«Бурштинова лихоманка»

«Бурштинова лихоманка»

Бурштин, здавалося б, до лісу ніякого стосунку не має. Ним мав би займатися будь-хто, окрім лісівників. Та, виявляється, саме зеленокронню «бурштинова лихоманка» найближчим часом може завдати чи не найбільших збитків за всю історію існування лісів. Принаймні для декотрих поліських районів видобуток бурштину може стати рівнозначним «стихійному лиху». Тож віднедавна лісівники патрулюють лісові масиви з правоохоронцями, залучаючи до цього і працівників Служби безпеки України. В одному з рейдів побували провідний інженер з охорони та захисту лісу ДП «Маневицьке ЛГ» Іван Наумюк та головний лісничий ДП «Поліське ЛГ» Володимир Фесик. Саме лісові масиви цих лісгоспів цікавлять шукачів бурштину найбільше.

– Цього разу ми оглядали вже виявлені раніше вирви і ями, які залишили по собі «бурштинові старателі», – каже Іван Олексійович. – Це страшне видовище. Якщо вчасно не зупинити беззаконня, наші ліси перетворяться у суцільні ямиська та баюри.

Саме лісівники ДП «Маневицьке ЛГ» свого часу першими забили на сполох.

«13.09.2014 року надійшла інформація про те, що на території, прилеглій до кварталу 5 Оконського лісництва ДП «Маневицьке ЛГ», невідомі особи проводять незаконний видобуток бурштину, – доповідав начальнику ВОУЛМГ директор ДП «Маневицьке ЛГ» Володимир Радіон. – Лісова охорона лісгоспу спільно з працівниками Маневицького РВ УМВС та УДСБЕЗ УМВС України у Волинській області провела виїзд на місце незаконного видобутку корисних копалин. Вказана місцевість розташована неподалік с. Лісове Маневицького р-ну-поблизу р. Чернявка та прилеглих меліоративних канав. Площа пошкоджених земель внаслідок незаконного видобутку бурштину сягає 0,3 га..

Тоді на місці незаконного видобутку бурштину виявили 14 осіб. Серед них були як жителі Маневицького р-ну, так і мешканці інших регіонів, працювала одна мотопомпа, стояло три транспортних засоби. Працівники міліції вилучили 2 мотопомпи високого тиску, затримали три транспортні засоби, зокрема автомобілі «Фольксваген Пассат», «Фіат Скудо» та «ГАЗ-66». Цей випадок занесено до єдиного реєстру досудових розслідувань під №12014030160000341.

Та це, кажуть, лісоохоронці, був тільки перший дзвіночок. 3 жовтня того ж року, приблизно о 5-й ранку, бурштиношукачі вторглися до кварталу 52 виділу 22 Вовчецького лісництва цього ж лісгоспу. Лісівники разом із працівниками Маневицького РВ УМВС не забарилися. Цього разу на місці незаконного видобутку бурштину затримано жителя Закарпатської області, виявлено близько 50 погонних метрів пожежних рукавів, що вже були розкладені по площі, металевий наконечник, автомобільну фару з акумулятором, автомобіль «ВАЗ-2101». У багажнику останнього була мотопомпа високого тиску. «Старатель» встиг пошкодити 20 соток угідь. Працівники слідчо-оперативної групи вилучили знаряддя незаконного видобутку бурштину, автомобіль доставили в Маневицький РВ УМВС. Після цього не пройшло і тижня, як лісоохоронці знову отримали сигнал.

Цього разу, як для осінньої пори, це фактично була вже ніч: 23 година! Сталося це 8 жовтня неподалік с. Гута-Лісівська Маневицького р-ну. І знову копачам завадила лісова охорона та міліціонери.

На місці незаконного видобутку бурштину затримано п’ятеро жителів Рівненщини, виявлено 3 пожежних рукави, металевий наконечник, автомобіль «Рено-Трафік», у багажнику знайшли мотопомпу. Слідчо-оперативна група наявне знаряддя незаконного видобутку бурштину вилучила, автомобіль доставила на штрафмайданчик Маневицького РВ УМВС.

Наступна компанія копачів заявилася вже в обід 18 листопада 2014 р. до кварталу 49 (виділи 6, 18) Вовчецького лісництва. Розбагатіти захотіли шестеро жителів Маневицького р-ну. Близько 300 м погонних пожежних рукавів, розкладених по площі, потужну мотопомпу, каністри із дизельним паливом було конфісковано. Вони встигли пошкодити 0,5 га угідь.

Ось така «бурштинова» статистика, яка час від часу доповнюється новими фактами.

– Вже цього року виявили свіжі вирви у тому ж 49 кварталі, – каже Іван Наумюк. – Площа понівечених угідь збільшилася до 4 га. Та якщо хтось думає, що незаконний видобуток бурштину лишиться поза нашою увагою, то він глибоко помиляється.

Бурштинова тема віднедавна набула розголосу і у владних коридорах. Представник СБУ у Волинській області Ігор Остапчук заявив, що Служба безпеки України задіє всі можливі механізми, щоб зарадити нищенню лісів бурштинокопачами. При цьому запевнив: «Всі «старателі» будуть притягуватися до відповідальності, а завдана шкода лісам і земельним ділянкам – відшкодовуватися ними ж, включно до засипання вирв та висаджування дерев».

Сергій ЦЮРИЦЬ.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (503) - 88.4%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%