«Нам потрібно перемагати, не сподіваючись, що трапиться якесь чудо!», - Сергій Притула у Луцьку

«Нам потрібно перемагати, не сподіваючись, що трапиться якесь чудо!», - Сергій Притула у Луцьку

28 березня у холі бібліотеки Волинського національного університету імені Лесі Українки відбулася зустріч з одним із найвпізнаваніших волонтерів, громадським і політичним діячем, засновником благодійного фонду, телеведучим та актором Сергієм Притулою. На зустріч зареєструвалося понад 800 учасників. 

Свій спіч Сергій Дмитрович розпочав зверненням до молодих людей з проханням сумлінно навчатися: 

“Не хочу займатися моралізаторством, але хочу вас просити, щоб ви добре вчилися, бо останні чотири роки українські школярі мають проблему із навчанням через карантин, повномасштабне вторгнення. Найгірше, що може трапитися у майбутньому України – високооплачувані низькокваліфіковані працівники. Нас стає менше. Мільйони українців виїхали за кордон. Кожного дня росія вбиває нас тут. Тому кожна світла голова та світлий розум у країні після перемоги будуть на вагу золота.  

Ви повинні добре вчитися хоча б у контексті поваги. У той момент, коли ви приходите на пару і слухаєте своїх викладачів, хтось тримає опорник, хтось не дозволяє росіянам штурмувати чергову посадку, хтось вгризається в землю”. 

Він наголосив, що майбутньому роботодавцеві буде не так важливо, якого кольору диплом, а лише досвід та конкурентні переваги. Тому порадив вивчати англійську та чим раніш почати працювати, поєднуючи навчання з роботою. 

Після цього гість запропонував провести зустріч у форматі розмови «питання– відповідь», що активно підтримали студенти.  

Про ментальне здоров'я, відчуття провини та відпочинок під час війни 

За словами телеведучого, психологічно найважчими для нього видалися квітень-травень 2022 року, коли гинуло чимало близьких людей, багато з них опинилися в полоні, багато хто пережив катування. Відчуваючи, що не в змозі справитися з емоціями, чоловік звернувся до психолога. 

Він наголосив, що звертатися до спеціаліста цілком нормально і це не означає, що “я дурний чи слабий”. 

“Якщо прорвало трубу - ми викликаєм сантехніка, якщо заболів зуб - ми йдемо до дантиста, якщо тобі кукуха їде - іди до відповідного спеціаліста”. 

Також Сергій Притула розповів, що відчував сильне відчуття провини, адже на відміну від своїх братів, похресника чи колег, не пішов на фронт, а волонтерив. Він зізнався, що подолати це відчуття допоміг психолог та самі військові, які переконували його, що він - на своєму місці і так приносить більше користі для наближення перемоги. 

“У вас не повинно бути відчуття провини. Ви не винні в тому, що кацапи напали, ви не винні в тому, що вбивають українського солдата, ви не винні в тому, що не можете допомогти усім українським солдатам і захистити їх. Тому що винна у всьому російська федерація”, - наголосив спікер. 

Також він відмітив, що цілком нормально піти на каву чи коктейль у кафе, або сходити з коханою людиною в кіно, головне не забувати про тих, завдяки кому ви можете це робити. 

“Єдине, що завжди потрібно тримати в голові, коли ви отримуєте задоволення від життя, це пам'ятати завдяки кому ви маєте цю можливість і обрати для себе зрозумілий спосіб сказати дякую тим, хто дає вам цю можливість. Це можна зробити в різний спосіб: можна плести сітки, можна організовувати збір коштів на потреби того чи іншого підрозділу або воїна. Не треба гнатися за мільйонними зборами”, - зазначив Сергій Притула. 

Також він додав, що класно, коли проходять мегазбори, але насправді основний мегазбір - це щоденний донат, який робить рандомний українець чи іноземець, який нас підтримує. За останні два роки фонд зібрав 6,6 млрд грн, з яких частина мегазборів лише 22%. Все решта, це ті кошти, за які купуються ретранслятори, рації, дрони, машини, тактична медицина і т.д. І це донати в 20 грн, 50 грн або 100 грн. 

Про створення фонду 

Сергій Притула почав займатися волонтерством з 2014 року. Тоді здебільшого він допомагав військовим виключно за рахунок власної сім'ї. Щороку з сімейного бюджету на допомогу армії виділялося близько 1 млн грн. З початком ковіду, коли українські лікарі виявились незахищеними, він почав пошук людей, пов'язаних з медициною, і так зійшовся з Анею Гвоздяр.  

“Ми почали разом пахати: пакувати захисні костюми, обладнання, пробірки, окуляри, маски… І це все розпихувати по лікарнях по всій Україні. Нам сподобалося. Ми втягнулися. Тут на горизонті з’явився центр реабілітації для військових на колісних кріслах, які попросили допомогу в специфічних меблях. Потім - організація незрячих людей, яким потрібно було зробити ремонти… І ми вирішити все красиво оформити юридично”, – пригадав діяч. 

Фонд Притули зареєстрували 21 липня 2020 року. Спершу він складався з трьох людей, а після початку масштабної війни розширився до близько 150. 

Він пояснив, що такі високі показники донатів у його фонді, як і у фонді “Повернись живим”, зумовлені тим, що ці дві організації тривалий час допомагали військовим і мають високий рівень експертизи в цих питаннях. 


Про бюджет фонду  

“Як роботодавець, ми не надто привабливі, адже у нас невисокі зарплати. Ми впираємось у певну планку, у кошти, які нам дають наші донори. Є легенда, що фонд Притули відбирає якісь відсотки з донатів, але це не правда. У нас є домовленості, наприклад, з компаніями Work.ua, Розетка, Нова пошта, Монобанк, Радехівський цукровий і т. п. Вони нам дають певні бюджети, на які ми можемо розраховувати, наймаючи людей”, - пояснив волонтер специфіку роботи фонду. 

Про Супутник 

20 вересня 2022 року українці за зібрані кошти придбали супутник. Це унікальний випадок в історії, коли народ якоїсь країни купляє супутник для своєї розвідки. Однак навколо нього і досі точиться чимало дискусій. 

Справа у тому, що спочатку кошти збирали на придбання байрактарів, але останні українському народову подарував генеральний директор компанії ХалюкБайрактар. 

“У нас залишився величезний бюджет, тож ми пішли в Міністерство оборони і запитали, що вам треба, тому що не волонтери вирішують, що купувати, військові кажуть, що їм треба. А ми вже в рамках своєї експертизи вибираємо з різноманіття номенклатури найкраще за співвідношенням ціна-якість. Два тижні були баталії в мінобороні, потім міністр сказав: “Попробуйте смикнути за супутника”. Ми спочатку не сприйняли це серйозно. Але потім ми почали копати і виявилося, що ніде не написано, що благодійні фонди не можуть купити супутник. Ми провели на базі Державного космічного агенства України тендерніпроцедури і, у фінал вийшло дві компанії: польсько-фінська і американська. Виграла та компанія, чий супутник вже був на орбіті”, - пригадує деталі Сергій Дмитрович. 

Також він додав, що кожен може ознайомитися з роботою супутника ввівши в пошуку: “ГУР” і “Народний супутник”. Деталі можна прочитати на офіційній сторінці Головного управління розвідки. 

Про недоліки українського суспільства 

“Усе впирається в освіту, тому що високоосвічені люди, які читають книжки, грають у шахи, мають критичне мислення, зазвичай люблять і поважають закон. Ба більше, вони допомагають його писати. Такі люди люблять грати за правилами, а не жити в хаосі. 
Українське суспільство, навіть попри війну, досі страждає на високий рівень інфантильності та на високий рівень патерналізму. Ми любимо перекладати відповідальність на кожного. В часі війни найстрашніше фраза звучить так: “Як хлопці з фронту повернуться, то наведуть лад”. Хто ти, щоб вирішувати, чим має займатися ветеран, який повернеться з війни? Чому ти конкретно не наведеш лад, об’єднавшись з іншими небайдужими?”, – прокоментував Сергій Притула. 
За його словами, можна спостерігати за проблемою, а можна спробувати її вирішити. Він закликав об’єднуватися та наводити комунікацію з небайдужими.  

Про російськомовних українців 

Притула зауважив, що нормально ставиться до російськомовних українців, адже розуміє що наша країна пережила століття русифікації. 

“Я розумію природність процесу переходу з російської на українську, це може зайняти тривалий час. Я не розумію, для чого молоді українські жінки зі своїми дітьми на дитячому майданчику говорить російською. Я не розумію, навіщо дитині в сучасній Україні російська мова. Але є Конституція, в якій вказано, що на побутовому рівні можна говорити на будь-якій мові”, - зазначив громадський діяч.  

Він додав, що усі правильні речі базуються на любові. А також повідомив, що ще жодного разу не бачив російськомовної дитини, яка б перебуваючи в україномовному середовищі, не перейшла на солов'їну. 

“Років через 20 у нас в принципі не буде цієї проблеми”, - підкреслив Сергій Притула. 

Про російськомовний контент 

За минулий рік російська федерація заробила понад 80 млн доларів внаслідок переглядання українцями російського контенту. Спікер наголосив, що в основному це проблема молодого покоління. 

“Тому що це не я дивлюся “Слово пацана: кровь на асфальте”, і не моя мама слухає Інстасамку. Це контент розрахований на молодь, і молодь, на жаль, це споживає. Не можна ходити і кричати “Слава Україні” і “Героям Слава”, кидати донати на ЗСУ, а потім, прийшовши в гуртожиток, на ничку дивитися російський контент. Тому що російський контент, де би ви його не переглянули, монетизується. І якась кацапська компанія отримає ці кошти, з яких сплачує податки в бюджет російської федерації. З бюджету рф кошти виділяються на вбивства українців, на війну в Україні. І дуже коротко цей логістичний ряд можна навести одним реченням: “Подивився російський контент, оплатив кулю, яка полетіла в українського солдата”, - підсумував Притула. 

Про ризики після перемоги 

“Рух до Європейського Союзу має стати безальтернативною стратегією. Найстрашніше, що може трапитися після війни, а зазвичай, в повоєнний період з'являється дуже багато різноманітних популістів. Вони не будуть називати себе проросійськими силами, але вони будуть говорити про наш особливий шлях, про шлях переможця. Що нам не треба в Європейський Союз, що нам треба йти якимось своїм шляхом. І це буде створюватися тільки для того, щоб ми туди не дійшли. А нам треба бігти з тими, хто успішний”, - наголосив Сергій Дмитрович. 

Хоча він також підкреслив, що у погоні за кращим, потрібне не розгубити те круте, що вже є у нас. Тому що, у нас дивовижний банківський та поштовий сервіси, а ще легкодоступна медицина, хоча й до її якості є питання.  

“Моя кума в Німеччині подзвонила в лікарню, бо в малого зуб заболів. Це було в лютому. Їх записали на прийом в червні. Це все, що вам треба знати про легкість доступу до медичного сервісу там”, - додав волонтер. 

На останок зустрічі Сергій Притула наголосив: 

“Я катався, катаюсь і буду кататися по всій країні і просити не забувати про те, що армія не захищає нас рандомно, армія не захищає нас за якимись критеріями, армія захищає нас всіх і допомога армії - це справа кожного свідомого українця. Просто оберіть собі провайдера ваших донатів, того кому ви довіряєте”. 

Ольга КОНОНЧУК. 

Фото авторки. 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%