Питання руба

Питання руба

Монополія проти самоврядування

Правове поле – не для всіх

Знову наближається опалювальний період. Зважаючи на те, що в Україні триває війна, він  буде складним. А в Іваничах додалося ще й те, що й до сьогодні тут не відбувся аукціон з оренди теплових мереж, якими фактично з 2014 р. незаконно, без договорів оренди, користується ТОВ «Аванті-Девелопмент», хоча уже двічі оголошували про його проведення. В Інтернет-виданні «Буг» 8 липня ц.р. вчергове розмістили, як нам повідомили в селищній раді, недостовірну інформацію під заголовком «Незважаючи на обіцянки Томашевської, «Аванті» ніхто не повідомив: в Іваничах віддають в оренду мережі, якими користується теплопостачальна організація». Хоча обидва рази керівництво «Аванті» запрошували взяти участь в аукціоні, але  вони так і не зголосилися. У разі, якщо представники «Аванті» не прибудуть, і на уже втретє оголошений аукціон, то споживачі теплової енергії не матимуть підстав  для оплати за транспортування тепла від котелень, що знаходяться на території лікарні та на вулиці Львівська, 6 а, що в кінцевому результаті може призвести до зриву опалювального сезону. Причина – небажання брати участь в аукціоні селищній раді добре відома:  керівництво  «Аванті» відмовляється взяти на абонентський облік лічильники тепла, які вже встановлені на вводах у приміщення дитячого садочка, шкіл, лікарні, будинку культури – всього понад десять. Бо звикли виставляти рахунки не за спожите тепло, а за вироблене на котельнях. Останні два роки керівник «Аванті», як монополіст, публічно тисне на селищного голову, виконавчий комітет та депутатів. І це добре простежується  у публікаціях, вміщених в Інтернет-виданні «Буг», в якіих неодноразово безпідставно звинувачували особисто селищного голову Лідію Томашевську у тім, що ніби-то з її приходом на посаду розпочалася судова тяганина та тиск на бізнес. Але чи справді це так?

 

Оренда теплових мереж

Ознайомившись з багатьма офіційними документами, журналісти дослідили, що перша вимога щодо негайної передачі зовнішніх теплових мереж в оренду «Аванті-Девелопмент» надійшла до Іваничівської районної ради у 2017 р. від головного лікаря ЦРЛ Петра Ципи, коли головою ради був Андрій Бадзюнь, а керівником апарату – Ніна Шумська. Ще з листопада 2017 р. на адресу районної ради неодноразово надходили листи з вимогою негайної передачі в оренду товариству, яке виробляє і транспортує теплову енергію до бюджетних установ, зовнішніх теплових мереж. Знову ж таки, як свідчать документи,  у рішенні постійної комісії з питань бюджету, регулювання комунальної власності та розвитку підприємництва від 31. 01. 2018 р.  № 25/1 «Про розгляд листа головного лікаря», за яке проголосували члени комісії,  записано: винести на засідання чергової сесії районної ради  проєкт рішення  про здачу в оренду тепломереж, якими транспортує тепло ТОВ «Аванті-Девелопмент» у смт Іваничі.  Але до закінчення каденції (2020 р.) таке рішення чомусь так і не було винесене на розгляд сесії, хоча тариф на транспортування затверджувався сесією, незважаючи на чітку позицію окремих депутатів щодо першочергової необхідності передачі в оренду тепломереж. Отож само собою напрошується питання: чому керівник апарату Ніна Шумська зігнорувала рішення постійної  комісії, не виконала своїх посадових обов’язків та не забезпечила підготовку такого проєкту рішення до закінчення каденції?

 

Ліцензійна діяльність підприємства

Це питання ми поставили голові Іваничівської селищної ради Лідії  Томашевській. Лідія Михайлівна поінформувала, з початком введеннявоєнного стану на територіїУкраїнифактично доступ до усіхреєстрівбувзупинений.  І тільки нещодавно його відновили. Відразу селищна рада звернулася до Волинської обласної державної адміністрації щодо отримання інформації про місця провадження ліцензійної діяльності ТОВ «Аванті-Девелопмент» на території селища Іваничі.

Згідно з відповіддю виявилося, що транспортування теплової енергії має право здійснювати ліцензіат – ТОВ «Аванті-Девелопмент» лише від котельні, що на  вул. Банківська, 6, де у його власності перебуває зовнішня теплова мережа протяжністю 198 м до приміщення за адресою: вул.Грушевського,26, яку  «Аванті» не використовуєще з 2021 р., коли там функціонувала колишня школа-інтернат.

Провадження ліцензійної діяльності з виробництва та постачання теплової енергії ТОВ «Аванті-Девелопмент» може здійснювати в смт Іваничі за адресами: вул. Львівська, 6а; вул. Грушевського, 45 та вул. Банківська,6.

Директор ТОВ «Аванті-Девелопмент» Констянтин Богатов навмисно щорічно подавав до Іваничівської районної ради та виконавчого комітету Іваничівської селищної ради заяви на встановлення тарифів, розрахунки відповідних тарифів, при цьому не вказуючи на особливість транспортування, яке, як виявилося, може здійснюватися ліцензіатом лише до об’єктів, котрі отримують тепло від  котельні за адресою: вул. Банківська,6. Відтак напрошується резонне запитання: чому роками виставляли рахунки до оплати за транспортування теплової енергії лікарні, закладам освіти та культури, які отримують тепло від котелень за адресами: вул. Грушевського, 45 та вул. Львівська,6а, на які не розповсюджується дія ліцензій на транспортування? «Аванті» не мало права виставляти такі рахунки, бо у його власності чи оренді зовнішні теплові мережі, які ідуть від цих котелень до приміщень, не перебували. Це видно із матеріалів Довідки зустрічної звірки з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з’ясування їх реальності і повноти відображення в обліку Іваничівської  ЦРЛ за період з 1.01.2014 р. до 1.09.2017 р. (довідка Північного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України  09-31/917 від 19.10. 2017 р., м. Київ ). В інформації в  додатку № 1 до Довідки директор  та головний бухгалтер ТОВ «Аванті-Девелопмент» вказали на відсутність договорів оренди та договорів користування  магістральними або місцевими (розподільчими) тепловими мережами на території селища, крім тепломережі за адресою: Банківська, 6, котра знаходиться у їхній власності. Ціфакти виявлені та відповіднопередані до правоохороннихорганів з метою притягнення винних до відповідальності.

 

Факти – річ уперта

Ми поспілкувалися з одним із  депутатів Іваничівської районної ради шостого скликання Ярославом Гицем, який, до речі, і тепер є депутатом Володимирської районної ради. Він підтвердив, що їхня депутатська фракція політичної партії «Наша Україна» ще у 2014 р. наполягала на тому, аби  котельні були передані як цілісний майновий комплекс разом із зовнішніми тепловими мережами. Та до  їхнього голосу, на жаль, не прислухалися.

У своїх заявах у квітні 2014 р. керівник «Аванті» К. Богатов  вперше просив  передати в оренду газові котельні (будинки та обладнання) без зовнішніх  теплових мереж колишнього голову Іваничівської районної ради Віктора Вілентка, спираючись на відповідні статті ЗУ «Про особливості передачі  в оренду об’єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності…», дія якого поширювалася на відносини передачі в оренду чи концесію лише цілісних майнових комплексів, в тому числі і котелень з зовнішніми тепловими мережами, а не самих будівель та  обладнання котелень. Однак чомусь передали тоді лише будівлі та обладнання котелені аж на…25 років. Відтак дія цього договору дійсна до 30 вересня  2039 року! Все здавалося б просто, якби не зміни в законодавстві, котрі призвели до значного росту середньозваженого тарифу за транспортування тепла з 2017 р. у ледве не десять разів. Сьогодні цей тариф складає 592,30 за одну Гкал (з ПДВ). То як бути далі?

 

З чого все почалося?

Весною 2014 р. ТОВ «Аванті-Девелопмент» (місцезнаходження м. Київ, вул. В. Житомирська, 8-а) в особі директора Костянтина Богатова звернулося до Іваничівської районної ради в особі тодішнього голови Вілентка Віктора із заявами про передачу в оренду об’єктів теплопостачання, які перебували у комунальній власності Іваничівської районної ради – котелень (зокрема, будівель та обладнання) строком на 25 років. Відповідно в подальшому Іваничівська районна рада в особі колишнього заступника голови Мазурка Юрія заключила такі договори оренди газових котелень (будівель та обладнання), дія яких розповсюджується на період з 1.10.2014 р. до 30.09.2039 р. (терміном на 25 років). Зовнішні теплові мережі від трьох котелень протяжністю більше 3-х кілометрів Іваничівська районна рада  товариству «Аванті-Девелопмент» не передавала, а залишила на балансі тодішнього відділу освіти Іваничівської райдержадміністрації та лікарні, яка була у комунальній власності Іваничівської районної ради.

ТОВ «Аванті-Девелопмент» зараз опалює 12 приміщень споживачів (школи,  дитячий садочок, лікарню і т.д.) із загальним об’ємом опалювальної площі більш 100 000 куб. м трьома котельнями, які працюють на щепі. Облік теплової енергії здійснюється згідно з лічильниками тепла, які знаходяться на межі балансової належності – зовнішніх стінах котелень, що передбачено договорами оренди газових котелень (будівель і обладнання), укладених ще 01.10.2014 р.

 – Післявступу в дію ЗУ «Про комерційнийоблік» у 2017 р., ТОВ «Аванті-Девелопмент» мало б розпочати встановлення вузлів комерційногообліку на теплових  вводах у всіприміщення, які вони опалюють, та відповідно при розрахункахвикористовуватипоказникиспожитоїтеплової енергії, а не виробленої на котельнях, як вони цероблять до сьогоднішніього дня, – каже голова Іваничівської громади Лідія Томашевська, яка й звернула увагу на цей нонсенс, отримавши «важкий спадок». – Але ТОВ «Аванті-Девелопмент» й досі  не встановиложодноговузлакомерційногообліку.

Після ліквідації Іваничівського району Володимир-Волинська районна рада, як правонаступник комунального майна, у квітні 2021 р. по акту приймання-передачі передала Іваничівській селищній раді газові котельні (передано три договори оренди) та теплові мережі (договорів оренди з ТОВ «Аванті-Девелопмент» не має).

Неодноразові перемовини з керівниками ТОВ «Аванті-Девелопмент» щодо того, аби вони взяли в орендузовнішнітеплові мережі шляхом аукціону, ініціаторомякого мало б стати товариство, так ні до чого й не привели. Отож селищна рада вже з власної ініціативи, після проведеної значної підготовки документів,оголошувала аукціони з продажу прав оренди зовнішніх теплових мереж, які вже двічі не відбулися. «Аванті» і далі хоче продовжувати незаконно користуватися зовнішніми тепловими мережами, не сплачувати жодної гривні до місцевого бюджету за експлуатацію цих мереж, чим ще з 2014 р. наносить колосальні збитки місцевому бюджету.

Споживачі теплової енергії за кошти місцевого бюджету самостійно у 2022 р. встановили вузли комерційного обліку на вводах у своїх будівлях, однак ТОВ «Аванті-Девелопмент» відмовляється брати на абонентський облік ці лічильники.У зв’язку з неможливістю вирішення даного спору у правовий спосіб та значними зловживаннями з боку товариства, що привело до отримання товариством незаконних коштів, чим нанесено збитки бюджету в особливо великих розмірах, Іваничівський селищний голова Лідія Томашевська звернулася до Головного управління національної поліції у Волинській області з заявою щодо вчинення кримінального правопорушення керівництвом ТОВ «Аванті-Девелопмент». На підставі поданої заяви вказані відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення.

 

Помилка чи закулісні ігри?

Ще у 2017 р. з метою стимулювання та підтримки  таких підприємств, як ТОВ «Аванті-Девелопмент», котрі виробляють теплову енергію з альтернативних видів палива, у законодавство внесли ряд суттєвих змін. Так, ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання» щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії» № 1959-У11 від 21.03.2017 р. передбачено, що такі підприємства, як «Аванті», яке виробляє теплову енергію лише з використанням щепи, мають користуватися середньозваженим тарифом на транспортування тепла, який діє у всій Україні, а не розрахунковим, який попередньо затверджувався рішеннями Іваничівської районної ради згідно з Постановою Кабінету Міністрів України  № 869 від 01.06.2011 р. для «альтернативників». Згідно з підзаконними актами, втрати теплової енергії у зовнішніх теплових мережах до вступу у дію Постанови Кабінету Міністрів від 03.04.2019 р. № 291, включалися у тарифи на виробництво теплової енергії. З 01.05.2019 р. втрати теплової енергії у зовнішніх теплових мережах включаються до тарифів на транспортування.

Як свідчать офіційні документи, керівник апарату Іваничівської районної ради Ніна Шумська при підготовці відповіді головному лікарю ЦРЛ від  28.11. 2017 р. № 03-07/436, яку підписав голова районної ради Андрій Бадзюнь, всупереч законодавчим змінам вказала: «…у випадку укладення ТОВ «Аванті-Девелопмент» договору на користування тепловою мережею або передачі теплової мережі їм в оренду, в тариф на транспортування теплової енергії мають бути включені витрати з обслуговування теплової мережі та вартість тепловтрат у мережах та ін., що спричинить здорожчання вартості послуги і понесення споживачами – бюджетними установами більших витрат на їх оплату». На той час Іваничівська районна рада уже не мала права затверджувати розрахунковий тариф, поданий ТОВ «Аванті», а лише середньозважений тариф, який щоквартально друкується на офіційному сайті Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України та однаково діє у всій Україні. Між іншим, у цьому ж листі-відповіді головному лікарю Петру Ципі керівник апарату районної ради Ніна Шумська стверджувала, що тариф на транспортування теплової енергії, який встановлювався для ТОВ «Аванті-Девелопмент», рішеннями Іваничівської районної ради  від 24.12.2015 р. № 3-21 та від 29.09.2016 р. № 9-23 діє на території всього селища, хоча ліцензія на транспортування теплової енергії поширювалася лише за адресою: вул. Банківська, 6. То що це: прикра помилка чи закулісні ігри?

 

Суд на боці громади

ТОВ «Аванті-Девелопмент» у 2023 р. одномоментно подало три позовних заяви до Волинського окружного адміністративного суду щодо незаконних рішень виконавчого комітету Іваничівської селищної ради. Причиною цього стало виявлення контролюючими органами фактів нанесення збитків бюджету в особливо великих розмірах, що становила майже 3,4 млн грн. З ухвалами Волинського окружного адмінсуду селищна рада не погодилась та подала апеляційні скарги до суду вищої інстанції. І Восьмий апеляційний адміністративний суд м. Львова став на захист самоврядного органу, визнавши рішення виконкому законним. З цього випливає й те, що ТОВ «Аванті-Девелопмент» взимку 2023 р. не мало жодного права, ще й враховуючи воєнний стан,припиняти теплопостачання до шкіл, дитячого садочка, лікарні та в інші приміщення, через що свого час розгорівся великий скандал. Між іншим, «Аванті», як свідчать документи, судиться з Іваничами не вперше.

Керівництво ТОВ «Аванті-Девелопмент» у 2018 р. позивалося  до  Господарського суду Волинської області та до Волинського окружного адміністративного суду щодо незаконних дій Іваничівської РДА та Іваничівської районної ради.

Судова тяганина між ТОВ «Аванті-Девелопмент» та центральною районною лікарнею у 2018 р. завершилися лише розглядом у суді першої інстанції тільки через те, що Іваничівська районна рада VІІ скликання  відмовила у виділенні коштів цій установі для покриття судових витрат у судах вищої інстанції.

 

Кошти доведеться повертати

Уже не секрет, що ТОВ «Аванті-Девелопмент», як монополіст, публічно тисне, використовуючи Інтернет-видання «Буг», на членів виконавчого комітету, відповідальних працівників селищної ради, звинувачуючи їх ніби то у незаконному використанні бюджетних коштів. Йдеться про залучення адвокатів на судові засідання і плату їм. Мовляв, є свій юрист у селищній раді, отож немає потреби наймати інших. Однак ТОВ «Аванті-Девелопмент», навіть маючи у штаті заступника директора з юридичних питань О. Леміша, також укладав договори. Зокрема, з адвокатом Б. А. Шумським (сином Ніни Шумської, м. Луцьк, договір від 01.06.2023 р.), юридичною фірмою «Василь Кісіль і партнери» (м. Київ, договір від 12.06.2023 р.) та з Адвокатським Бюро Сергія Хоменка (м. Житомир, договір від 19.06.2023 р.), позиваючись до Іваничівської селищної ради.

Схоже, що «Аванті» також робить спроби впливу на окремих депутатів, котрі питання плати адвокатам порушують на сесії районної ради. Мовляв, селищна рада не має права заключати угоди із захисниками. Але судіть самі: вартість послуг адвоката становила у межах 30 тис. грн, а   постанова Апеляційного Адміністративного суду у м. Львів, яка прийнята на користь Іваничівської селищної ради, дає право селищній раді надати позов до Господарського суду на повернення товариством коштів до бюджету селища    майже 1,3 млн грн. Саме через це і здійснюється такий шалений спротив проти самоврядного органу та її керівника, обраного переважною більшістю жителів громади.

 

І НАОСТАНОК

 Протистояння монополіста в Іваничах триває. Про це засвідчила остання вереснева зустріч, на яку до Іваничівської селищної ради прибули директор ТОВ «Аванті-Девелопмент» Костянтин Богатов, начальник Іваничівської дільниці цього товариства Олег Новосад та заступник голови Володимирської військової адміністрації Віктор Фіщук. І цього разу не домовилися щодо взяття в оренду зовнішніх теплових мереж, бо керівник «Аванті», голосно грюкнувши дверима, залишив приміщення.

– Мета Іваничівської селищної ради у цьому конфлікті – не знищити на своїй території діяльність ТОВ «Аванті-Девелопмент», – наголошує голова Іваничівської громади, – а якнайшвидше перевести всі договірні відносини у правове поле, зупинити зловживання та добитися того, щоб ТОВ «Аванті-Девелопмент» таки взяло в оренду зовнішні теплові мережі, а також прийняло на абонентський облік теплові лічильники,які встановлені на теплових вводах у приміщення споживачів, як це передбачено Законом України «Про комерційний облік».

Сподіваємося, що так і  станеться, адже опалювальний період уже не за горами. Зрештою, закон має торжествувати над примхами монополіста, хоча вони будуть і від самого директора підприємства.

Володимир ПРИХОДЬКО,

Сергій ЦЮРИЦЬ.

                                              

 

 

 

 

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%