Зона бурштинової війни:

Зона бурштинової війни:  Спецоперація в маневицьких лісах

21 вересня майже тисяча агресивно налаштованих молодиків із лопатами, кастетами і ножами окупувала ліси Маневиччини. Собі в помічники вони стали масово набирати місцевих жителів. За ніч, проведену з лопатою, кожному обіцяли по 1200 грн. Їхня мета – незаконні мільйони, роздобуті завдяки «сонячному каменю». 
22 вересня, у вівторок, голова облдержадміністрації Володимир Гунчик пробував урегулювати ситуацію. Пояснив чоловікам, які приїхали з Рівненщини, Львівщини та Житомирщини,  що на волинській землі хазяйнувати будуть тільки волиняни. Однак замість забратися з маневицьких лісів – тисячі копачів взялися шукати бурштиновий пласт, який, за чутками, мав становити 60 см. Найбільше дісталося лісам поблизу сіл Костюхнівка і Вовчецьк. На ранок 23 вересня було всіяно ямами площу близько 7 га. Кожна з цих ям, периметром 1 на 2 м, була завглибшки 2-3 м. Це все зроблено всього за півтори доби. 
Побачивши, що ситуація виходить із-під контролю, ще у вівторок о 16 год. Володимир Гунчик скликає нараду, участь у якій взяли начальник облуправління міліції Петро Шпига, прокурор області Дмитро Чепіжак та начальник СБУ у Волинській області Юрій Фелонюк.  Окрім того, на підтримку силовики викликають керівників окремих громадських організацій Волині. Завдання одне – взяти ситуацію під контроль. І вже в ніч на середу до лісів Маневиччини підтягнулися спецпідрозділи міліції з 5 областей України (майже тисяча співробітників), ледь не 300 представників громадських організацій Волині, сотні представників лісової охорони, ДСНС, екологічних інспекторів. В епіцентрі подій також – сільські голови, депутати районної ради, журналісти. 
Що ситуація дійшла граничної межі, свідчили блокпости, на кожному з яких чатували автоматники в балаклавах. Ще гарячіше стало у лісах поблизу Костюхнівки. Доки Володимир Гунчик разом із силовиками проясняв ситуацію для журналістів та сільських голів, до цієї ж території почали «підтягуватися» серйозно налаштовані чоловіки. В натовпі кричали «Ганьба!», вимагали не втручатися у ситуацію і не заважати місцевим жителям заробляти собі на хліб. Подекуди в чоловіків, які нібито не мали на хліб насущний, у руках  можна було побачити айфони за 20 тис. грн. Підігріті алкоголем (і не тільки) чоловіки кричали, розмахували руками, але журналістам працювати не заважали. Своє невдоволення вони пояснювали тим, що вже багато років у лісах Маневиччини бурштин видобувався незаконно. Але про те ніхто не розповідав, бо все контролювалося міліцією, прокуратурою та СБУ. А тепер, коли заробляти захотіли ще й місцеві жителі, на «мирних людей» наслали автоматників. 
Врешті-решт, автомобілям та автобусам, де перебували керівники обласних відомств та журналісти, сільські голови і депутати райради, дорогу перегородили. Аби вгамувати крикунів, на підмогу прийшли спецпідрозділи. На щастя, обійшлося без стрілянини.  Щоб дійти хоч якоїсь згоди Володимир Гунчик, звернувся до жителів району. Він сказав: «Я не проти, щоб місцеві люди заробляли на бурштині. Але робити це потрібно в законний спосіб: створювати комунальне підприємство або артілі, платити податки, працювати так, аби бурштин приносив користь місцевій громаді».

Після того, як журналісти покинули території лісів, мала відбутися зачистка. 
Найгарячіша ж пора настала для волинських лісівників. Спочатку т. в. о. начальника облуправління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко координував роботу підлеглих із захисту лісів, тепер доведеться «загоювати рани», нанесені організованими групами бурштинокопачів.
Станом на вечір усі дороги розблоковано, 40 осіб затримано, 20 автомобілів із бурштином і сотнями тисяч гривень – у Маневицькому РВ УМВС.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
На фото автора: агресивно налаштованих молодиків біжать утихомирювати автоматники.
Коментар
Депутати Маневицької райради, серед яких Олександр Гаврилюк, Алла Бубнюк, Ольга Черчик, Микола Борбич, обурені ситуацією. З одного боку, вони підтримували місцевих жителів, які в пошуках заробітків змушені ризикувати життям і допомагати бурштинокопачам. Микола Борбич зазначив, що до обласної влади маневичани апелювали давно. Однак їх чомусь ніхто не чув. А тепер, коли ситуація вкрай напружена, врегулювати її буде складно. Окрім того, районних депутатів цікавило, чому дотепер парламент не врегулював закон щодо видобутку бурштину. Якщо жителям і дозволять створити  комунальне господарство, то районний бюджет не потягне капітовкладень, які необхідні для роботи підприємства. Адже це мільйони гривень на екскаватори, трактори, помпи, зарплату. Отже, у четвер-п’ятницю має бути скликана позачергова сесія Маневицької райради, що підготує звернення до ВРУ із закликом якомога швидше прийняти закон про бурштин. А до обласних депутатів та виконавчої влади маневичани апелюватимуть, аби комунальне підприємство було обласним і кошти на його діяльність вносилися і з обласного бюджету. Наскільки швидко вдасться це виконати, покаже час. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (595) - 86.2%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%