голови періоду правління Богдана Шиби, то підходящі кадри з числа бюджетників для залучення в ОВК для нього проблемою не виявилися. Тим паче, коли за жеребкуванням саме Партія «Зелені» отримала квоту голови ОВК-22! Спочатку в ЦВК затвердили поданого «зеленими» Віктора Тищенка. Але 19 вересня ц. р. Василь Федорович подав кандидатуру саме Юлії Гринчук. Заступником у Юлії Юріївни працював Леонід Будцев (тепер – «Наша Україна», в травні – рядовий член від Ольги Богомолець).

Та найбільший інтерес викликає секретар ОВК-22 – Марія Парфенюк. Марія Іванівна – один із аксакалів всіх виборчих процесів новітнього періоду, що відбувалися в обласному центрі, та може з повним правом називатися «хрещеною мамою» всіх депутатів та голів. Від яких тільки партій вона не потрапляло до керма організації «волевиявлення»! У 2010-му від Партії регіонів очолила Луцьку територіальну виборчу комісію, біля керма якої перебуває й зараз. На минулих президентських виборах була заступником голови від… кандидата Петра Порошенка. А от цього разу пані Парфенюк потрапила на дуже відповідальну посаду з подачі Політичної партії «Народно-трудовий союз України»! Хто її представив на цю посаду? Голова регіональної організації НТСУ Анастасій Троцьковець…

Залишається лише додати, що в жовтні 2012-го на чолі ОВК-22 були голова – Тетяна Оборона («Руський блок»), заступником – Галина Кажан (Українська Народна Партія), секретарем – Роман Корчменко (об’єднання «Єдина Родина»).

Маневицький округ №23


Світлана Бугайчук.


Голова комісії – Світлана Бугайчук («УДАР Віталія Кличка»), заступник – Ніна Савонік («Батьківщина»), секретар – Світлана Малишко від «Свободи».  Порівняно з травневим керівним складом ОВК-23 привертає увагу персона Ніни Наумівни, яка трудилася на посаді голови ОВК-23 від кандидата Зоряна Шкіряка. Світлана Бугайчук тоді була рядовим членом від Петра Порошенка, а от секретарем відпрацював Іван Сопронюк (кандидат Олег Ляшко).  А два роки тому ОВК-23 очолювали голова… Світлана Бугайчук (Християнсько-демократична партія України), заступник – Тетяна Крапивська (партія «Молодь до Влади»), секретар – Людмила Мирка (Народна Партія).

Єдине, що втішає в багаторічній та багатогранній роботі Світлани Бугайчук, – це те, що від якої би партії чи кандидата в Президенти вона не організовувала виборчий процес у Маневицькому окрузі №23, тут майже ніколи не виникає ніяких скандалів. А це означає, що процес організований правильно.

Хоч би там як, але посередники між владою та народом стали своєрідною кастою вибраних. Їх захищають партії та кандидати, від яких делеговано до складу ОВК, на їхньому боці перебуває чинне законодавство, на них у переддень виборів усі дивляться знизу вгору…

Але чи не повинні процеси ротації та люстрації торкнутися й цієї специфічної категорії наших співгромадян?

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото автора, Олени ЛІВІЦЬКОЇ та Світлани ДУМСЬКОЇ: коли ОВК формують за квотним чи кулуарним принципом, під стінами виборчкомів виростають акції протесту; аксакал виборчого процесу в Луцьку Марія Парфенюк; багаторічний керівник ОВК-23 Світлана Бугайчук.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%