Олицький швагро та кум Президента Кеннеді

Олицький швагро та кум Президента Кеннеді

Якби дружина найменшого сина власника Олицького замку Януша Францишека Радзивілла  потрапила б у колишній маєток свого тестя та спадок від свого чоловіка Станіслава Альбрехта, то побачила б там обшарпану споруду оздоровлення для тих, хто несповна розуму, а довкола – занедбане римсько-католицьке кладовище і напівзруйнований костел біля нього. А ще – базар, кілька споруд у стилі «пізнього соцреалізму» та символічні хрести на всіх в’їздах у селище…

І це для Керолайн Лі Радзивілл, близької родички Президента США Джона Кеннеді, який був одружений із її старшою сестрою Жаклін, стало б не меншим потрясінням, ніж убивство глави американської держави та смерті інших, рідних та близьких їй людей!

Але який узагалі має стосунок наш обшарпаний замок із психлікарнею всередині до родини легендарного американського президента Джона Фіцджеральда Кеннеді? Де Олика – а де Америка, здавалося б.

Як виявляється: абсолютно прямий та безпосередній стосунок мають ці (і не тільки) географічні назви до наших реалій. Родинне та кровне!!!

Та про все – по черзі.

Отже, найменший, третій син Януша Францишека Радзивілла та його дружини Анни Ядвіги Марії Любомирської – Станіслав Альбрехт Радзивілл – народився 21 липня 1914 р. у с. Шпанів нині Рівненського р-ну Рівненської обл. У цьому селі вже ніхто толком нічого не знає про князівське минуле своїх колишніх земляків, а тому їхати туди немає ніякого сенсу. Хіба що нагадати: село в 1562 р. отримало Магдебурзьке право і як привілей могло проводити двічі на рік базари. До війни тут діяла семирічна школа, а 1941-го німці розмістили в старому князівському палаці (де й народився Станіслав Альбрехт Радзивілл) трирічний вишкіл для хліборобів, повного курсу якого ніхто не встиг закінчити.

Заможна сім’я Радзивіллів дала меншенькому синові чудову на той час освіту: в 1937 р. він закінчив факультет гуманітарних наук Фрайбурзького католицького університету в Швейцарії. Швидко отримав і престижну посаду – заступника воєводи Станіславського воєводства Другої Речі Посполитої, що об’єднувало теперішню Івано-Франківську обл., а також кілька районів нинішньої Львівщини. Воєвода Станіслав Ярецкі був лібералом, а тому юний Станіслав Альбрехт часто отримував можливість бувати на рідній Волині в батьківському Олицькому замку. Навідувався і в Шпанів.

Та все круто змінилося наприкінці серпня 1939 р.: напередодні Другої світової війни молодого чиновника мобілізували у Військо Польське, в складі якого як офіцер-кавалерист він узяв участь у бойових діях. За порадою батьків та побоюючись репресій з одного боку німців, а з іншого – більшовиків, юний Радзивілл зумів перебратися через Угорщину в Югославію, а потім – у Париж. До розгрому Франції (це сталося 1940-го) еміграційний уряд Другої Речі Посполитої встиг відправити Станіслава Альбрехта Радзивілла представником Польщі в Женевську штаб-квартиру Червоного Хреста, у столиці Швейцарії він також виконував до кінця війни функції представника польських урядовців у Лізі націй (прообраз ООН).

Там, у Женеві, він у 1940 р. одружився вперше: з графинею Розе де Монлеон, яку знав ще по спільних роках навчання. Але шлюб виявився недовговічним: уже 1945-го він розлучився, щоб у Лондоні побратися з хорваткою Джей Колін.  Оселилися вони на Багамських островах, де ініціативний Радзивілл-молодший із Феліксом Фенсоном заснували фірму з торгівлі нерухомістю. До гучного імені додалися не лише потужні гроші, але й зв’язки з впливовими людьми.

Доленосною стала зустріч подружжя Радзивіллів із молодою сім’єю Кенфілдів – Майклом та Керолайн Лі, яка відбулася восени 1956 р. в мисливському маєтку лорда Ламбтона в Ноттінгемпширі.

Як часто буває в подібних випадках, почали дружити сім’ями, а закінчилося все зустрічами лише між… Станіславом Альбрехтом та молодою, привабливою та на 19 років молодшою Керолайн… Результат – дві сім’ї розпалися, а 19 березня 1959 р. вони одружилися в американському м. Фервакс (штат Вірджінія). Згодом народилися діти: син Ентоні Станіслав Радзивілл  (4 серпня 1959 р. – 10 серпня 1999 р.) та донька Анна Крістіна  (18 серпня 1961 р.).

І в усій цій історії не було б нічого особливого, якби не одна, але дуже суттєва обставина: Керолайн Лі (в дівоцтві Був’є) було молодшою сестрою Жаклін, яка в 1953 р. вийшла заміж за… Джона Кеннеді, з 20 січня 1961 р. до 22 листопада 1963 р. – Президента Сполучених Штатів Америки!

Зрозуміло, що сестри часто зустрічалися, активно контактували їхні діти та чоловіки. Так уродженець волинського с. Шпанів Станіслав Альбрехт Радзивілл став людиною із найближчого оточення глави наймогутнішої держави світу!!!

Відповідно близькими родичами стали й діти Жаклін Кеннеді та Керолайн Лі (рідних сестер Був’є, які з дитинства знали, як то важко жити в родині, де немає миру і де батько займається лише самим собою). З одного боку – Керолайн Кеннеді (1957 р. н.) та Джон Кеннеді (1961 р. н.), з іншого – вже згадувані Ентоні Станіслав і Анна Крістіна.

Про близькі стосунки між родинами Кеннеді та Радзивіллів свідчить багато фактів. Наприклад, Станіслав Альберт активно включився в передвиборну агітацію кандидата-демократа, за що після перемоги Джона Фіцджеральда Кеннеді отримав не лише публічні слова вдячності від Президента США. Всі знали (особливо папараці), що обидві родини  часто бувають разом, тим паче, фактично всі Різдвяні свята вони спільно відзначали в літньому маєтку клану Кеннеді в Палм-Біч, а влітку відпочивали на острові Мартас-Віньярд.  Власне, про що казати, коли Президент США хрестив доньку Анну Крістіну Радзивілл, а Станіслав Альбрехт – сина Джона Фідцжеральда Кеннеді-молодшого?! 

Але все змінилося 22 листопада 1963 р. , коли куля снайпера (чи то Лі Гарві Освальда, що перед тим «стажувався в СССР», чи вишколеного іншими спецслужбами холоднокровного убивці) в Далласі обірвала життя першого в історії США Президента, котрий сповідував римсько-католицьку релігію і був наймолодшим від усіх своїх попередників та наступників. З закривавленою головою він відкинувся на задньому сидінні куленепробивного лімузина поруч зі своєю чарівною та вірною супутницею – дружиною Жаклін…
Керолайн Лі Радзивілл у наші дні.Так, саме її рідна сестра Керолайн зі своїм чоловіком-волинянином Станіславом Альбрехтом одними з перших прилетіли з Європи в осиротілу родину, щоб зробити все можливе для гідної організації поховання Джона Фіцджеральда Кеннеді та розділити непоправне горе його вдови та двох дітей. Новина про убивство швагра та кума застала олицького князя у Великій Британії: він якраз відпочивав у лондонському клубові для джентльменів «St James’s». Через два дні (літаки тоді не літали так швидко, як зараз!) родина Радзивіллів була вже в Білому домі, який, як згадував сам шляхтич, тоді нагадував Версаль після смерті короля…

Власне, можна не сумніватися, що наш іменитий земляк доклався й до ще одного гучного шлюбу, пов’язаного з чарівними сестрами Був’є. В липні 1963-го, за кілька місяців до вбивства Джона Кеннеді, Жаклін та родина Радзивіллів побувала на весіллі племінниці Станіслава Альбрехта – Ізабелли Потоцької, яка вийшла заміж за французького мільярдера Юбера д’Орано. Серед почесних гостей був там і ще один всемогутній багатій – Арістотель Онасіс. Так, той самий власник цілої армади кораблів та дюжини банків, який, урешті-решт, таки втішив вдову Президента США Жаклін Кеннеді, взявши її… заміж. Щоправда, довго цей шлюб не тривав, оскільки грецький бізнесмен помер 19 березня 1975-го в 70-річному віці. Сама Жаклін Кеннеді більше заміж не виходила, а померла 19 травня 1994 р. внаслідок невиліковного захворювання лімфатичних судин…

А що ж наш Станіслав Альбрехт Радзивілл та його дружина Керолайн Лі?

На жаль, вони розлучилися 1974-го. Дружина забрала із собою доньку, чоловік – сина. Хоча до пори до часу вони підтримували гарні стосунки. Наприклад, у 1971 р., коли у Варшаві помер старший брат Станіслава Альбрехта – Едмунд Фердинанд Радзивілл – подружжя разом із Жаклін Кеннеді прилетіло на похорон у столицю тодішньої ПНР. Того ж року олицький князь подарував лондонській римсько-католицькій громаді шикарну споруду, побудовану біля церкви Святої Анни – храму, зведеного на честь матері Радзивілла-молодшого – Анни Ядвіги Марії Любомирської, яка померла в сталінському ГУЛАЗі 1947-го, не витримавши голоду, холоду та непосильної роботи після арешту її в Олиці органами НКВД пізньої осені 1939 р. та повторних репресій 1945-го.

До речі, її чоловік (батько Станіслава Альбрехта) – Януш Францишек Радзивілл – «червоними визволителями» в розпал «золотого вересня» також був заарештований та відправлений у московську тюрму. Правда, високопоставленим арештантом опікувався особисто нарком НКВД Лаврентій Берія, оскільки з допомогою князя, котрого знали в найкращих родинах світу і який мав неабиякий капітал та вплив за кордоном, совєти намагалися використати в можливих переговорах то з гітлерівцями, то із союзниками… В 1940 р. старий шляхтич несподівано отримав свободу і потрапив в окуповану німцями Польщу, де залишився один із його маєтків. Активний та впливовий політичний діяч, він, на жаль, в 1944 р. після придушення Варшавського повстання був уже в’язнем гітлерівської в’язниці, звідки вийшов на свободу, аби в січні 1945-го знову опинитися в московських тюрмах. Врешті-решт, колишній олицький вельможа став нікому не потрібним, а тому отримав право виїхати ПНР, де 4 жовтня 1967 р. у самотності та нужді помер…

Щодо самого Станіслава Альбрехта, то він використав знайомство із всесильним Арістотелем Онасісом із максимальною користю, адже почав управляти заснованою грецьким багатієм авіакомпанією. Та все скінчилося 27 липня 1976 р. у такому коханому та рідному для Станіслава Альбрехта Радзивілла Лондоні – прийшла та, від якої ні відкупишся, ні відпросишся…

Слідом помер і Радзивілл-молодший: Ентоні Станіслав відійшов у Вічність у 40-річному віці в Нью-Йорку через онкозахворювання. До цього він кілька років був одружений із Керол Енн Ді Фалко, але спільних дітей у них не було. За професією був журналістом, а тому матір разом із невісткою в 2000-му заснували благодійний фонд допомоги талановитим режисерам-кінодокументалістам.

Таким чином, по прямій чоловічій лінії прямих родичів князя Станіслава Альбрехта Радзивілла не залишилося. Але одна з трьох його дружин (звичайно, Керолайн Лі Радзивілл  і – що найголовніше – рідна донька Анна Крістіна живі-здорові й до сьогодні! Про дочку відомо дуже мало: хіба що з 1999-го до 2005-го була заміжньою та жила з Оттавіо Арансіо.

А от рідна сестра вдови американського Президента продовжує активне світське життя! Керолайн Лі Радзивілл (так-так, княгиня від цього прізвища не відмовилася, хоча після розлучення зі Станіславом Альбрехтом встигла вийти заміж за американського театрального діяча Герберта Росса, шлюб тривав 1998-2011 р.р.), а потім поринула в світ мистецтва та доброчинності.

Зрозуміло, що народжена 3 березня 1933 р. Керолайн Лі Радзивілл не має ніяких матеріальних проблем, з успіхом живе в шикарному паризькому особняку та гідних імені князя апартаментах у Нью-Йорку. Нині, як подейкує жовта американська преса, 81-річна жінка підтримує особливо теплі приятельські стосунки з багатьма друзями та знайомими, зокрема із Жільом Дюфуром, який має стосунок до кількох торгових марок французької косметики.

Зрозуміло, що обидва сини Януша Францишека Радзивілла – Едмунд Фердинанд і Станіслав Альбрехт – у часи існування СССР навіть мріяти не могли про відвідини Волині та, зокрема, селища Олика та села Шпанів, де провели дитячі та юнацькі роки. Коли Україна стала незалежною, їх обох уже не було серед живих. А от чи навідається колись до нас із «інспекційним візитом» третя дружина Станіслава Альбрехта Радзивілла та його донька Анна Крістіна?

А якщо так, то що тоді станеться з нашим замком і з клінікою для душевнохворих, яка там досі перебуває?! Бо як не крути, а Керолайн Лі Радзивілл назавжди залишається рідною сестрою дружини 35-го Президента США Джона Фіцджеральда Кеннеді та його кумою!

Роман УСТИМЧУК.

Фото автора та з архіву.Замок в Олиці.
 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%