Холоневицька різня – 2022

Холоневицька різня – 2022

Хто знищив живі дуби на польському кладовищі? Напередодні 80-річчя кривавого конфлікту між поляками та українцями в період Другої світової війни питання стало злободенним.


Сценарій цієї трагічної історії був написаний ледь не за рейдерськими мотивами. Механізована зондеркоманда торік несподівано прибула на околицю с. Холоневичі Цуманської ОТГ Луцького р-ну і за кілька днів, сплюндрувавши древні римо-католицькі могилки, зокрема – позрізала на похованнях всі дуби. Місцевим неговіркі дядьки пояснили своїх дії коротко: ріжемо дуби на користь ЗСУ…


Невже знову мародерство та вандалізм в українському тилу?


Так розпочиналася тривожна новина «Волинської газети», опублікована ще восени 2022 р. під заголовком «Дуби пішли на ЗСУ?».


Нагадаємо суть справи.


У с. Холоневичі раніше Ківерцівського, а згодом Луцького р-ну, заснованому в далекому 1577 р., із давніх давен мешкали, переважно, православні українці. Але значну частину населення складали також поляки і євреї. Після трагічних подій Другої світової війни спочатку в селі не стало жодного єврея, а після літа 1943 р. виїхали в інші місцевості й поляки.


Про ті давні криваві часи зараз уже мало хто пригадає, адже минуло фактично 80 років. Відомо з переказів старожилів, що на цих теренах дислокувалися відділи Української Повстанської Армії. Неподалік – в урочищі Лопатень – гніздилася банда чекістських головорізів полковника нквд ссср дмітрія мєдвєдєва. А аж із «пляцувки» в с. Пшебраже (нині – Гайове) «пацифікувати» (тобто, вбивати і грабувати, – ред.) українців регулярно прибували рейдові групи польської Армії Крайової…


Разом із тим, тут досі живе правда про те, як місцеві селяни різних національностей та релігій рятували одне одного від наглої смерті прибульців…


Проте слід по собі в с. Холоневичі поляки таки залишили. Не стільки в кількох старих спорудах, що згодом стали власністю вже неіснуючого колгоспу «росія» та фактично зруйнувалися, як у древньому римо-католицькому кладовищі, де покоїться прах не одного покоління поляків. Бо збудований із дерева костьол ще «за совєтів» войовничі атеїсти розібрали та використали для будівництва господарських колгоспних споруд…

 

На цвинтарі росли кремезні дуби, вік яких сягав понад 100-200 років. І нікому вони не заважали аж до початку листопада 2022 р., коли невідь звідки прибула механізована колона спецтехніки з вишколеними різунами. Ця група наразі невстановлених осіб порізала всі дуби, завантажила колоди та вивезла деревину в невідомому напрямку.

 

Як таке могло статися в умовах, коли між українцями та поляками непросте історичне минуле, а зараз Польща надає нам чи не найбільшу допомогу в священній оборонній війни проти рашистських головорізів?


Чому ці цинічні особи та їхні безбожні начальники  дозволили собі зробити так, що важка техніка їздила по могилах, втоптуючи «на той світ» поодинокі залишки надгробків?


І якому дурисвіту прийшла в голову ідею пояснювати місцевим селянам що різуни здійснюють вандалізм на користь… ЗСУ. Мовляв, дуби з римо-католицького кладовища продадуть, а виручені кошти передадуть на потреби захисникам України, двоє Героїв із яких, до речі, покояться поруч на православному кладовищі с. Холоневичі?

 

Щоби розплутати цей цинічний і аморальний клубок фактичної крадіжки цінної деревини, «Волинська газета» звернулася в усі можливі інстанції.


І ось що з цієї затії вийшло.


Спочатку Цуманський селищний голова Анатолій Дорошук поставився до інформаційного запиту абияк, Мовляв, ще 22 січня 2019 р. комісією «за участі представника Держекоінспекції» «було проведено обстеження дерев на старому кладовищі в с. Холоневичі».  І «згідно з висновком комісії, дерева перебували в аварійному стані».


11 жовтня 2022 р. ця ж комісія повторно приїхала в с. Холоневичі, заручившись мовчазною згодою «представника Державної екологічної інспекції». Вона постановила, що «дерева перебували в аварійному стані і досягли вікової межі», а тому «підлягали знесенню».


Щоб легалізувати цю оборудку, зацікавлені в отриманні дармової деревини цінних порід «пробили» і позитивне рішення виконкому Цуманської селищної ради, яка має №117 та відбулося 20 жовтня 2022 р.


Крім цього, на папері Анатолій Дорошук написав чорним по білому, що «при виконанні робіт жодних руйнувань пам'ятникам завдано не було».


Зрозуміло, що ця відповідь була ні про що. Тому редакції довелося турбувати Анатолія Васильовича повторно. І 13 грудня 2022 р. Цуманський селищний голова за №1760/01-30 надіслав ще одну відповідь, а також додав 19 аркушів копій різноманітних документів.


Отже, хто «благословив» знищення історичних дубів на польському кладовищі?


Формально, «заднім числом», ініціативу проявила… призначена цуманським начальством староста села С. М. Піддубна. 1 вересня 2022 р. в канцелярії зареєстрований підписаний нею лист №4/12-03 такого змісту:


«Голові Цуманської ТГ Анатолію Дорошуку. Звертаюся з проханням від імені жителів с. Холоневичі щодо видалення зелених насаджень на кладовищі в с. Холоневичі  у зв'язку з тим, що частина дерев знаходиться в аварійному стані, а саме: стовбури дерев висохли, потрухлявіли,  від сильних вітрів гілля дерев обламується і руйнуються пам'ятники з однієї сторони кладовища. Від дороги створюють небезпеку для руху транспорту».


Зверніть увагу! Староста пише, що виступає від імені всіх мешканців с. Холоневичі, хоча опитування громадської думки серед людей ніхто не проводив. Вона пропонує зрізувати не всі дерева, а лише частину. По-друге, вона жодним словом не вказує, що це треба робити на старому римо-католицькому кладовищі, оскільки проблема аварійних дерев справді була на кладовищі православному, розташованому поруч, і їх там дійсно демонтували.


Але ті, хто поклав око на холоневицькі цвинтарні дуби як пиломатеріал, на це не зважали.  Невдовзі в село виїхала група чиновників, аби реалізувати задумане.


Головою «комісії з обстеження зелених  насаджень (Увага! В акті так і написано: «зелених насаджень», – ред.), які підлягають знесенню», був заступник селищного голови Микола Фень. Членами і членкинями – спеціаліст 1 категорії, юрисконсульт Сергій Філюк, начальник відділу Мирослава Григор'єва, депутат Володимир Гламазда, начальник Цуманського ВУЖКГ Юрій Малиш і «представник Державної екологічної інспекції у Волинській області» Сергій Шеремета.


11 жовтня 2022 р. вони підписали кілька документів, що дозволяли знищити і вивезти в невідомому напрямку «могильні дуби». Акт №19 зафіксував 16 дубів. Акт №20 – 7 дубів. Акт №21 – 3 сосни, 1 клен і 1 дуб. Акт №22 – 4 дуби і 1 липу.  


В кожному документі – смертний вирок 57 деревам із польського цвинтаря: «Зелені насадження знаходяться в аварійному стані, досягли вікової межі та підлягають знесенню».


20 жовтня 2022 р. відбулося чергове засідання Виконавчого комітету Цуманської селищної ради, члени і членкині якого затвердили рішення №117 «Про надання дозволу на знесення зелених насаджень на території Цуманської селищної ради».


У ньому вже з'явилися додаткові мотиви ліквідації дерев на римо-католицькому кладовищі: «перебувають в аварійному стані та несуть загрозу життю та здоров'я населення»!


Дуби, сосни, липу і клен дозволили зрізати, а контроль за виконанням поклали на заступника селищного голови Павла Арендарчука.


Того ж дня було виписано «ордер на видалення зелених насаджень» цуманському підприємцеві Вікторові Мельнику із терміном знесення дерев до 31 грудня 2022 р., проведенням благоустрою території кладовища до 20 жовтня 2023 р. та метою використання деревини – «дрова». В графі «зелені насадження, які перебувають у межах визначеної ділянки, передаються на зберігання…» – порожнє місце.


Ну, а далі відбулося те, що відбулося… 14 листопада, на свято  Кузьми і Дем'яна, люди масово приїхали в с. Холоневичі на престольне православне свято, і побачили замість тихого дубового гаю на старому римо-католицькому кладовищі… спаплюжену територію з залишками гігантських багать, якими спалювали гілля.  Чимало вцілілих польських надгробків були зруйновані, на могилах виднілися сліди від важкої техніки, яку використовували різуни. Мабуть, не варто зауважувати, що й станом на початок липня 2023 р., у переддень 80-річчя «Волинської трагедії», тут нічого не змінилося? Хіба що випалена земля заросла бур'янами, а повсюди почали проростати молоді деревця в вигляді чагарників?


Як не крути, не виконав підприємець Віктор Мельник вимог договору та припису цуманського ордера на знесення зелених насаджень…

Проте знищені дуби, клен і липа на римо-католицькому польському цвинтарі в с. Холоневичі – це не тільки сплюндрована пам'ять та земля. Куди поділи деревину?


У відповіді від 13 грудня 2022 р. Цуманський селищний голова Анатолій Дорошук зазначив, що відповідно до Договору №21/10/22 вся зрізана на кладовищі деревина перейшла у власність підприємця Віктор Мельника і «була використана як дрова». За даними Ківерцівського лісгоспу – по ціні 850 грн за кубометр, всього на холоневицькому кладовищі йому вдалося офіційно заволодіти 49 кубометрами дуба…


Не хочеться навіть припускати, що хтось купив оберемок дубових дров на шашлик, не гадаючи, де їх заготовляли. Чи, можливо, цінна деревина пішла на виробництво меблів, і хтось обідає за столом на лавках із дубів, які народилися, жили та померли на кладовищі…


Анатолій Дорошук також сповістив, що цуманський виконком взагалі не поставив до відома намір зазіхнути на старе польське кладовище в с. Холоневичі Луцьку дієцезію Римо-католицької церкви, бо цвинтар «не перебуває на державному обліку як об'єкт культурної спадщини».


З таких самих причин, а ще з огляду, що кладовище в селі офіційно не поділене на православну та римо-католицьку частини, чиновники навіть і не намагалися сконтактувати з дипломатами Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку з приводу цього делікатного та важливого для добросусідства питання.


Чи варто дивуватися, що Анатолій Дорошук, члени та членкині виконкому також не зверталися щодо координації своїх намірів із принципами державної політики ні до Луцької районної ради, ні до Луцької районної військової адміністрації, вважаючи, що будь-яка діяльність на території нині діючих та старих кладовищ у цуманській громаді – виключна компетенція органу місцевого самоврядування.


Можливо, цією каламутною історією повинні зайнятися правоохоронні органи. Бо явно мародерством і вандалізмом попахує… Хоч у відповіді на запит Державна екологічна інспекція у Волинській області і відхрестилася від цієї теми…


Можливо, законних підстав для втручання та додаткової перевірки і немає, а потенційні слідчі і не смажили шашлик із тих дров та не опалювали ними свої домівки.


Але рано чи пізно гучним міжнародним скандалом справа про знищені холоневицькі дуби з римо-католицького кладовища закінчитися може...


І – найголовніше. Якщо справді хтось і пояснював знищення дерев необхідністю «допомоги ЗСУ», то насправді це суцільна брехня. Жодна військова частина такої деревини не отримувала.


Світлана КОМА.

На фото авторки і з відкритих джерел: польські надгробки та результати знищення «аварійних» дерев на римо-католицькому кладовищі в селі, де колись разом жили і українці, і поляки; один із найвідоміших мешканців довоєнного періоду – поляк Генріх Керна з дружиною; сільська хата періоду 30-их років минулого століття; сільська дорога в с. Холоневичі.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%