Як зупинити дев'ятий вал рейдерства?

Як зупинити дев'ятий вал рейдерства?

Президент Федерації роботодавців України Дмитро Олійник прокоментував хвилю резонансних рейдерських атак на бізнес, які здійснювалися останнім часом. Оскільки ця тема дуже болісна і для волинських підприємців, а сам лідер ФРУ неодноразово відвідував нашу область із робочими візитами, то спілкування Дмитра Олійники з журналісткою видання «Оглядач» Марією Шевчук є і актуальним, і важливим. Саме з цих міркувань «Волинська газета» його розміщує на своєму інформаційному ресурсі.


«– Останніми місяцями жодного тижня не проходить без гучного скандалу, пов’язаного з рейдерством. Чим ви пояснюєте цей тренд?


–У Федерації роботодавців ми дійсно отримуємо постійні сигнали щодо рейдерських наїздів на бізнес, і все вказує на те, що це не окремі випадки, а система. Група зацікавлених осіб, які отримали державні повноваження в різних гілках влади, працюють скоординовано, як єдиний механізм. Його мета: вимагання та перерозподіл власності. Український бізнес по всій країні почали масово кошмарити фальсифікованими карними справами. Кількість атак лише за останні місяці пішла на десятки. Почерк групи рейдерів у цих справах дуже схожий.


Що вам відомо про цю групу?


– Дуже вирогідно, що група має політичне прикриття на найвищому рівні. Інакше дуже важко пояснити ту ступінь свавілля та скоордінованість дій. А безпосередньо рейдерська атака реалізується із залученням працівників нацполіції, прокуратури та чорних суддів. Не зважаючи на те, що всі вони працюють на державних посадах, інтересів держави там немає і близько. Вони працюють виключно на приватний інтерес.


Чи готові ви назвати конкретні прізвища?


Спільно з кількома обʼєнаннями підприємців Федерація роботодавців України зараз збирає і узагальнює інформацію про осіб, які задіяні у рейдерських атаках: від лейтенанта, який здійснює обшук з порушенням всіх процедур до найвищих посадових осіб, які прикривають це свавілля. Всі ці прізвища будуть внесені у публічний реєстр. Жоден із них не зможе уникнути відповідальності. Рано чи пізно вона їх наздожене. Рейдерська група атакує кожного з нас поодинці, сподіваючись отримати хабар або забрати майно. Рейдери дістали бізнес. Тому ми об’єднуємось, щоб протидіяти.


Все це передбачає публічне протистояння. Наскільки такі внутрішні чвари доцільні в умовах повномасштабної війни?


– Поза сумнівом, це недоречно. Весь бізнес, який працює в Україні, зараз сконцентрований на головному – на Перемозі. Але коли нахабні дії рейдерів, які діють під прикриттям, просто зупиняють підприємства, українці втрачають робочі місця і це знижує обороноздатність держави, то замовчування таких фактів і значно більш недоцільним. Рейдерство давно стало проблемою національної безпеки. Повірте, якби не війна, реакція бізнесу на це свавілля була б жорсткішою. Ми уникаємо критики керівництва держави, не проводимо страйки. Натомість ми чекаємо, що чорним полковникам та перевертням у мантіях нарешті дадуть по рукам. Якщо це не буде зроблено сьогодні, завтра це робити буде вже пізно. Наша новітня історія показує, що суспільство свою дорогу до справедливості знайде.


Ви готуєтесь до конфлікту з владою?


– Ні. Група осіб, яка координує десятки рейдерських наїздів, має владні повноваження, але вони не є владою. Це злочинці, які скористались війною, тим що вся увага суспільства, бізнесу та керівництва держави зосереджена на Перемозі. Їх треба негайно зупинити. Якщо це буде не здатна зробити держава, зупинять бізнес та суспільство. Ціна, яку наша країна платить за свавілля рейдерів, дуже велика. Вона вимірюється не тільки зупиненими підприємствами, але й десятками виробничих компаній, які емігрують за кордон та тисячами робочих місць втрачених Україною.


Тобто, вони тікають за кордон не від війни?


– Війна була першопричиною першої хвилі релокації підприємств березні-травні минулого року. Зараз ми спостерігаємо другу хвилю. Вона страшніша та масовіша. Адже бізнес свідомо приймає рішення про вивезення обладнання та спеціалістів до країн Європейського Союзу. Знаю, що власники підприємств приймають таке рішення важко, довго його готують. Але коли їм просто не дають можливості цивілізовано працювати в рідній країні, в них просто не залишається вибору. Їх витісняють з України кримінальними справами та рейдерськими наїздами. Проте більшість бізнесменів, з якими я спілкуюсь, все ж таки налаштовані залишитись і спільно боротись за власні права. Боротись за те, щоб після перемоги Україна стала економічно успішною та заможною країною.


Яку форму матиме ця боротьба?


– Зараз ми обговорюємо різні формати. Наразі хочемо обʼєднатись на спільній платформі, яка має робочу назву «Свавіллю стоп!». Саме ця платформа координуватиме роботу над формуванням списку осіб, які неправосудними рішеннями та діями набивають власні кишені. Ми підсвітимо їхні імена прожектором. Кожного обов’язково чекатиме відповідальність.


В новинах фігурувала інформація про рейдерську атаку на Майницьке родовище, в рамках якої пройшли обшуки й у вас вдома?


– У цьому кейсі все було схоже на десятки інших рейдерських атак: фальсифікують справу, в рекордні строки формують групи слідчих-важняків та поліції, влаштовують обшуки, по дорозі прокурор губить «непотрібні» докази, в рекордні терміни зашкварний суддя Печерського суду приймає рішення. Але як голова Федерації роботодавців України, я налаштований на вирішення проблеми на системному рівні. Схоже, в Україні майже не залишилось середнього чи великого промислового бізнесу, проти якого не завели карну справу. Наслідком масових рейдерських атак по всій країні є не втрата інвестицій в якийсь один проект, і навіть не колосальні втрати для економіки, а дестабілізація держави в умовах війни.


Ви сказали, що хвиля рейдерських атак підриває обороноздатність держави. Наскільки ймовірно, що вони можуть здійснюватись при підтримці росії?


– В основі інтересів цих рейдерів – приватний інтерес. Але я не виключаю, що дестабілізація держави цими рейдерськими атаками може бути використана ворогом. Нещодавно Фейсбук нагадав мені історію 2020 р. Тодішній начальник управління СБУ в АРК Крим Олег Кулініч базувався у Херсоні і системно кошмарив бізнес карними справами. Він просто фальсифікував фотографії щодо продажу в Криму продукції певного підприємства, і це ставало підставою для кримінального переслідування десятків патріотично налаштованих бізнесменів. Зараз вже доведено, що ті фотографії були фальсифіковані, а сам Олег Кулініч у квітні 2023 року заарештований, оскільки був агентом ФСБ. А три роки тому Федерація роботодавців України писала листи на Уряд та Президента, щоб вони звернули увагу на цю людину і зупинили її незаконну діяльність.


Тобто, рейдерські атаки можуть бути ще й замаскованими операціями ФСБ?


Я абсолютно впевнений, що люди, які фальсифікують кримінальні справи, тиснуть на бізнес, працюють на державу-агресора. Свідомо вони це роблять чи несвідомо інше питання. Є вони агентами росії чи просто набивають собі кишені, стане відомо з часом. Але сьогодні це точно негативно впливає на обороноздатність України.


Який ваш прогноз, якщо хвилю рейдерських атак не вдасться зупинити і вона тільки наростатиме?


– Будемо боротися. Хабарі силовикам та суддям в умовах війни ніхто давати не буде. Тому бізнес обʼєднається і зупинить це у власний законний спосіб. Повторюсь, відповідальність понесе кожен. Ще одним наслідком може стати зростання еміграції бізнесу. У кожного власника своя мотивація та причини, але наслідки для України очевидні. Це втрата робочих місць та економічного потенціалу. «Sherp» будує завод у Туреччині, «Гідросила» будує завод у Польщі, «Варіант Агро» вже будує завод в Румунії. Талановитих людей, які вміють будувати заводи і створювати робочі місця для українців витісняють з власної держави. Зрештою це може призвести до того, що після Перемоги Україна матиме населення 10-15 мільйонів, більшість з яких - пенсіонери. Ми обʼєднуємо зусилля і зробимо все можливе, щоб цього не сталося. Ми зупинимо свавілля рейдерів в погонах та мантіях разом!».


Підготувала

Світлана КОМА.

На фото пресслужби Федерації роботодавців України: Дмитро Олійник.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (595) - 86.4%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.7%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%