Кому руки нагріти, кому полум’ям горіти…

Кому руки нагріти, кому полум’ям горіти…

Відтоді, як наш Кабмін установив «адекватні» до європейських реалій ціни на природний газ, збільшивши тарифи у 6 разів, українці з неадекватною зарплатнею африканського рівня і без лічильників у квартирах узялися за голови і стали думати-гадати, як би то встановити той нехитрий обчислювальний прилад, котрий чесно порахує спожите блакитне паливо й за умови розумного використання дозволить хоч трохи зекономити.
Тож для початку телефонуємо у приватну фірму, котра може надати таку послугу, і отримуємо прейскурант: ціна лічильника у них – від 2000 до 3500 грн (разом зі встановленням та необхідною документацією). 
Різниця в тарифах для тих, хто має лічильник, і тих, кому він поки був не потрібним, суттєва: звичайна ціна (без обліку) – 7,188 грн, пільгова (за показами лічильника та за умови, як ми вже наголосили, розумного використання, тобто не більше 200 куб. м) – 3,6 грн. Хоча з 1 травня до 1 вересня всі знову стануть у рівних умовах і платитимуть по повній. 
Поки ми вирішували, ставити недешевий лічильник чи й так «літо красне проспівати», виявляється, ще 2011-го парламент приймає закон, котрим зобов’язує всіх і кожного встановити засоби обліку газу до 2018 р. І відповідальність за цей процес, зокрема й матеріальну, покладає на бюджет та компанії, котрі здійснюють розподіл газу на відповідній території, зазначаючи, що лише фізособи-підприємці та юридичні особи, які використовують газ у своїй діяльності, повинні встановлювати лічильники власним коштом.
Тож прочитавши таке, звертаємося у ПАТ «Волиньгаз», котрий у нашій області і є тією компанією, котра розподіляє блакитне паливо населенню. Відповідь не забарилася. 
У прес-службі «Волиньгазу» повідомили, що така програма у них діє з 2011-го. І за цей час в області інвестиційним коштом ПАТ «Волиньгаз» було встановлено 16,8 тис. лічильників на 14,7 млн грн.
Окрім того, майже 10 років ця установа інвестує кошти у засоби обліку. Упродовж 2006-2011 рр. навіть діяла Програма безкоштовного оснащення житлового фонду приладами обліку газу. І цього року вона триває. Тільки отримати безкоштовний лічильник зможуть далеко не всі волиняни, а лише ті, які використовують газ для приготування їжі і підігріву води, тобто мають газову колонку. І знову ж таки не всі, бо грошей, виділених на це Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, просто не вистачить.
– Ми не в змозі вчасно забезпечити лічильниками всіх споживачів, які користуються колонкою і газовою плитою, адже це 8,7 тисячі квартир. Виділених коштів при сьогоднішніх цінах недостатньо навіть для затвердженої кількості споживачів – 5,2 тисячі. Тому держава повинна розширити можливості для залучення альтернативних джерел фінансування «безкоштовних» лічильників, – пояснив голова правління ПАТ «Волиньгаз» Мирослав Коротя.
Тому у ПАТ «Волиньгаз»… не забороняють споживачам встановлювати лічильники власним коштом.
У запиті ми також поцікавилися, якими критеріями керувалися у «Волиньгазі», коли створювали чергу на безкоштовне встановлення лічильників. Як виявилося, до різкого зростання ціни на газ багато споживачів просто відмовлялися від них. 
Загалом повідомив перший заступник голови правління – головний інженер ПАТ «Волиньгаз» Сергій Галянта, вони розробляли та узгоджували із ЖКП поадресні графіки оснащення квартир лічильниками газу. І першочергово безкоштовні лічильники встановлювали малозабезпеченим верствам населення та пільговим категоріям споживачів після оформлення відповідної заяви.
Інше подаємо дослівно. Сподіваємося, ця інформація допоможе багатьом розібратися у питанні газового обліку.
– Роз’ясніть детально, хто має право на встановлення газових лічильників безкоштовно цього року та як ним скористатися. Надайте такі ж відомості і про наступні роки. 
– У 2015 році ПАТ «Волиньгаз» продовжує встановлювати лічильники споживачам, які використовують природний газ для підігріву води і приготування їжі. Споживачів, які користуються колонкою і плитою, але не мають лічильника, у Волинській області 8648. Коштами інвестиційної програми ПАТ «Волиньгаз» передбачено встановлення 5 224 лічильників. 
З 2016 року, згідно із Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», будемо проводити роботи зі встановлення вузла обліку споживачам, квартири яких обладнані тільки газовими плитами. Кількість безкоштовних лічильників буде визначена Інвестиційною програмою 2016-го. 
– Хто буде винен – сам споживач чи ПАТ «Волиньгаз», якщо відповідний засіб обліку не буде встановлено до 1 січня 2018 року, як це передбачено законом?
– Згідно зі ст. 6. п. 1 вищезазначеного Закону, споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку і відмовилися від встановлення безкоштовного лічильника, газопостачання має бути припинено: для підігріву води та приготування їжі – із 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі – із 1 січня 2018 року.
Якщо ПАТ «Волиньгаз» із певних причин не зможе встановити лічильник споживачам, то постачання газу буде продовжуватися, а його облік до моменту встановлення буде здійснюватися за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.
– Чи матиме право на компенсацію той споживач, котрий власним коштом встановив газовий лічильник, і чи співпрацює ПАТ «Волиньгаз» із тими приватними організаціями, котрі цим займаються? Зокрема, чи має стосунок до контролю розміру вартості лічильника та оплати роботи і якості його встановлення?
– Інформація щодо компенсації за встановлення лічильників газу власними коштами в ПАТ «Волиньгаз» на сьогодні відсутня. Нині всі ресурси направлені на встановлення безкоштовних лічильників для споживачів.
У випадку, якщо споживач бажає пришвидшити процес і готовий зробити це власним коштом, він може самостійно придбати лічильник, який має низькочастотний імпульсивний вихід та автоматичну корекцію по температурі, та замовити роботи із його встановлення у компаній, що мають дозволи на цей вид робіт. Проконсультуватися щодо технічних характеристик приладу та отримати інформацію, які документи повинні мати компанії для виконання відповідних робіт, можна у фахівців ПАТ «Волиньгаз». Із загальною процедурою встановлення лічильника та  необхідними для цього документами також можна ознайомитися на офіційному сайті підприємства vl.104.ua.
Світлана ДУМСЬКА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (597) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%