Молодість і рішучість

Молодість і рішучість  Професійні спілки Волині обрали того, кому довірять владне кермо Федерації.

У багатьох країнах ЄС профспілки – це потужна і впливова організація. Що б не турбувало: тяжкі умови праці, низькі зарплати, високий пенсійний вік – у боротьбу завжди вступають професійні спілки. І не лише вступають, а й виходять із неї переможцями!
А от в Україні ситуація щороку стає все гіршою. Чому так склалося? Як це виправити? Наскільки потужна роль тут обласних Федерацій профспілок? Усі ці питання 7 травня підняли делегати VІ звітно-виборної конференції Федерації профспілок Волинської області. А відповідно – обговорили, хто ж очолить в області так необхідний курс до змін, зайнявши крісло голови Федерації.
Що крісло це аж надто привабливе, свідчило багато моментів. Скажімо, за тиждень до виборів посланці одного кандидата погрожували фізичною розправою стороні іншого кандидата (погроз, слава Богу, не втілили). 
До останнього трималася напруга і щодо кількості та персоналій претендентів. Бо взяти під своє крило 27 тис. членів профспілок, розпоряджатися багатомільйонним майном, гарантовано мати 5 років керівної роботи і високої зарплати – перспектива, погодьтеся, аж надто солодка. Тож спокушалося на неї чимало авторитетних волинян, особливо тих, кому пенсійний вік завадив продовжити держслужбу.
Та й у сам день виборів, коли в Луцьку зібралося більше ста профспілкових лідерів із усіх районів Волині, обстановка в залі була відверто напруженою, хоча зовні все здавалося спокійним.
Отож, хто вони, претенденти на 5-річне керування багатисячною Федерацією профспілок Волині?
Якщо за алфавітом, то першою у списку – Іванна Дубинка-Філозоф (на фото). Як розповіла про себе, народилася в сім’ї робітників, за фахом – педагог, іще 1991-го очолила первинну профспілкову організацію в с. Коршів Луцького р-ну. За активну роботу й організаторські здібності стрімко підіймалася кар’єрними сходинами і зрештою стала заступником голови обласної організації профспілки працівників освіти і науки.
Наступний кандидат – Віталій Кондратюк. Про особисте життя він не розповідав: зупинився лише на професійній лінії. Зокрема повідомив: починав із посади технічного інспектора профспілок будівництва і промбудматеріалів, 23 роки координує напрям із охорони праці, нині обіймає посаду заступника начальника теруправління Держгірпромнагляду у Волинській області.
І ще один претендент – Віталій Котумай. За фахом – інженер-будівельник, свого часу створив першу на Волині приватну туристичну фірму «Крок». Із 2005-го до 2013-го був головою правління ЗАТ «Волиньтурист». Чим займався останні два роки – не повідомив.
За лічені хвилини до початку конференції «Волинська газета» провела бліц-інтерв’ю із претендентами, аби дізнатися: що спонукало вступити у боротьбу за керівне крісло, з якими завданнями йдуть кандидати на вибори та як оцінюють свої шанси на перемогу.
Віталій Котумай на ці запитання сказав:
– У мене є бажання працювати і зробити щось для профспілок, тобто для простих людей праці. Тому буду продовжувати всі добрі починання: роботу у первинних профспілкових організаціях, атестацію робочих місць, юридичний супровід у судах тих працівників, яких незаконно звільнили. Ставлю за мету боротися з тими роботодавцями, які виплачують заробітну плату в конвертах. Словом, хочу допомагати людям жити у такий тяжкий для країни час. Щодо моїх шансів на перемогу, то оцінюю їх досить високо. Вірю, що в нас усе вдасться.
Віталій Кондратюк про причини позмагатися за керівництво Федерацією розповів:
– Зараз дещо знизився статус профспілки, її здатність захистити працівника, зокрема – і в охороні праці. Мене тривожить щорічне зростання смертності на виробництві. Тому хочу підняти вирішення проблеми на новий рівень. Що ж до голосів, які зможу отримати під час голосування, то скажу так: 50 на 50. Адже людський фактор передбачити неможливо.
Іванна Дубинка-Філозоф своє рішення очолити Федерацію пояснила:
– Маю вісім років досвіду керівної профспілкової діяльності і вирішила спробувати. Чому? Бо бачу: рівень профспілок треба підняти до європейського рівня. Серед першочергових завдань, які, вважаю, потребують негайного вирішення, – соціально-економічний захист людей праці, об’єднання профспілок задля роботи на людину та її благополуччя, а також проведення на всіх рівнях тристороннього соціального діалогу – профспілка–роботодавець–влада. Що ж до шансів на перемогу, то – не можу нічого сказати.

І ось нарешті – старт звітно-виборної конференції, про що ознаменував гімн Федерації профспілок України у виконанні народного аматорського колективу «Освітянка» з Горохівщини. Далі учасники заходу вшанували загиблих на Сході волинян. В.о. голови Федерації профспілок Волині Василь Грановський розповів про успіхи професійних спілок і ті моменти, які потребують поліпшення. Його тези доповнили виступи керівників галузевих профспілкових організацій. Скажімо, представник аграріїв Віктор Оверчук висловив обурення вкрай складними умовами ведення сільського господарства й вимагав негайного втручання профспілок у ситуацію. А про те, що професійна спілка – дійсно дієва структура, розповів голова профкому шахти №9 «Новововолинська ДП «Волиньвугілля» Євгеній Приступа, чиї працівники ось уже багато місяців наполегливо відстоюють свої права та інтереси. Голова обкому профспілки працівників державних установ Ольга Сабурова теж не без емоцій говорила: про складну ситуацію з оздоровленням дітей і про бюрократію в отриманні санаторних путівок тощо. Голова профкому ДКП «Луцьктепло» Неоніла Слюсар розповіла про своє незаконне звільнення під час спроби «рейдерського захоплення» їхнього підприємства і мовчазну позицію тут екс-голови Федерації Івана Карпомиза. Тож в унісон із колегами виступила голова профкому ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна» Надія Калініна, котра сказала: якщо не буде у профспілці змін – «винесемо на вилах»!
Логічну риску тригодинного спілкування підвів голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, який погодився: як на Волині, так і в інших областях необхідно активізувати роботу професійних спілок, відновити їх впливовість на всі процеси, що відбуваються в державі загалом та в регіонах зокрема. Тож запрошені на конференцію голова Волиньради Валентин Вітер і заступник голови облдержадміністрації Світлана Мишковець побажали учасникам конференції правильно зробити вибір.
І ось напруга зросла до максимального: делегатам роздали бланки для таємного голосування й опечатана скринька стала наповнюватися «голосами». 
Доки тривала процедура, профспілчани робили прогнози. Але більшість схилялася до думки: перемога буде за тим, кому свої симпатії віддадуть освітяни. Адже їхніх делегатів 44, загалом участь у голосуванні бере 106 людей, а перемогу здобуде той кандидат, який «візьме» більшість голосів (тобто не менше 54-х).
Так воно і вийшло: вчителі та науковці продемонстрували вірність колезі-вчителю. Програма Іванни Дубинки-Філозоф (та й, мабуть, і особистісні її характеристики) знайшла підтримку багатьох інших делегатів. І з результатом у 58 голосів Іванна Анатоліївна здобула впевнену перемогу. 
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
На фото автора: будівля, в якій вершилася доля 27 тис. членів профспілок краю; ось хто наступних 5 років буде обличчям Федерації профспілок Волині.   


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (169) - 88%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (8) - 4.2%
Мені байдуже (5) - 2.6%