«Україна» біля… п'ятикутної зірки

«Україна» біля… п'ятикутної зірки


Процес декомунізації та дерусифікації в Україні рухається за законами броунівського руху. Якщо навіть біля найголовнішого торгівельного комплексу столиці під назвою «Україна» на майдані вцілів один із символів тоталітарної епохи, то про що далі говорити?


Як відомо, київський універмаг «Україна» збудовано в рамках компанії масової забудови м. Києва 50-60 років ХХ століття у ході втілення першого повоєнного (1947 року) Генерального плану столиці. На той час напрямок «Житомирське шосе – Брест-Литовський проспект ­ бульвар Шевченка» відігравав таку собі роль «парадного в'їзду» до столиці республіки не лише для уродженців Західної України, але й для туристів із-за кордону. Тому естетичному вигляду будівель приділялась значна увага. В результаті доволі об'ємна будівля універмагу повністю відтіснила стихійну торгівлю на місці ліквідованого торжища за межі Галицької площі, котра в часи комуністичної диктатури мала назву Перемоги.


Після незначних реконструкцій споруда універмагу «Україна», зведена в стилі практицизму, зберегла своє функціональне призначення й у наш час. А от майдан в процесі декомунізації столична влада таки спромоглася перейменувати, повернувши історичну назву – «Галицька площа».


Однак, в центрі цієї площі зберігся доволі високий монумент у вигляді багнета з великою п'ятикутною зіркою нагорі.


Обеліск на честь міста-героя Києва у 1982 році ще на площі Перемоги встановили в рамках підготовки до святкування… 1500-річчя української столиці. Але виконали роботу в стилі дрімучого «совка»: внизу написали «Місто-герой Київ із цифрами 1941-1945, що натякало на роль міста під час т. зв. «Вєлікой Атєчєствєнной войни», а також прикріпили зображення радянської атрибутики геройства та орден лєніна. А вгорі –   п'ятикутною зірку.


Недавно майже все було демонтовано. Крім зірки, яка й досі бовваніє на площі поруч із назвою універмагу «Україна»…


Так що однією «Батьківщиною-матір'ю» київські невідповідності не завершуються…


Сергій ШРАМЧУК.

На фото автора: Галицька площа з універмагом «Україна» та «декомунізованим» обеліском на честь міста-героя Києва.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%