У сусідів – новий Президент

У сусідів – новий Президент  Польща провела чергові вибори глави держави, і в результаті другого туру представник опозиції Анджей Дуда таки випередив свого основного конкурента – нині діючого Президента РП Броніслава Коморовські!

Власне, перемога представника нині опозиційної, а не так давно правлячої партії «Право і Справедливість», в особі Анджея Дуди і випадковість, і закономірність одночасно. Й причини успіху одного та невдачі іншого – в комплексі питань, що доповнюють один одного. 
Але наразі головне – як відбулися вибори в Луцьку, адже громадяни РП мають право обирати в кожній країні, де є дипломатичні представництва цієї країни за кордоном. Саме з доброї волі офіційної Варшави польське генконсульство, яке охоплює території Волинської, Рівненської і Тернопільської обл., було відкрите і функціонує саме в нашому обласному центрі: сусіди взяли до уваги історичний досвід і, як за часів Другої Речі Посполитої, коли саме Луцьк був центром Волинського воєводства, надали перевагу головному місту волинського краю.

А раз так, то минулої неділі увага політичного бомонду РП була прикута і до Волині. Виборча комісія №186 працювала, як і в попередньому турі, ритмічно та спокійно. Дільниця, розташована в приміщенні Генерального консульства РП у Луцьку, була забезпечена усім необхідним, а за дотриманням правопорядку стежили як українські міліціонери біля входу в споруду, так і співробітники польських служб безпеки, які опікуються територією дипустанови.
У цьому вдалося переконатися на власні очі, коли в самій дільниці №186 поспілкувався з тими, хто організовує та проводить процес волевиявлення громадян РП 24 травня 2015 р. під час другого туру виборів Президента Республіки Польща, так і спостерігає за цим процесом.
Отже, очолював комісію підприємець із м. Крем’янець Тернопільської обл. Мар’ян Каня. Заступник голови – Анна Станько-Присяжнюк із Луцького р-ну. Окрім них, до складу входять тернополянка Барбара Дзюрковська, а також волиняни Ядвіга Демчук і Томаш Марек Дворніцкі. 
Як розповів Мар’ян Каня, дільниця розпочала свою роботу рівно о 7.00, а завершиться процес волевиявлення о 21.00. Першою проголосувала генконсул Беата Бживчи. Інші громадяни РП також беруть доволі активну участь у виборах глави своєї держави, в усякому випадку, за 4 год. роботи проголосувало вже понад 20 осіб із 74-х включених до списків. Узагалі ж, бюлетені може отримати й більша кількість виборців, адже за законодавством сусідньої держави кожен може за місцем основного проживання отримати польський аналог українського відкріпного талона (тільки цей документ набагато досконаліший і містить навіть електронну голограму) і, зареєструвавшись, проголосувати на будь-якій дільниці. Вранці 24 травня в Луцьку цим правом скористалося вже 3 особи, але їх може бути й більше.

Офіційний спостерігач – голова ГО «Передові Правові Ініціативи» Геннадій Воронцов – запевнив, що жодних порушень за час роботи комісії він не зафіксував. Усе відбувається чесно, прозоро та демократично.
Власне, цьому знайшов підтвердження й автор цих рядків, коли поцікавився, чи можна сфотографувати в приміщенні дільниці одного з громадян, що саме навідався виконати свій конституційний обов’язок. Але Мар’ян Каня та інші члени комісії пояснили: це – заборонено законодавством. А раз так, то «фотосесія» не відбулася. Натомість для історії зафіксовано робочий момент засідання комісії  №186.
Разючі відмінності між польським та українським досвідом помітні, врешті-решт, не лише набагато якіснішими відкріпними талонами. Два тижні тому відбувся перший тур виборів Президента Польщі, і на всіх дільницях як на території РП, так і за її межами, не зафіксовано жодного суттєвого порушення! Зрозуміло, що й зараз у Луцьку панували мир, спокій та толерантність, а не так, як подекуди в Україні під час президентських перегонів…
Тому – ще кілька суттєвих моментів. По-перше, склад виборчих комісії не формують політичні партії чи блоки, всі члени повинні бути позапартійними. По-друге, в приміщенні для голосування відсутні портрети кандидатів та їхні передвиборчі програми, як це відбувається зазвичай у нас.
Хто стане новим главою Польської держави, показав результат підрахунку голосів виборців. Усього було відкрито понад 27 тис. дільниць, правом волевиявлення могли скористатися понад 30,5 млн громадян Польщі, але реально проголосувало 55,5% внесених до списків виборців. В результаті 52% підтримки здобув Анджей Дуда, 48 – Броніслав Коморовські.

До «моменту істини», до речі, приблизно однакові шанси були в лідера першого туру, кандидата від опозиційної партії «Право і справедливість» Анджея Дуди (саме цю правоцентристську політичну силу представляв загиблий в авіакатастрофі під російським Смоленськом разом із керівною елітою країни Президент РП  Ярослав Качинські) та чинного Президента РП, представника «Громадянської платформи» Броніслава Коморовські. Все залежало від того, чиї саме прихильники прийшли на виборчі дільниці, а також як розділилися симпатії поміж лідерами серед тих, хто в першому турі або взагалі залишився вдома, або голосував за когось іншого. 

Проте власні враження від першого етапу перегонів, які довелося відчути під час службового відрядження до Польщі (детально про це можна почитати в статті під заголовком «Останнє польське попередження» від 14 травня ц. р.), засвідчили, що низка прорахунків чинного глави держави в зовнішній та внутрішній політиці, надто м’яке, на думку переважної частини громадян, ставлення до Росії та недостатня допомога Україні в боротьбі з агресором, зростаюче безробіття, відтік громадян в інші країни ЄС та падіння національної грошової одиниці РП – злотого, таки зробили свою справу не на користь чинної влади. І це, до речі, певний «дзвіночок» і для деяких наших політиків, які почали думати, що вхопили не посадові валізи до рук, а – Бога за бороду… Бо основна причина поразки штабу Броніслава Коморовські – певна інертність більшості його оточення та непослідовність в ухваленні рішень. 
У Луцьку, до речі, в першому турі найбільше голосів набрав Броніслав Коморовські. А от у другому – Анджей Дуда.
Володимир ДАНИЛЮК.
На фото автора, Світлани ДУМСЬКОЇ та Ярослава Каміньські («Gazeta Wyborcza»): тут у Луцьку відбулися вибори глави сусідньої держави; Анджей Дуда святкує перемогу одразу після оприлюднення результатів екзит-полів; Броніслав Коморовські під час липневого (2013 р.) візиту на Волинь; спостерігач на виборах у Луцьку; в приміщенні дільниці №186 член комісії Барбара Дзюрковська, заступник голови Анна Станько-Присяжнюк та голова комісії Мар’ян Каня. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (581) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%