Міністр приїхав на шахту

Міністр приїхав на шахту

Минулого тижня на Волині побував сорокарічний міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин. Зустрівся з головою облдержадміністрації Володимиром Гунчиком, відтак разом провели виробничу нараду на шахті №10 «Нововолинська». У ній брали участь перший заступник профільного міністерства Юрій Зюков, народний депутат Ігор Гузь, Нововолинський міський голова Віктор Сапожніков, очільник шахти №10 «Нововолинська» Петро Солоп, директор ДП «Дирекція по будівництву об’єктів» Віктор Дук, голова правління ПАТ «Укрзахідвуглебуд» Ярослав Гупало, керівництво об’єднання «Волиньвугілля» та інші.

Йшлося про добудову шахти №10, долю інших копалень та цілого міста – його пріоритетні напрямки розвитку, орієнтацію на західного сусіда, відновлення зони вільної торгівлі.

Насамперед міністр заявив, що зроблено багато роботи щодо будівництва шахти №10 і її слід ввести в дію.

– Це – перспективний об’єкт, – такий головний месидж місцевим шахтарям і посадовцям. – Багато роботи було вже виконано, отож нерозумно було б її припиняти. Шість, вісім, дев’ять місяців – і будівництво цієї шахти можна завершити.

Потрібні на добудову кошти міністерство заклало у додатки до основного бюджету, лишилося це рішення пролобіювати у Верховній Раді. Міністр висловив своє бачення добудови шахти, її інфраструктури, збагачення і збуту видобутого вугілля, долі інших копалень, зокрема розвитку міста і регіону загалом… Відтак прозвучало чимало думок, у яких були такі ключові слова: «Доцільний проект», «очікуваний ріст вартості вугілля», «процес децентралізації», «інвестори», «близькість до кордону», «зрозумілий інструментарій», «ресурс», «збалансована вартість», «переговори з Європейським банком розвитку», «китайські технології», «зовнішні кошти і технології», «ініціативи», «собівартість», «ідеї», «теплиці», «швидкі рішення», «тяжкі рішення», «об’єднання», «перерозподіл», «виробництво меблів… крохмалю… деревообробка… все, що матиме попит у Польщі»…

– Приїхав сюди, щоб дати надію і слово, що буду вас підтримувати, – запевнив присутніх, хоч тут же додав: – Ваш регіон – такий самісінький для мене, як і Вуглегірськ, як і вся Україна… – при тім уточнив: – Мова не йде, щоб від вас відкупитися, а щоб розвивалася економіка регіону…

Володимир Гунчик конкретизував: «Маємо визначитися, що дасть міністерство, який ресурс візьме на себе область». Звернув увагу на адмінперсонал: «На 4 тисячі працівників – 1,5 тисячі керівників… Кількість людей, які працюють під землею, менша за кількість людей, які нагорі. Потрібно наводити лад, адже і від цього залежить здешевлення собівартості вугілля…» А ще –  висловився за використання обладнання із старих копалень: «Воно здешевить будівництво наполовину…»

Щоб зрозуміти, про яку суму йдеться, слід нагадати, що шахтарі просять на добудову першої лави ще 1 млрд 300 млн грн. Очільник області вважає, що при розумному використанні коштів, на пуск першої черги може вистачити від 700 до 800 млн грн. Нагадаємо, що проектна вартість будівництва попередньо оцінювалася у 2 млрд 318 млн грн, з яких нині освоєно 1 мрд 200 млн грн. Перші кілочки було забито у квітні 1989 р. Більшість нововолинських шахт будувалося за три-чотири роки. Отож цей довгобуд, на думку експертів, вже обходиться державі у величезні додаткові витрати… Втім, кажуть вони, при наявності коштів на її добудову за різними підрахунками піде ще від 9 до 15 місяців. Хоча шахта №10 вже дає вугілля. Раніше видавала на-гора до 100 тонн за добу, тепер ці темпи дещо знизилися.


Народний депутат Ігор Гузь констатував: «Перший етап – успішний… Цьому сприяли шахтарські пікети, меморандум профспілок, зусилля місцевої і центральної влади, народних депутатів… Залишилося набрати потрібну кількість голосів у парламенті… Думаю, ініціативу волинських депутатів підтримають Блок Петра Порошенка, «Самопоміч», Радикальна партія… Я готовий говорити навіть з «Опозиційним блоком», бо тут ніякої політики нема...» А ще народний депутат запевнив, що пропонуватиме до розгляду у Верховній Раді проект про вільну економічну зону…

– У чому особливість цієї виробничої наради за участю міністра? – запитав у шахтарів.

– Була більш політичною, до чого ми не звикли… – зізналися.

Відтак і міністр, і його перший заступник, голова обладміністрації, усі присутні оглянули надземні будови шахти №10 «Нововолинська». Володимир Демчишин дав інтерв’ю журналістам. У ньому він підтвердив, що кошти уряд виділить і шахту буде добудовано, але ринки збуту для свого вугілля потрібно шукати самим… Можливо, цьому сприятиме модернізація ТЕС та збільшення кількості енергоблоків, що споживатимуть вугілля із Львівсько-Волинського басейну. Але все ж, націлив міністр, розвиток регіону багато у чому буде залежати від освоєння ринків сусідньої Польщі… І дав зрозуміти, що у його віданні, окрім «важкої» вугільної промисловості, є ще й більш перспективні і обнадійливі атомні, теплові і гідравлічні електростанції… Хоча запевнив, що міністерство буде підтримувати також розвиток вітряних та сонячних станцій, ощадливе та економне енергозбереження, перехід на місцеві джерела опалення… Тобто є більш важливі і перспективні напрямки діяльності.

«Волинська газета» поцікавилася у міністра, наскільки важливе місце у цих планах міністерства відводиться енергетичному потенціалу Волині.


– З точки зору структури, тут є нафтопровід, обленерго, облгаз, торф… – відповів.

Утім розмова міністра справила на журналістів добре враження, і вони, дякуючи за інтерв’ю, просили частіше приїжджати на Волинь. А він запевнив, що до 20 лютого всім нововолинським шахтарям виплатять заборгованість із заробітної плати за грудень.

Сергій ЦЮРИЦЬ.

Фото автора.
  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%