Тут навчався Максим Рильський

Тут навчався Максим Рильський


Один із класиків української літератури Максим Рильський народився  майже 120 років тому. А в ці березневі дні в  році з'явився на світ Божий. Цікаво, що дорога у велике життя для Максима Тадейовича почалася в гімназії, котра функціонує й досі як художня школа для інших обдарованих дітей.


Як відомо, Максим Рильський народився в м. Києві 7 березня 1895 р. Батько майбутнього поета, етнограф, громадський діяч, економіст і публіцист Тадей Рильський, був сином багатого польського поміщика Розеслава Рильські та князівни Дарії Трубєцкой. Один із предків Рильських у XVII столітті був київським міським писарем. 


Зрозуміло, що зростав майбутній класик в інтелігентній родині. Тому й віддали його навчатися в одну з найкращих на той час гімназій, яка розташована на сучасній київські вул. Ярославів Вал. Вперше він переступив поріг навчального закладу в 1908 р., а роком раніше створив перший художній твір.


У березні 1931 р. молодого поета заарештували органи НКВД як «буржуазного націоналіста», що належав до прогресивної літературної течії неокласиків. В неволі Максим Тадейович пепребув майже 6 місяців, після чого його творчість зазнала кардинальних змін. Він став одним із оспівувачів режиму іосіфа сталіна, в 1943 р. вступив у компартію ссср.


Але східні окупанти йому не довіяли.


На початку жовтня 1947 р. газета «Радянська Україна» надрукувала статтю «Про націоналістичні помилки Максима Рильського», де його звинувачували у «буржуазному об'єктивізмі, відсутності більшовицької партійності і забутті істини, що змістом радянської ідеології і культури була більшовицька ідейність… він не оволодів основами марксистсько-ленінського світогляду… не позбувся впливу буржуазно-націоналістичної ідеології».


Помер Максим Тадейович 24 липня 1964 р. у м. Києві, похований на Байковому кладовищі.


Тож у цьому році виповнюється 60-річчя від його смерті, а наступного виповниться 120 літ від дня народження.


Попри спроби штучно совєтизувати Максима Рильського, він залишив чимало патріотичних віршів. І це підтверджують навіть такі рядки:


«Спи, брате дорогий, товаришу і сину!

Безсмертний будеш ти, бо вмер за Україну!».


Світлана КУЛЯ.

На фото авторки: тут навчався Максим Рильський. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%