А якщо зруйнується дамба в Хрінниках?

А якщо зруйнується дамба в Хрінниках?

Підрив рашистами дамби і гідроелектростанції на Каховському водосховищі річки Дніпро призвів до колосальних екологічних та матеріальних збитків. А якщо майже 30 мільйонів кубометрів води рине вниз за течією по річці Стир із Хрінниківського водосховища сусідньої Рівненщини?


Дамба з гідроелектростанцією біля с. Хрінники на Рівненщині проєктною потужністю 900 кВТ/год була здана в експлуатацію в далекому 1958 р. і була розрахована на електропостачання місцевих 17 колгоспів. Але в 1977 р. ГЕС, яка розташована на місцевому водосховищі, припинила виробництво електроенергії в зв'язку з демонтажем турбін. Старі зняли, нових не знайшли…


Проте і після цього шлюзи не втратили своєї енергетичної цінності, адже допомогли запровадити накопичення води для регульованого забезпечення системи охолодження реакторів на АЕС у м. Вараш сусідньої області (початок будівництва в 1973 р., перші реактори запрацювали в 1980-1981 рр., – ред.). Але географічно так склалося, що річка Стир протікає на цій ділянці саме територією Волині…


Ще в 2011 р. газета «Вісті Рівненщини», а також «Волинська газета», звертали увагу влади та громадськості на тривожний стан гнідлротехнічної споруди біля с. Хрінники на той час Демидівського району Рівненської області. Багаторічне ігнорування проведення ремонту призвело до мало не аварійного стану споруди…


«Фахівці стверджують: якщо не запобігти цьому, а саме – не відремонтувати дамби, то може статися непоправне, і під водою, якої у сховищі нараховується 29 мільйонів метрів кубічних, опиняться села не лише Демидівського району, але й сусідньої Волинської області», – зазначалди «Вісті Рівненщини».


Розмова про це зайшла на колегії облдержадміністрації під головуванням керівника облдержадміністрації Василя Берташа. За його словами, Хрінницьке водосховище на сьогодні є власністю територіальних громад Демидівського району. І тому з метою залучення належних коштів для фінансування ремонтних робіт на дамбі треба передати це підприємство державі, тобто – Укрводгоспу. Проте, треба, щоб громада району дала на це згоду.

 

– Я вже переговорив з представниками Укрводгоспу: вони не проти забрати водосховище. В них вже є і кошторис на його утримання – десь по 300 тисяч грн в рік поточних видатків та 2-3 млн грн на проведення ремонтних робіт. Але на передачу водосховища потрібна згода Кабінету Міністрів. Тому сесія Демидівської райради має за 15 днів прийняти рішення про передачу Хрінницького водосховища з комунальної власності до державної, а сесія обласної ради звернеться до Кабміну, щоб його передали на баланс територіального управління меліорації і водногогосподарства. Якщо ж територіальна громада не хоче віддати водосховище, тоді особисто голова райдержадміністрації разом з головою облради відповідатимуть за стан справ на водосховищі, – сказав очільник виконавчої влади Рівненщини.


Голова Демидівської райдержадміністрації Володимир Віднічук був занепокоєний теж:


– Питання серйозне, розумію, на якій ми пороховій бочці сидимо у Демидівці. Якщо полетить дамба, то зрозуміло, хто буде крайній...


За інформацією начальника Рівненського обласного управління водного господарства Леоніда  Каменчука, 105 населених пунктів області систематично мають проблеми з підтопленням. Найбільше таких сіл у Дубровицькому, Сарненському, Зарічненському та Володимирецькому районах області. А тому, на його думку, треба продовжити будувати захисні споруди по всій області.


Адже ще в 1999 р. проблему підтоплень в області було частково вирішено за рахунок того, що збудували 20 кілометрів дамб. Якби ця робота продовжувалася і надалі, то проблема з підтопленнями на сьогодні була б знята. Усього ж для того, щоб область не підтоплювало, за словами Леоніда Каменчука, потрібно 140 мільйонів гривень.


На колегії в 2011 р. було вирішено, що  перший заступнику голови облдержадміністрації Анатолій Юхименко проведе розширену нараду з проблем підтоплення територій, на якій і визначать конкретний перелік проблем та шляхи їх розв’язання.


Після того ремонт дамби в Хрінниках таки провели. Але нині країна перебуває в стані оборонної війни з рашистськими окупантами, які здатні поширювати мережу своїх агентів та диверсантів по всій території нашої держави. Якщо вже на Яворівському полігоні в Львівській області цими днями одночасно викрили одразу 3 ворожих шпигунів, що маскувалися під військовослужбовців ЗСУ, то масштаби розповсюдження феесбешної та грушної сволоти говорять самі за себе.


Відтак, потрібно вживати всіх вичерпних заходів із охорони та оборони гідротехнічної споруди на річці Стир, котра тримає майже 30 млн кубометрів води Хрінницького водосховища. В іншому випадку ця маса може ринути вниз за течією і наробити чимало біди, особливо в низинних районах м. Луцька (розташований за 52 км від с. Хрінники Дубенського району, – ред.) та смт Колки.


Світлана КОМА.

На фото: гідротехнічна споруда на Хрінницькому водосховищі.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (568) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%