Щоб не дошкуляв цистит
Проблема з нирками і сечовивідними шляхами зараз особливо гостра.
Осінні холод і сирість принесли не лише пригнічений настрій, а й чимало болячок. Найбільше зараз страждають волиняни від застудних захворювань, проблем зі шлунком і сечовивідною системою.
Чим викликане загострення? Як із ним боротися? І чи можливо запобігти – про це й не тільки розповість уролог Луцької міської клінічної лікарні Павло Шейко.
– Павле Євгеновичу, насамперед поясніть: чому саме осінь – це пора, коли здоров’я вимагає особливого догляду?
– Причин декілька. По-перше, люди не спішать переходити на теплий одяг і взуття. По-друге, наш організм теж не може миттєво адаптуватися до сирості та нижчих температур. Опірність імунної системи, відповідно, спадає. Від того починають і загострюватися хронічні болячки, і з’являтися нові.
– Судячи з кількості пацієнтів, які до вас звертаються, уролог нині – серед найбільш затребуваних.
– Із середини жовтня справді різко зросла кількість хворих на пієлонефрит і цистит (тобто запалення нирок та сечовивідних шляхів). Та, як показує мій 10-річний досвід, спад захворювання можна буде спостерігати не раніше середини грудня, коли вологість повітря буде нижчою, а організм стане більш витривалим.
– Чи тільки сира погода та, жартома кажучи, коротка спідниця провокують появу згаданих недуг?
– Не тільки. Велику роль відіграє фактор спадковості, а також статеве життя (це особливо стосується молодих жінок).
Стосовно першого, то 30-40% моїх пацієнтів зізнавалися: у їхній родині цистити і пієлонефрити – явище типове.
Стосовно другого, то причина в анатомії жінки: сечовивідні шляхи розміщені поруч із внутрішніми статевими органами. Таким чином, якщо пані не дбає за безпечний секс, то її гінекологічні захворювання (до прикладу – хламідіоз) провокують появу недуг сусідніх зі статевими органів.
– Які симптоми сигналізують про те, що треба братися за лікування?
– Часті позови до сечовипускання, іноді – різь під час цього, нерідко – ниючий біль над лоном і в попереку, незначне підвищення температури тіла (37-37,5).
– У разі виявлення перших ознак чи можливо позбутися недуги, використовуючи лише народні методи?
– Перебіг захворювання в кожного пацієнта індивідуальний. Але зазвичай хороший результат дає використання сечогінних трав: хвоща польового, толокнянки, споришу, ведмежих вушок. Оскільки кожна з перелічених рослин має свій спектр дії (одна – як бактерицидна, інша дуже ефективна при запальних процесах і так далі), то я раджу використовувати суміш вищезазначених трав: усі їх узяти в однакових пропорціях (десь по столовій ложці), залити літром окропу й лишити настоюватися всю ніч (можна в термосі). Приймати по півсклянки тричі на добу за хвилин 30-40 після їди протягом десяти днів. Буде хороший результат – добре. Ні – звертайтеся до лікаря.
– Хоча дуже часто хворий спішить не до спеціаліста…
–…а в аптеку. Це зрозуміло: вона поруч, не треба з роботи відпрошуватися, на прийом записувати, іноді – й у черзі постояти.
– Крім некваліфікованого підбору медпрепаратів, до яких іще типових помилок вдаються хворі на цистит і пієлонефрит?
– Починають активно вигріватися. Бо от, мовляв, коли нежить – ноги париш, кашель – груди-спину натираєш. Це дуже поширена помилка, через яку захворювання нирок і шляхів сечовиведення не те що не виліковується, навпаки – загострюється і навіть може завершитися операцією.
– Ви як хірург-практик, який щотижня оперує у Луцькій міській лікарні, досліджували, у скількох випадках самолікування призводило до серйозних проблем із нирками та вимагало хірургічного втручання?
– Років десять тому, коли не було стільки реклами лікарських препаратів, три-п’ять пацієнтів зі ста мали серйозні проблеми у зв’язку із самолікуванням. Зараз, на жаль, статистика значно «сумніша»: 7-10%, тобто вдвічі більше хворих отримують гнійні ускладнення в нирках.
– То які симптоми свідчать про те, що до уролога треба йти негайно?
– Сильний біль, озноб, висока температура тіла – це те, з чим не можна зволікати і що вимагає вже не травички попити, а приймати антибіотики.
Втім наскільки сильні купувати препарати і якого спектру дії – вирішувати має лікар, зважаючи на результати аналізів. Бо банальний, здавалося б, цистит може призвести до пієлонефриту, а потім – спровокувати появу карбункулу нирки (у народі кажуть – гнійник у нирці), піурії – виділення гною із сечею, навіть септичних станів, тобто зараження крові.
Може, скажіть, фармацевт, до якого ви прийшли за ліками, визначити всі згадані ризики? Звісно, ні.
– Є думка, що варто раз захворіти на цистит чи пієлонефрит, як при першому ж переохолодження недуга знову дасть про себе знати.
– Це правда. Тому щоб хвороба не перейшла у хронічну форму і не турбувала всі наступні роки, мусимо велику роль надавати профілактиці.
Є можливість – треба їздити на санаторно-курортне лікування (гарний результат дають Моршин, Східниця, Куяльник).
Не дозволяють час та гроші – пийте весною березовий сік, у кінці літа й на початку осені їжте кавуни, раз на три місяці проводьте 10-денний курс із сечогінними чаями.
Але – зауважу – проводити профілактику треба тоді, коли нічого не турбує. Тобто – в період ремісії хвороби.
– Сподіваємося, ваші поради допоможуть читачам зберегти найдорожче – здоров’я. Дякую за розмову.
Спілкувалася
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
- Коментуйте FaceBook
- Коментуйте ВКонтакте
ТОП Новини
Ворог отруїв дружину керівника ГУР? «Нас на русскую бабу проміняв»? Мудрик став на хибну стежку Тимощука? Через Волинську митницю ввезли майже 425 тисяч тонн благодійних пожертв Луцька картонно-паперова фабрика – один із лідерів по працевлаштуванню ВПО на Волині Ковельська громада виручила на торгах понад 35 млн грн від продажу земельних ділянок У Нововолинську працюватиме мобільна бригада БФ “Право на захист” Вареники з бобом по-волинськи Удесяте під суд Шість медичних автомобілів від латвійських партнерів Камінь-Каширська міськрада передасть для... У Володимирі діятиме благодійна їдальняІнтерв'ю


- Опитування
- Результати