Розбазарити базар?

Розбазарити базар?

Здавалося б, не стільки в Луцьку того Завокзального ринку, як колотнечі довкола нього. Час від часу хтось із кимось неодмінно привселюдно свариться, судиться й шукає правди у владних кабінетах. А все тому, що ті, хто по обидва боки барикад, ніяк не можуть порозумітися через… гроші та майно. Одначе якщо війни за базар не вщухають, значить – це комусь таки треба.

КУДИ МІСТ ВЕДЕ?
Завокзальний ринок, котрий лучани ще називають «Варшавкою», – місце, яке кормить багатьох підприємців. Малих і великих. Якщо перших – кілька сотень, то других не так багато. «Пасаж» належить підприємству «Домінанта», торговий центр «Ювант» – фірмі «Скорпіон-Сервіс», решту ринку орендувала Волинська облспоживспілка. Дія договору оренди мала би завершитися 31 грудня 2014 р., одначе у 2011-му заговорили про укладання нового документа – інвестиційної угоди, згідно з котрою облспоживспілка отримує право оренди земельної ділянки під ринком на 22 роки. Влада Луцька на таке погодилася. Правда, не одразу й за конкретних умов: орендар зобов’язувався добудувати пішохідний міст через залізничні колії від вокзалу до ринку, розробити проект реконструкції «Варшавки» до 1 травня 2012-го, а також укласти з усіма підприємцями, котрі там працюють, угоди про оренду місць також на 22 роки. Що цікаво: більшість дрібних бізнесменів підтримали таку ідею і навіть приходили в сесійну залу Луцької міської ради, аби переконати депутатський корпус підтримати відповідне рішення. Останні (правда, не з першої спроби), але все ж проголосували «за». 
24 серпня 2011-го міст таки відкрили. Причому – урочисто. Але ідилія тривала не довго. На початку 2013-го підприємці взялися стукати в усі можливі двері. Пішли навіть у прокуратуру. Мовляв, керівництво облспоживспілки вимагає грошей у формі безповоротної благодійної допомоги, аби здійснити реконструкцію ринку. Словом, зчинився ґвалт. 
ДІЛО – ТРУБА
Дивує, чому підприємці не били в набат раніше, адже довгострокових договорів оренди з ними не укладали впродовж 2012-го? Хай би там як, а останньою краплею стала саме необхідність виділити кілька кревних. Для чого? Все просто й складно водночас. Ринок, що не кажіть, а розвивався не зовсім систематично. На початку 90-х то були всього лише металеві ряди. Згодом їх обгородили високим парканом. Цю частину й досі в народі називають «кліткою». Ще пізніше територія базару обросла додатковими рядами й торговельними центрами. До речі, у листопаді 2000-го відповідно до розпорядження тогочасного Луцького міського голови Антона Кривицького з 1 грудня 2000 р. статус ринку надали ще й провулку, що з’єднував вул. Карпенка-Карого та Кравчука. Цю земельну ділянку міська рада передала в оренду ПФ «Скорпіон-сервіс». До речі, з приватною фірмою підприємці, чиї торговельні контейнери розташовані саме на цій території, не можуть порозумітися й досі. А все тому, що наступний мер Богдан Шиба підписав рішення, прийняте радою, про передачу в оренду тієї ж ділянки підприємцям. 
Та повернімося до конфлікту з облспоживспілкою. Словом, ще у 2010-му Держгірпромнагляд розробив програму заходів щодо забезпечення належного стану безпеки на ринку, де й зазначалося, що 54 контейнери розташовані прямо на газопроводі високого тиску. Відтак і потрібно спільно з «Волиньгазом» розробити проект і перенести комунікацію, аби не сталося нічого лихого. У 2010-му й 2011-му цим мало переймалися. Певно, інші були пріоритети у ринкових акул. Згодом про газову небезпеку згадали. Зрештою, почали дошкуляти і пожежники: мовляв, у разі НП на «Варшавці» спецтехніка не зможе дістатися місця займання.
Реальним виходом із ситуації було би винесення газопроводу за межі Завокзального ринку. Одначе на виготовлення такого проекту потрібно 1 млн грн. Ні «Пасаж», ні «Ювант» долучитися до вирішення проблеми не захотіли. Тоді й заговорили про дольову участь підприємців. Мовляв, кожен викладе відповідну суму, залежно від розмірів контейнера.
– Шість разів скликали збори, аби обговорити питання винесення газової труби за межі ринку, – розповів Володимир Горгут, перший заступник голови правління Волинської обласної споживчої спілки кооперації, виступаючи перед депутатським корпусом Луцької міської ради. – Вирішили, що підприємці допоможуть дольовою участю. Суми визначили відповідно до площі контейнерів. Але шестеро відмовилося. Їхня частка була найбільшою. От і не дорахувалися ми 180 тисяч гривень. Тому довелося відмовитися від ідеї виготовлення проекту винесення газопроводу.
Одначе тим часом Держгірпромнагляд через порушення правил безпеки систем газопостачання виніс припис, а «Волиньгаз» – акт попередження із вказівкою прибрати конструкції, розташовані над газопроводом. Адміністрація облспоживспілки ж знайшла варіант: не переносити, а вкоротити металеві конструкції магазинчиків, відтак і відступити на два метри від труби. Але…
– Коли я відмовилася здавати гроші, то вже наступного дня в моєму контейнері не було світла, – розповіла підприємець Алла Сівак. – Його відрізали. Чомусь? На мої запитання – жодних пояснень. Коли просимо надати хоча б якісь документи, щодо здачі коштів, якийсь звіт, то це сприймається керівництвом облспоживспілки як втручання у їхню господарську діяльність. Зараз у нас більше запитань, аніж відповідей. Ходимо вже півроку інстанціями, наче Мойсей пустелею.
КАТЕГОРИЧНА КОМІСІЯ
Хто правий, а хто ні ще наприкінці лютого 2013-го взялися розбиратися депутати міської ради. Як і годиться, створили контрольну комісію з питань врегулювання конфліктної ситуації. Попрацювали. Нещодавно оприлюднили результати, котрі й заслухали на сесії. Щоправда, конфлікт не стільки врегулювали, як розбурхали, бо у висновках обранці слів не добирали.
«З’ясовано, що Волинська обласна спілка споживчих товариств репресивними методами змушує підприємців звільняти територію Завокзального ринку від розміщених ними металевих конструкцій для здійснення торговельної діяльності, вживає дії щодо розірвання із підприємцями договорів оренди торгових місць, у примусовому порядку змушує їх сплачувати в касу ринку кошти для виконання робіт із накриття торговельних рядів у вигляді безповоротної фінансової допомоги, реально завищуючи при цьому вартість вказаних робіт та вживає інших дій щодо позбавлення можливості підприємців Завокзального ринку здійснювати торговельну діяльність на ринку».
Серед претензій до адміністрації облспоживспілки й невиконання зобов’язання щодо укладання довгострокових договорів із підприємцями, і безпідставне збирання коштів, і самовільна, без відповідних погоджень реконструкція ринку. Відтак і пропозиція комісії конкретна: розірвати договір оренди землі А позаяк рада цього зробити апріорі не може, тому й вирішили доручити юристам міської ради йти до суду.
Найцікавіше, що кількома днями раніше до муніципалітету передали ухвалу Луцького міськрайонного суду про заборону представницькому органові влади розглядати (!) питання дострокового розірвання договору оренди ділянки під за вокзальним ринком. Отакої!
БИТИЙ НЕБИТОГО ВЕЗЕ
Щоправда, є серед підприємців і ті, котрі особливо не нарікають на адміністрацію облспоживспілки. Єдине, про що просять: укласти договори оренди на 22 роки, а не річні з подальшою пролонгацією, як це досі практикувалося. Натомість депутати вирішили діяти кардинально. Мовляв, якщо спілка не виконує зобов’язань, то й гратися з нею не варто. Діло – до суду, та й по всьому. Шукати захисту у Феміди налаштована й інша сторона. Принаймні саме таку фразу зронила Марта Кандиба, голова правління облспоживспілки, залишаючи сесійну залу. Раніше ж пан Горгут наголошував, що депутати чомусь забули про добудований коштом відомства міст. Та, зрештою, хто правий, а хто винний, вирішуватиме суд.
Натомість дуже цікаво, як розвиватимуться події, коли угоду про оренду все ж вдасться розірвати? Здається, про такі нюанси багато думають депутати, але не підприємці. Останні, запалені війною, перебувають у ейфорії передчуття перемоги. Та чи не обернеться вона… поразкою? Про це поки ніхто не каже.
Балакають про можливість створення комунального підприємства «Ринок». Мовляв, як варіант. Правда, така ідея в сесійній залі вже витала, коли частина депутатів виступала категорично проти передачі земельної ділянки в оренду на 22 роки облспоживспілці. Але тоді її відкинули: буцімто надто кмітливі обранці в кулуарах напрацювали цілий план дій щодо повільного, але рейдерського захоплення ринку. Тепер Гаврила на вила взяли інші депутати. Ідея ж загалом та сама – народження КП. Але де гарантії, що воно не буде збитковим, як і решта подібних структур? Що його не доведеться дофінансовувати з бюджету? Бо ж насправді все просто: говоримо про збитковість, доводимо до банкрутства, а далі до справи береться приватний власник.
Хоча, на хлопський розум, КП «Ринок» цілком реально може працювати й бути не лише самоокупним, а навіть давати прибуток. Так за 1 м кв. торгової площі підприємці сплачують облспоживспілці 60 грн, а остання до міської казни за 1 м кв. загальної площі (куди входять проходи й решта території) лише – 3 грн 60 коп. Тож не потрібно особливої оливи до голови, аби зрозуміти: справа не безнадійна. Правда, здається подібне усвідомлюють і ті депутати, котрі вболівають за громаду, і ті, котрі спершу турбуються за власні інтереси, а тоді вже й за люд.
А що ж підприємці? Тішать себе сподіванням, що саме вони матимуть можливість створити об’єднання й орендувати землю під ринком, аби й надалі там працювати. От тільки в кулуарах ради ширяться чутки, що покупець на Завокзальний ринок уже є. І саме він – реальний ляльковод у цій виставі. Хтозна…Тим паче, що й зі «Скорпіон-сервіс» угоди нещодавно розірвано. Відтак прохід між вул. Кравчука й Карпенка-Карого знову – комунальний.
Єдине, що зрозуміло чітко: поки одні сваряться, а інші чи то вирішують проблему, чи то трусять майно громади, як грушу, платитимемо за все це ми – покупці. Бо і плату за оренду, і безповоротну допомогу підприємці неодмінно закладуть у вартість товару. А тоді й виходить, що кофтина, привезена із Хмельницького за 50 грн, вартує на базарі всі 400.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
На фото Олени ЛІВІЦЬКОЇ: «картина Рєпіна «Припливли до базару»

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%