Коли говорять цифри

Коли говорять цифри


Переважно міста та райони області рік закінчили із перевиконанням запланованих бюджетних показників. Що, наголосив голова облдержадміністрації Володимир Гунчик, тільки підкреслює: напружена робота над пошуком додаткових джерел наповнення місцевих скарбниць, а іноді й навіть жорстка постановка питання  в останні кілька місяців життєдіяльності області дала результат. Кошти від перевиконання бюджетів всіх рівнів є тим рятівним запасом, що дозволить безболісно розпочати 2015-й рік. Окрім того, на Волині вдалося погасити чимало позик.

12 січня під час оперативної наради директор департаменту фінансів облдержадміністрації Ігор Никитюк детально проаналізував стан виконання бюджетів усіх рівнів у 2014-му. Маючи цю інформацію, наголосив він, легко робити прогнози та планувати подальшу роботу. А цього дня традиційно у залі були присутні керівники низки відомств, які переважно і є головними розпорядниками бюджетних коштів, а відтак відповідають за їх своєчасне освоєння, отже – за наш, волинський, добробут.

Про 2014-й Ігор Миколайович говорив з певним задоволенням від результату роботи, а от втішати прогнозами не став…

«Досягнуто позитивної динаміки надходжень до Державного та місцевих бюджетів.  За підсумками 2-14-го року забезпечено досить високий рівень виконання місцевих бюджетів загалом по області, та й обласного бюджету зокрема. Відповідно – 106,4% та 109,2%. При цьому виконані усі основні плани щодо надходження податків та зборів, – доповів головний фінансист області. –  Основним бюджетоутворюючим платежем залишився податок із доходів фізичних осіб  (це фактично зарплати та премії). В усіх базових бюджетам, крім Луцька та Іваничівського району, забезпечено виконання планових показників. Недобір у цих двох випадках становить менше одного відсотка. Основна причина невиконання: зниження окремими діючими підприємствами обсягів виробництва та скорочення або переведення працівників на неповний робочий день, що, у свою чергу, спричинило зменшення фонду оплати праці. Торік значно зменшили обсяги перерахування до казни ПДФО такі підприємства обласного центру, як «СКФ- Україна», ДКП «Луцьктепло», Волинська дирекція «Укрпошти», ТзОВ «Золотий екватор», ТзОВ ФК «Волинь», ВАТ «Електротермометрія». На Іваничівщині – це фірма «Луга-Нова», фермерське господарство «Агроінвест-Тополище», ДП «Іваничірембуд». Суттєво вплинуло на невиконання бюджету району припинення діяльності шахти №5, яке, до речі, 2013-го до бюджету Іваничівського району сплатило більше як 500 тис. податку на доходи фізичних осіб».

Поряд з тим в умовах економічних труднощів на Волині майже вдвічі скоротилася кількість невиконаних бюджетів місцевих громад. Із 400 – таких тільки 21. Це менше 5%.

Щодо прогнозів на 2015-й, то Ігор Никитюк був відвертим: через військові дії на Сході України виконання державних та місцевих бюджетів буде «надзвичайно складним». Позначиться на фінансовій політиці й децентралізація. Деякі платежі місцеві бюджети втратять, а деякі – навпаки здобудуть.

За інформації начальника головного управління державної казначейської служби України у Волинській області Михайла Леміщака, торік із державної казни Волинь загалом отримала 3,5 млрд грн. Залишок невикористаних коштів за минулий рік становить 25 млн. Для порівняння: торік цей показник сягав  72 млн, тому фінансисти вважають, що цьогоріч розпорядники коштів працювали якісніше.

Цього ж дня  питання бюджету обговорили у вужчому колі – під час наради за участі голови облдержадміністрації, його заступників, керівників департаменту фінансів. Згодом матеріали, напрацьовані виконавчою владою, адресують  керівникам міст та районів, депутатам обласної ради, щоби наступного тижня була змога провести бюджетну сесію і затвердити головний фінансовий документ краю. Щоправда, з одним «але»…

«Враховуючи побажання та зауваження народних депутатів України, які були висловлені ними під час обговорення бюджету, будемо просити голову облради провести ще одну бюджетну сесію – у лютому. Де окремо розглянемо статті бюджету розвитку й напрацюємо конкретику. Побачимо, як будуть формуватися зміни до Державного бюджету в січні, врахуємо їх, щоби можна їх було врахувати у бюджеті Волині. І тоді уже поставимо крапку. Така пропозиція обласної державної адміністрації. Думаю, на сьогодні вона найбільш реалістична», – зазначив Володимир Гунчик.

Перевиконання більшості місцевих бюджетів засвідчує, на його думку, що виконавча влада обрала правильну стратегію на пошук додаткових джерел наповнення скарбниць громад міст, сіл та селищ. Одним із таких акцентів 2015-го буде впорядкування земельних відносин. У облдержадміністрації мають намір провести аудит усіх земель, щоб дізнатися, чи достатньо працює земля на громаду. А як ні – вжити відповідних заходів.

Перший робочий понеділок 2015-го, на превеликий жаль, теж позначився втратами. Нараду вкотре почали хвилиною мовчання. Вшанували пам’ять загиблого у ДТП на сході контрактника, бійця Нацгвардії з Луцького р-ну Тараса Герасимюка та Вадима Засєкіна із с. Копилля Маневицького р-ну, котрого опізнали за результатами ДНК і поховали у селі 6 січня.

Олена ЛІВІЦЬКА. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (8) - 57.1%
Пізно (1) - 7.1%
Яка різниця? (1) - 7.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (0) - 0%
Мені байдуже (3) - 21.4%