Факти й акценти

Факти й акценти


Ключові аспекти виступу начальника ВОУЛМГ Василя Мазурика на підсумковій нараді щодо розвитку лісової галузі Волині

Роль зеленолісся

Ліси займають 34% Волинської обл., або 700 тис. га, виконують екологічну, економічну, соціальну і оборонну функції. 70% – на експлуатаційні ліси, решта – природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення (17%), рекреаційно-оздоровчі (6%) та захисні (7%).

 

Державна власність

Ліси перебувають у постійному користуванні підприємств різного відомчого підпорядкування – Державного агентства лісових ресурсів України, Міністерства оборони, близько 6 тис. га земель державного лісового фонду – у довгостроковій оренді (до 49 р.) у приватних сільськогосподарських підприємств. У структурі ВОУЛМГ діє 26 державних підприємств – 18 лісогосподарських, 4 лісомисливських, 2 мисливських, також Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр та Маневицька радіологічна лабораторія. Лісовий фонд розділено на 122 лісництва та 661 обхід.

 

Ліс починається із насінини

Минулого року заготовлено 26 тонн лісового насіння 28 порід, зокрема сосни звичайної – 1480 кг та дуба – 19 тонн. Вирощено 20 млн стандартних сіянців головних лісоутворюючих та супутніх деревних порід, найбільше сосни звичайної (16900000) та дуба (2800000), також 101 тис. саджанців декоративних порід – для потреб озеленення.

 

Творення лісу

Торік відтворено 4147 га лісів: 32% природним зарощуванням, 29% сприянням природному зарощуванню, 39% створенням лісових культур. На це витрачено 8498900 грн. Створення одного га лісових культур обходиться в 1479 грн, сприяння природному поновленню – у 294 грн. Уперше було застосовано технології створення лісових культур дуба черешчатого в липні шляхом посадки сіянців, вирощених у контейнерах.

 

Догляди

Догляд одного гектара обходиться лісівникам у 305 грн, усього доглянуто 15733 га лісу. На це потрачено 4600000 грн. Створено 58 га плантацій новорічних ялинок. У рамках галузевої програми «Діброва» за три роки створено 649 га лісових культур дуба. Починаючи з 2002 р., їх площа збільшилася на 1300 га.

 

Інвентаризація

Середня приживлюваність лісових культур сягнула 92,9% (ДП «Любешівське ЛМГ» – 93,8%, ДП «Городоцьке ЛГ» – 94%, ДП «Маневицьке ЛГ» – 93,7%). 97% – 1 та ІІ класів якості (97%). У вкриту лісом площу переведено 4504 га лісових культур, із них 98% – 1 і ІІ класу.

 

Приватні ліси сприятимуть збільшенню лісистості регіону

Є землі, що непридатні для сільськогосподарського використання, й такі, що давно заліснилися природним шляхом. Теоретично вони належать до розряду сільськогосподарського призначення, практично – це вже лісові землі. Законодавчого механізму зміни їх цільового призначення сьогодні немає. Час ініціювати перед Кабінетом Міністрів України питання щодо спрощення механізму зміни їх цільового призначення. Селяни за це тільки подякують. А в державі будуть перші приватні ліси. За даними моніторингу загальна площа таких земель в області сягає близько 15 тис. га.

 

Рубки формування та оздоровлення лісів

Минулого року проведено рубок формування та оздоровлення лісів на площі 18 тис. га. Майже п’ята частина припадає на економічно неефективні, але вкрай необхідні для лісового господарства рубки догляду за молодняками (в насадженнях віком до 20 років). Це освітлення і прочищення. Проведено їх на площі 3,3 тис. га.

 

Програма збереження лісу: «Недоторкані дерева майбутнього»

У лісах обліковуються «дерева майбутнього». Цей досвід волинські лісівники запозичили у Німеччини. На першому етапі відбираються дерева на ділянках, які призначаються для проведення прохідних рубок. У подальшому «дерева майбутнього» будуть визначатись також у середньовікових та пристигаючих насадженнях.

 

Охорона та захист лісу

На порушників лісового законодавства торік складено 1342 протоколів. Із них 1023 – за незаконні рубки лісу місцевим населенням (це 465 куб м на 1 млн 350 тис. грн). У добровільному порядку сплачено 980 тис. грн (73%). У правоохоронні органи для примусового стягнення збитків лісгоспами спрямовано 40 справ на суму 370 тис. грн. Із них райвідділами міліції та судами розглянуто та прийнято рішення для примусового стягнення по 10 справах на суму 115 тис. грн. Відкрито 6 кримінальних справ. 30 справ перебуває на розгляді.

 

Бурштинова лихоманка

Шукачі бурштину з’явилися на території Маневицького р-ну. Перші випадки було зафіксовано у серпні 2014 р. на території земель сільсько-господарського призначення та земель запасу поблизу сіл Вовчецьк, Лісове, Гута-Лісівська та Оконськ. Працівники лісоохорони та міліції вилучили 6 мотопомп, сотні метрів пожежних рукавів. Тільки під час одного рейду на території Вовчецького лісництва ДП «Маневицьке ЛГ» затримано 6 жителів р-ну, в яких вилучено 300 погонних метрів пожежних рукавів, потужну мотопомпу, каністри із дизельним паливом.

 

Ліси хворіють

Виявлено 18422 га пошкоджених хворобами та шкідниками лісових насаджень, на 7620 га проведено санітарно-оздоровчі заходи. Зараз «хворіє» 4%, або 2497 га лісу. Площа ушкоджених лісових насаджень збільшилася за рахунок виникнення осередків непарного шовкопряда в ДП «Любешівське ЛМГ» (92 га) та ДП «Любешівагроліс» (286 га). Всихають соснові та ялинові деревостани, пошкоджені кореневою та ялиновою губкою. «Хворіють» ялини у природно-заповідному фонді ДП «Горохівське ЛМГ» та ДП «Володимир-Волинське ЛМГ», дуби – на території ДП «Цуманьське ЛГ», сосни – на території всіх без винятку лісгоспів, розташованих в Поліському регіоні. Механізм отримання дозволу на проведення санітарно-оздоровчих заходів на об’єктах ПЗФ сьогодні законодавчо не врегульований. «Любешівагролісу» такий дозвіл Міністерством екології та природних ресурсів вироблявся аж два роки. Деревина за той час втратила всі технічні якості, розпочався процес вторинного зараження шкідниками. Проблеми природно-заповідного фонду розглядалися 21 січня цього року під час круглого столу в залі засідань Верховної Ради України. На засіданні радник міністра АПК із питань лісового господарства Олександр Григорович зазначив: найближчим часом буде напрацьовано стратегію реформування лісового господарства, в якій візьмуть до уваги проблемні питання розвитку природно-заповідної справи.

 

Природно-заповідний фонд

У відомчому підпорядкуванні Держлісагентства України його – 106,7 тис. га (21%). Найбільший відсоток заповідності мають ДП «Турійське ЛГ» (40%), ДП «Цуманьське ЛГ» (30%), ДП «Ківерцівське ЛГ» (23 %).

 

Про Ківерцівський національний парк

Депутати Волинської обласної ради ухвалили звернення до Президента та Прем’єр-Міністра України про прискорення створення парку. На першому його етапі потрібно 8 млн грн, ці кошти задекларовано Міністерством екології та природних ресурсів у бюджетному запиті.

 

Мисливство

Загальна площа мисливських угідь сягає 1 млн 580 тис. га і підпорядкована 49 користувачам. 457 тис. га (29%) – у підприємств ВОУЛМГ, на догляд яких витрачено 7 млн грн. ДЛГ та єгерська служба склали 190 протоколів на порушників правил полювання, вилучили 30 одиниць зброї (ДП «МГ «Старовижівське» – 40 протоколів, вилучено 4 одиниці зброї), ДП «Маневицьке ЛГ –  відповідно 23 і 7), ДП «Ратнівське ЛМГ  – 22 і 3).

 

Лісозаготівлі

Держлісгоспами області за рік заготовлено 1015,8 тис. куб. м деревини, з яких 676,3 тис. куб. м – від рубок головного користування. Порівняно з 2013 р. об’єм лісозаготівель зріс на 145%, і пов’язано це із введенням у дію нової розрахункової лісосіки. Відбір ділових лісоматеріалів від рубок головного користування становив 70% і досяг 472,5 тис. куб. м за рахунок максимального відбору спец. сортиментів та пиловників вищих сортів. Рівень виходу фансировини вільхи та берези від обсягу заготовленої деревини становить 51%, пиловника хвойного – 76 %, фанерної сировини і пиловника дубового І сорту – 12 %. У звітному році лісгоспами області відібрано 98,3 тис. куб. м фансировини рядової.

 

Переробка

Перероблено 221,9 тис. куб. м деревини і випущено продукції на 139,8 млн. грн. Маневицьким, Ратнівським, Ківерцівським, Колківським і Камінь-Каширським держлісгоспами закуплені і змонтовані нові технологічні лінії по виготовленню заготовок для європіддонів.

 

Реалізація

Реалізовано лісопродукції на 481 млн грн. 73 % реалізованої продукції припадає на внутрішній ринок, 27 % – на експорт, у грошовому еквіваленті надходження від реалізації деревини на внутрішній ринок сягають лише 56%, від експорту – 44%. Середня реалізаційна ціна одного знеособленого куб. м із 361 грн у 2013 р. зросла до 429 грн. На внутрішній ринок було реалізовано 562,3 куб. м деревини (або 71%). Зокрема спеціалізованим деревообробним підприємствам реалізовано 104,2 тис. куб. м фансировини рядової та 228,4 тис. куб. м технічної сировини. На власні потреби використано 15,0 тис. куб. м.

 

Капітальні інвестиції

Їх загальний обсяг становив 32400000 грн супроти 23 млн грн у 2013 р. На придбання основних засобів – 19,2 млн грн, на капітальний ремонт та будівництво – 9,9 млн грн, на модернізацію та реконструкцію обладнання – 1,9 млн грн, на придбання необоротних матеріальних активів – 1,2 млн грн.

 

Будівництво лісових доріг

Прокладено 124,2 км лісових доріг, зокрема побудовано земляного полотна І-ІІ-ІІІ типів 52,29 км, відремонтовано 71,91 км. Крім того, облаштовано твердим покриттям доріг 2013-2014 років 34,33 км. Створено три дорожньо будівельних комплекси: у ДП «Володимир-Волинське ЛМГ», ДП «Маневицьке ЛГ», ДП «Цуманське ЛГ», до яких входить по три екскаватори (JSB JS220) та бузьдозери (Caterpillar D6NLX)  та один дорожній каток (JSB VM 166D). Будівництво лісових доріг здешевлено завдяки облаштуванню 25 піщаних кар’єрів, на які виготовлена вся необхідна проектно-технічна документація, включаючи проект рекультивації.

 

Прибутки, зарплатня, нові робочі місця

На ведення лісового господарства направлено 119,9 млн грн: 115,3 млн грн – власні кошти (96%), 4,6 млн грн – асигнування із Державного бюджету (4%). Останні виділялись на утримання Черемського природного заповідника, державних мисливських господарств та частково на утримання державної лісової охорони. Отримано 9, 2 млн грн чистого прибутку (2013 р. – 4,0 млн грн). На 1 га витрачалося 181 грн (162 грн – у 2013 р.). Реалізація з 1 га становила 749 грн ( у 2013 р. – 525 грн). Рентабельність – 7,2%. Середня зарплатня штатних працівників сягнула 3175 грн, а її середньомісячний фонд зріс до 7,1 млн. грн. Найбільщий рівень заробітної плати у ДП «Поліське ЛГ» – 3918 грн, ДП «Маневицьке ЛГ» – 3864 грн та ДП «Городоцьке ЛГ» – 3600 грн. Кількість штатних працівників порівняно з минулим роком збільшилася на 603 одиниці і тепер становить 2628.

 

Соціальна роль лісового господарства

Внесено коштів до зведеного бюджету та сплачено єдиного соціального внеску в сумі 100 млн 100 тис грн (60,5 млн грн – у 2013 р.).

 

Податки

Податки та платежі до Державного бюджету – 38,1 млн грн (38 %), зокрема: збір за заготівлю деревини – 27 млн грн, військовий збір – 627 тис. грн, податки і платежі до місцевих бюджетів – 23,6 млн грн (прибутковий податок – 14,5 млн грн, збір за заготівлю деревини – 8,4 млн грн, платежі до єдиного соціального внеску – 39,1 млн грн).

 

Благодійна допомога для забезпечення Антитерористичної операції Відповідно до доручення голови обласної державної адміністрації на безоплатній основі забезпечено дровами паливними 2373 сім’ї учасників АТО. Поставлено 11200 куб. м дров на 1 млн 425 тис. грн. На заходи із забезпечення оборони держави було перераховано 612 тис. грн. Зокрема: кошти лісгоспів – 168 тис. гривень, кошти профкому – 133 тис. грн, добровільні пожертви працівників – 311 тис. грн.

Їх витрачено на благодійний фонд оборони (56,2 тис. грн), забезпечення заходів, які організовували «Правий сектор», «Самооборона», інші громадські організації (120 тис. грн), одноденний заробіток на забезпечення заходів АТО (250 тис. грн), допомогу сім’ям загиблих та на лікування поранених на Євромайдані і в зоні АТО (90,8 тис. грн), фінансування заходів із мобілізаційної роботи (95 тис. грн). Закуплено товарно-матеріальних цінностей на суму 138 тис. грн (каски, бронежилети, засоби гігієни). Надано благодійної допомоги власним товаром на суму 625 тис. грн (пиломатеріали – 285 куб. м, круглий ліс – 573 куб. м, консерви – 3,1 тис. банок).

Усього надано благодійної допомоги на суму 2 млн 800 тис. грн. Окрім того, для потреб оборони державні лісогосподарські підприємства надали 12 легкових автомобілів «НИВА», УАЗ та 6 вантажівок. Із початку Антитерористичної операції мобілізовано 34 працівники лісового господарства. Всі вони були забезпечені необхідними засобами захисту.

Відносини із громадськістю та місцевим населенням

Напружені ситуації виникали у відносинах окремих державних лісогосподарських підприємств із сільськими громадами с. Видерта, Воєгоща, Іваномисл, Карпилівка Камінь-Каширського та с. Грибовиця Іваничівського р-нів. Цьому причина – брак інформації щодо законності заготівлі деревини. Громади скаржаться, що при вивезенні лісопродукції розбиваються дороги, не можуть законно виписати лісопродукцію. Від майстра лісу до директора лісівники мають активно спілкуватись із людьми, вислуховувати кожного і максимально допомагати.

 

Вдячність

Лісівники вдячні громадськості, місцевому населенню, органам місцевого самоврядування та інших гілок влади, усім ЗМІ за активну позицію щодо збереження та примноження лісових багатств Волині!

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (595) - 86.4%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.7%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%