Судді та «люстраційні граблі»

Судді  та «люстраційні граблі»


Чи готові волинські служителі Феміди до очищення та що було б, якби суд над Тимошенко провести у Луцьку?

У День працівників суду, 15 грудня, з ініціативи Апеляційного суду у Волинській області у стінах установи провели круглий стіл за участю голови суду Петра Філюка, його заступників Олександра Фідрі, Анатолія Хомицького та Андрія Овсієнка, секретаря судової палати з розгляду цивільних справ Оксани Завидовської- Марчук, секретаря судової палати з розгляду кримінальних справ Григорія  Бешти, керівника апарату суду Оксани Підгайної, журналістів та громадських діячів. Відверто говорили про те, що однаково нині болить і суспільству, і самим служителям Феміди, котрі щодня – під прицілом людського осуду та роками… в очікуванні реформ, щось ось-ось настануть.

Сьогодні, напевне, не знайдеться українця, котрий би не мав претензій до судової ланки влади. Довіра людей до суду – один із показників його ефективної діяльності. Як слушно цього дня зауважила суддя зі стажем роботи у суді понад 32  роки  Оксана Завидовська-Марчук, «нам не треба, щоб людина виходила із судової зали задоволена  чи не задоволена, треба, щоб вона залишала залу із відчуттям того, що суддею прийнято справедливе рішення». Голова суду переконаний, що у гласності та відкритості Апеляційний суд у Волинській області може позмагатися з будь-якою іншою судовою установою держави. З максимальною відкритістю, на його думку,  варто слухати суспільно-резонансні справи. Щоправда, зізнається Петро Філюк: далеко не всі судді Волині міркують ідентично. Тому психологію більшості служителів Феміди в апеляційному суду намагаються «ламати».

«Хочете знати, як би я діяв, коли був би суддею у справі Тимошенко? – неочікувано запитав Петро Тодосьович у присутніх. – Я знайшов би максимально велику залу, щоб у ній вмістилася щонайбільша кількість людей (але це за умови, що суддя хоче прийняти справедливе рішення). Я дав би можливість виговоритися. І в першу чергу арештовував би не за те, що висунуто по справі, а за неповагу до суду. Щоб показати: це ви там – пані прем’єр, а тут – звичайна громадянка. Тоді це достойно виглядало б в очах українців та й перед Європою».

Чи готові судді до люстрації? Готові, зазначає голова Апеляційного суду у Волинські області Петро Філюк. Тільки каже: «Покажіть мені того люстратора та рамки, в які я повинен увійти». Закони «Про відновлення судової влади в Україні» від 8 квітня та «Про очищення влади в Україні» від 16 жовтня, переконані судді, не є бездоганними. Однак перший вони одностайно виконали. А щодо люстрації, то виконати закон про очищення, стверджують судді, буде надто дорогим задоволенням. Бо, прогнозують, «Україна погрузне в процесах». Закон, вважають, суперечить сам собі, а головне – принципам верховенства права, на яких і ґрунтується.


І тут , за словами заступника голови суду Андрія Овсієнка, «не варто забувати про граблі». Бо звільнені, скажімо, судді вже як прості громадяни прийдуть потому в суди і будуть добиватися правосуддя і поновлення на посадах. Які тоді рішення повинні будуть прийняти їхні вчорашні колеги?

«Я за те, що має бути очищення влади. Зокрема й судової, – каже Петро Філюк. – І проблеми є. І знаємо, кого звільнити. І знаємо, як.  І можемо зробити це не за три місяці, а за три дні. На жаль, нас ніхто не запитує…». Однак за суддівський корпус апеляційного суду, каже, спокійний. Щоправда, на його думку, є на Волині 5-7 служителів Феміди, які не достойні звернення «ваша честь».

Олена ЛІВІЦЬКА.


Учасники круглого столу (зліва направо) Оксана Підгайна, Григорій Бешта, Анатолій Хомицький, Олександр Фідря, Петро Філюк, Оксана Завидовска-Марчук, Андрій Овсієнко.

 

 

 

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (169) - 88%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (8) - 4.2%
Мені байдуже (5) - 2.6%