За вашу і нашу свободу!

За вашу і нашу свободу!

15 серпня вся Польща святкувала. Кожен, хто хоча б на якийсь відсоток вважає себе патріотом, прикрасив вхід до своєї оселі біло-червоним стягом. Такі ж кольори переважали в оформленні вулиць, площ і скверів. А майдан ім. Юзефа Пулсудські в сусідньому Любліні взагалі нагадував суцільне біло-червоне полотно… 
І не шукайте в наших та їхніх календарях якогось великого релігійного свята чи червоної дати професійних утіх, щоб пояснити причину цього явища. Усе набагато простіше та складніше водночас. Новий Президент РП Анджей Дуда відновив відзначення на державному рівні свята Дня Війська Польського, продовживши традиції започаткованого ще в 2007 р. своїм попередником та однопартійцем Лєхом Качинські проведення грандіозного військового параду. Й стосується це дійство вельми важливої для сусідів історичної події: саме 15 серпня 1920 р. Військо Польське за підтримки відділів союзної Армії УНР зупинило наступ у Західну Європу червоної навали під командуванням маршала Міхаіла Тухачевського (розстріляного в 1937 р. органами НКВД як «ворога народу»). І з берегів Вісли союзники почали потужний контрнаступ, внаслідок якого від полчищ Семена Будьонного та інших підрозділів РККА фактично нічого не залишилося.


«Сьогодні ми відзначаємо радісне свято перемоги Польщі – 95-річчя великої Варшавської битви, в якій польські солдати мужньо і незалежно від свого походження зупинили більшовицьке нашестя не тільки на Польщу, а й Європу. Вони відчували великий обов’язок служити Польщі, правильно розбудовувати нашу державу, воювали, щоб захищати своїх родичів, звичайних обивателів, а коли потрібно – воювати «за вашу і нашу свободу», – наголосив, приймаючи військовий парад, головнокомандувач армії сусідньої держави Анджей Дуда. Наголосив Президент РП і на необхідності модернізації та посилення польського війська, а також про ще тіснішу співпрацю з союзниками по НАТО. Тож дуже символічно, що після рапорту генерала Тадеуша Гоцула Анджей Дуда на автомобілі з відкритим верхом об’їхав однострої всіх родів військ, а потім наказав розпочати парад. І тоді в повітрі над Варшавою з’явився калейдоскоп крилатих машин: літаків «TS-11 Iskra», «M-28 Bryza», «C-295», «C-130 Hercules», «PZL-130 Orlik», «Su-22», «МиГ-29» i «F-16», гелікоптерів «SW-4 Puszczyk», «W-3 Sokół», «Mи-8», «Mи-24» і «AH-64 Apache». Далі вулицями столиці пройшли наземні війська, в тому числі – засоби протиповітряної оборони і танки «Leopard 2» i «PT-91 Twardy».  
Так само символічно, що через 95 років після Варшавської битви у Варшаві пліч-о-пліч крокували з поляками американські та канадські солдати, а не українські. По-перше, ці армії нині є союзниками РП по НАТО, а по-друге, після обрання на посаду керівника сусідньої держави Анджея Дуди (представляє праву партію «Право і Справедливість») західні партнери вкрай скептично оцінюють потуги нашої влади щодо відновлення територіальної цілісності та здобуття перемоги на Донбасі, а тому вже запропонували свою допомогу в проведенні переговорів. 
Відтак день 15 серпня був у Польщі святковим (не працювали навіть магазини). А українці, які звикли щосуботи здійснювати човникові бізнес-вилазки за Буг, цього разу залишилися вдома, з власної ініціативи ліквідувавши довжелезні черги на МАПП «Ягодин-Дорогуск». 
Споглядали за урочистостями наші співвітчизники хіба з вулиць та майданів Варшави. І – з місцевих цвинтарів, де й досі збереглися поховання старшини та вояків армії УНР, які загинули за незалежність Польщі в 1920 р. під гаслом «За вашу і нашу свободу!».
Щодо України, то 24 серпня військового параду з нагоди Дня незалежності не буде. Перший заступник голови Адміністрації Президента Віталій Ковальчук із цього приводу пояснив таке: «На відміну від минулого року, не передбачається проведення військового параду. Жодна військова техніка не братиме участі у проведенні заходів на Майдані Незалежності та Хрещатику. Натомість буде Марш Незалежності, в центрі якого буде особа воїна-захисника. А вечері 24 серпня у Києві відбудеться концерт класичної симфонічної музики».
Роман УСТИМЧУК.
На фото автора і газети «Високий замок»: сучасна згадка про колишню кавалерію; монумент Юзефові Пілсудські в м. Люблін; система протиповітряної оборони на вулицях Варшави.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (581) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%