Форпост енергетичної стратегії

Форпост енергетичної стратегії

Стабільна робота ДП «Волиньторф» – гарантія національної безпеки.

Розвиток альтернативної енергетики в регіонах – одне із завдань, чітко окреслених Президентом України Віктором Януковичем. Позаяк саме міцна вітчизняна енергетика – синонім незалежності держави. Президент наполягає на необхідності створення в Україні умов для виробництва альтернативних видів палива. 

Волинь упевнено можна назва своєрідним оплотом альтернативи дорогому російському газові. Область на 60% вкрито лісом, і нині цей ресурс активно використовується саме як джерело енергоощадного палива. Насамперед – для бюджетної сфери. На теренах нашої області розташовані два із трьох (!) діючих в Україні підприємств-виробників торф’яного палива. Величезний інтерес і бізнесу, і політиків до діяльності цього підприємства пояснюється його нинішньою стратегічною позицією. Час від часу державне підприємство опиняється у центрі скандалів, бізнесових розборок. Однак політика на Волині одна: «Волиньторф» має бути державним підприємством. Влада передусім відстоює інтереси трудового колективу. І не лише тому, що воно є бюджетоутворюючим для Маневицького р-ну. А тому, що воно відіграє особливу роль у енергетичній стратегії держави. 
Уже понад 25 років поспіль ДП «Волиньторф» є виробником екологічно чистого виду палива – торф’яних брикетів. Продукція, котру виготовляють на виробничих майданчиках підприємства, використовується для опалювання осель, бюджетних закладів, теплиць... Зола, яка залишається від спалювання, може слугувати органічним добривом. З року в рік підприємство розширює ринки збуту. Нині волинський торф «зігріває» Польщу, Словаччину, Німеччину, Угорщину, Фінляндію, Чехію – ті країни, які давно обрали альтернативу природному газу. Зокрема, у 2012 р. експортовано 36,3 тис. тонн торфобрикетів, що на 6,2 тис. тонн (20,6%) перевищує показники 2011-го. Обсяг виробництва торфобрикетів на ДП «Волиньторф» за січень-грудень 2012 р. становив 105,1 тис. тонн, що відповідає показникам 2011-го. Торік в області реалізували майже 60 тис. тонн торфобрикетів, що на 3,2 тис. тонн більше, як у 2011-му. Левову частку продукції купують бюджетні організації. Окрім того, торф’яне паливо постачають споживачам Рівненської, Житомирської, Хмельницької, Закарпатської, Львівської, Херсонської та Київської областей.
До речі, на підприємстві зазначають: торфобрикети оцінили й місцеві споживачі. Якщо донедавна значна частина волинян, які використовують твердопаливні котли та печі, надавали перевагу вугіллю, то нині все більше краян купують дешевший торф. Адже і якість продукції значно поліпшилася: нині цей різновид палива дає менше золи, але більше тепла.
Аби підприємство мало перспективу, розпорядженням Кабінету Міністрів України «Волиньторфу» дозволено розробити проект із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею понад 205 га. Цим рішенням надано гарантії як мінімум на 50 років подальшої роботи волинських торфовиків. 
Ось що зазначив із цього приводу голова облдержадміністрації Борис Клімчук: «Можемо привітати наше держпідприємство «Волиньторф». Нас не буде, волинський торф буде! Тепер можна це стверджувати. Тут роботи на 50 років уперед. Це державницька позиція міністерств та відомств. За цим – Волинь, ми з вами. Це – робота для шести сотень людей. Це – їхні заробітки, добробут їхніх сімей. Це – місце Волині на загальноукраїнському ринку торфу. Нині наш торф купують у 13 областях. А будемо продавати ще більше!»
У другому півріччі 2013 р. запланована реалізація нового інвестиційного проекту на ДП «Волиньторф». У рамках Угоди щодо регіонального розвитку Волинської області між Кабінетом Міністрів України та Волинською обласною радою для збільшення обсягів виробництва торфопродукції на ДП «Волиньторф» розроблено проект щодо запуску лінії з гранулювання торфу і виробництва торфопалет продуктивністю 10 тис. тонн на рік. Загальна вартість реконструкції сягає близько 4,3 млн грн. 
А відтак, ставка на волинський торф – очевидна. Нині підприємство може розраховувати на підтримку влади, і коли йдеться про потужні інвестиційні проекти, і коли воно переживає свої внутрішні трудові колізії. 
Звичайно, не торфом єдиним треба будувати політику енергоощадності. На території області тільки дерев'яні пелети – гранули і брикети з відходів деревини – виробляють 15 підприємств. Їх обсяг продукції сягає більше 26 тис. тонн на рік, що еквівалентно 13 млн м куб. природного газу.
Ще одне важливе джерело – енергетична лоза. Ресурс, що є найдешевшим і водночас найпростішим у технології. Нині на Волині площа плантацій енергетичної лози – понад 800 га. Обсяги щороку збільшуються: в 2011-му висаджено 105 га, у 2012-му – 213 га. Перша промислова партія продукції очікується в грудні 2015 р. Плановий обсяг збору енергетичної лози – 12 тонн із гектара або 3816 тонн зі всієї площі. Влада відстоює свою позицію: важливо, аби вирощена в області сировина не йшла на експорт, а перероблялася тут. Не варто забувати, що кожен із таких нових проектів – це не лише передумова енергоекономії, а ще й нові робочі місця для волинян. 
П’ятого червня увесь світ відзначатиме День охорони навколишнього природного середовища. Турбота про довкілля – проблема, навколо якої гуртується світова громадськість не один десяток літ. Стратегія розвитку альтернативних джерел енергії, що реалізується в Україні, – надзвичайно актуальна у світлі боротьби за чисте довкілля. Розвиток альтернативних джерел енергії – не тільки запорука економії шляхом зменшення споживання природного газу. Держава працює в новому руслі енергетичної політики. Так, з одного боку ми робимо все, аби якомога менше залежати від такого дорогого задоволення, як російський газ, а з іншого – стали на початок розвитку якісно нового сегменту енергетичного ринку. Адже використання альтернативних джерел палива – передумова не тільки економічної, а й екологічної безпеки країни. 
Оксана ЛИТВИН.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%