Помолилися за кавалерійський ескадрон

Помолилися за кавалерійський ескадрон

9 травня у лісовому урочищі, що на межі Рівненської і Волинської областей між селами Скреготівка і Яківці, відкрито пам’ятний знак кавалеристам, які загинули тут 30 січня 1944-го. Всі ці роки правда про той трагічний бій замовчувалася. Солдатські могили запали у землю, а саме військове кладовище загубилося між ялин і сосен. І якби не вчителька історії Грем’ячинської ЗОШ І-ІІІ ст. Оксана Арендарчук із юними пошуківцями, з часом про них і зовсім могли забути.
Та завдяки їм у 2004 році на околиці села встановлено пам’ятну дошку, а минулого року на святі козацької звитяги заговорили і про забуте солдатське кладовище. І ось через 70 років після закінчення Другої світової тут зібралися жителі м. Ківерці, смт Цумань, сіл Грем’яче, Скреготівка, Яківці, Мачулки Волинської і Рівненської областей. Це жалобне віче приходило під гаслом «Пам’ять і примирення!». Його відкрила голова Грем’яченської сільської ради Наталія Мельник: «Ми зібралися на освячення братського захоронення 120 бійців і командира ескадрону 29-го гвардії кавалерійського полку Дмитра Зенського. На роздоріжжі лісових доріг між селами Скреготівка і Яківці був бій, у якому загинув майже весь 2-й ескадрон. Місце загибелі героїв було забуте, невідомими залишились їхні імена». Наталя Петрівна просить настоятеля Цуманського благочиння УПЦ КП отця Тараса разом з отцем Андрієм провести поминальну службу та освятити символічну братську могилу, пам’ятний хрест та лісове солдатське кладовище.

І ось уже лунають молитви, церковні піснеспіви, «вічная пам’ять», «Христос воскрес». Святі отці моляться за всіх загиблих у всіх війнах, за всіх, хто поклав своє життя за православну віру, Україну і мир. До присутніх почергово звертаються голови ветеранських організацій Ківерцівського району та Грем’ячинської сільської ради Степан Дзвонко і Антон Терешкович, лісничий Горинського лісництва Володимир Драбик, депутат Рівненської районної ради Олександр Ткач, Цуманський селищний голова Олександр Кобилан, директор Грем’ячинської ЗОШ І-ІІІ ст. Тетяна Денисюк, голова Ківерцівської районної ради Андрій Киричук, житель с. Мачулки Михайло Чорній.
Про трагічний бій 30 січня 1944 р. розповідає дев’ятикласниця-пошуковець Грем’ячинської ЗОШ І-ІІІ ст. Аня Чередько: «За свідченнями очевидців, на околицях с. Скреготівка 30 січня 1944 року підрозділи 29-го гвардійського кавалерійського полку розпочали наступальну операцію, яка була складовою Рівне-Луцької визвольної операції військ Українського фронту. Командиром 29-ї гвардії кавалерійського полку Симбухівським було поставлено завдання командиру ескадрону Дмитрові Зенському зайняти перехрестя лісових доріг, що східніше Скреготівки і західніше Деражна, з тим, щоб відрізати відхід гітлерівцям із села та позбавити їх можливості підкріплення. Загін Земського потрапив у ворожу засідку і був майже повністю знищений. Із 124-х бійців ескадрону Зенського залишилося тільки четверо, серед них Микола Васильович Савгір, який, ставши пізніше кандидатом філософських наук, розповів детально про бій за Скреготівку у книзі «Червоні башлики».

Ще одна дев’ятикласниця Анастасія Тимощук присвячує визволителям вірша. До пам’ятного хреста лягають вінки і живі квіти. А місцеві жителі, висловлюючи подяку духовенству, представникам районної і місцевої влади, лісівникам, підприємцям, усім, хто долучився до цієї доброї справи, починають пригадувати лісові урочища, де могили так само западають у землю, на них ще до сьогодні нема хрестів. І панахида не служилася, і «вічную пам’ять» святі отці ще не співали.
Сергій ЦЮРИЦЬ.
Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (169) - 88%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (8) - 4.2%
Мені байдуже (5) - 2.6%