Судді та «люстраційні граблі»
Чи готові волинські служителі Феміди до очищення та що було б, якби суд над Тимошенко провести у Луцьку?
У День працівників суду, 15 грудня, з ініціативи Апеляційного суду у Волинській області у стінах установи провели круглий стіл за участю голови суду Петра Філюка, його заступників Олександра Фідрі, Анатолія Хомицького та Андрія Овсієнка, секретаря судової палати з розгляду цивільних справ Оксани Завидовської- Марчук, секретаря судової палати з розгляду кримінальних справ Григорія Бешти, керівника апарату суду Оксани Підгайної, журналістів та громадських діячів. Відверто говорили про те, що однаково нині болить і суспільству, і самим служителям Феміди, котрі щодня – під прицілом людського осуду та роками… в очікуванні реформ, щось ось-ось настануть.
Сьогодні, напевне, не знайдеться українця, котрий би не мав претензій до судової ланки влади. Довіра людей до суду – один із показників його ефективної діяльності. Як слушно цього дня зауважила суддя зі стажем роботи у суді понад 32 роки Оксана Завидовська-Марчук, «нам не треба, щоб людина виходила із судової зали задоволена чи не задоволена, треба, щоб вона залишала залу із відчуттям того, що суддею прийнято справедливе рішення». Голова суду переконаний, що у гласності та відкритості Апеляційний суд у Волинській області може позмагатися з будь-якою іншою судовою установою держави. З максимальною відкритістю, на його думку, варто слухати суспільно-резонансні справи. Щоправда, зізнається Петро Філюк: далеко не всі судді Волині міркують ідентично. Тому психологію більшості служителів Феміди в апеляційному суду намагаються «ламати».
«Хочете знати, як би я діяв, коли був би суддею у справі Тимошенко? – неочікувано запитав Петро Тодосьович у присутніх. – Я знайшов би максимально велику залу, щоб у ній вмістилася щонайбільша кількість людей (але це за умови, що суддя хоче прийняти справедливе рішення). Я дав би можливість виговоритися. І в першу чергу арештовував би не за те, що висунуто по справі, а за неповагу до суду. Щоб показати: це ви там – пані прем’єр, а тут – звичайна громадянка. Тоді це достойно виглядало б в очах українців та й перед Європою».
Чи готові судді до люстрації? Готові, зазначає голова Апеляційного суду у Волинські області Петро Філюк. Тільки каже: «Покажіть мені того люстратора та рамки, в які я повинен увійти». Закони «Про відновлення судової влади в Україні» від 8 квітня та «Про очищення влади в Україні» від 16 жовтня, переконані судді, не є бездоганними. Однак перший вони одностайно виконали. А щодо люстрації, то виконати закон про очищення, стверджують судді, буде надто дорогим задоволенням. Бо, прогнозують, «Україна погрузне в процесах». Закон, вважають, суперечить сам собі, а головне – принципам верховенства права, на яких і ґрунтується.
І тут , за словами заступника голови суду Андрія Овсієнка, «не варто забувати про граблі». Бо звільнені, скажімо, судді вже як прості громадяни прийдуть потому в суди і будуть добиватися правосуддя і поновлення на посадах. Які тоді рішення повинні будуть прийняти їхні вчорашні колеги?
«Я за те, що має бути очищення влади. Зокрема й судової, – каже Петро Філюк. – І проблеми є. І знаємо, кого звільнити. І знаємо, як. І можемо зробити це не за три місяці, а за три дні. На жаль, нас ніхто не запитує…». Однак за суддівський корпус апеляційного суду, каже, спокійний. Щоправда, на його думку, є на Волині 5-7 служителів Феміди, які не достойні звернення «ваша честь».
Олена ЛІВІЦЬКА.
Учасники круглого столу (зліва направо) Оксана Підгайна, Григорій Бешта, Анатолій Хомицький, Олександр Фідря, Петро Філюк, Оксана Завидовска-Марчук, Андрій Овсієнко.
- Коментуйте FaceBook
- Коментуйте ВКонтакте
ТОП Новини
У Kalush Orchestra пропонують провести Євробачення 2023 у Луцьку Похорон Леоніда Кравчука Україна перемогла у Євробаченні-2022 Волинь втратила ще одного Героя Чекісти намагалися завербувати неповнолітніх лучан Спіть, хлопці, спіть… На війні загинув сільський староста з Волині Колківська громада прощатиметься із загиблим воїном Луцька громада втратила ще одного Героя На блокпосту в Луцьку затримали водія “під шафе”- Опитування
- Результати