Розпрягайте, хлопці, коней!

Розпрягайте, хлопці, коней!  Як же здивувалися волинські солдати, коли побачили у бойовій комендатурі в Новогродівці… шацьких «Молодичок».

«Я дівчатам своїм наперед видала заспокійливе і наказала: «Не смійте мені рюмсати! Не дай Боже, побачу в котроїсь на очах сльози! Ми їдемо підняти настрій нашим хлопцям, а не киснути!» – каже керівник колективу Ніна Вирович. І всі як одна учасниці волинського гурту «Молодички» трималися. 
Народний фольклорний гурт «Молодички» із Шацька – один із тих, які представляють волинську душу, її самобутність, щиру закоханість у пісню і невмирущий гумор. Насправді жіночому колективу із пропискою в Озерному краї вже понад три десятки літ (!). Ані трохи не скривлю душею, якщо скажу, що його нині більше знають у Польщі, ніж в Україні (хоча він – зірка передачі «Фольк мюзік» на Першому національному каналі). Лише цьогоріч колектив здійснив 19 (!) гастрольних поїздок до РП, у планах ще дві. Загалом за рік «Молодички» провели понад п’ять десятків концертів. Але найпам’ятнішим буде один-єдиний. 
На День захисника України шацькі «Молодички» дали концерт у оперативній бойовій прикордонній комендатурі у м. Новогродівка Донецької обл. Це був довгожданий виступ. Пробралися на Схід учасниці гурту не з першого разу.
Річ у тім, що ще у травні художній керівник гурту «Молодички» Ніна Вирович домовилася із керівництвом Луцького прикордонного загону про поїздку колективу на Схід, у Курахово. За день Ніна Федорівна сповістила колежанок, організувала волонтерську бригаду. Жінки дуже зраділи, напекли гору пиріжків, хліба домашнього, зібрали 22 ящики продуктів, закупили цигарок. Але сталося непередбачуване: водії один за одним відмовлялися їхати до Курахово, до кого з перевізників тільки не зверталися. Вже й військові на Сході пообіцяли супровід, та… Співачки були у відчаї. Та хто ж думав, що чоловіки виявляться більш слабкодухими, ніж ці талановиті шачанки? Прикордонники заспокоювали, пообіцяли: знайдуть можливість організувати згодом таку поїздку.
І ось 13 жовтня «Молодички» на запрошення прикордонників таки рушили в дорогу. 
«Ми надзвичайно вдячні за допомогу в організації поїздки командиру Луцького прикордонного загону Олександрові Мейку та його заступнику Олександрові Мартинюку. За наданий транспорт – директорові ліцею з посиленою фізичною підготовкою Павлові Боснюку і Благодійному фонду «Волинь-2014», коштом якого заправили пальним наше авто», – зазначає пані Ніна. 
Молодички зібралися в лічені години. Ніна Вирович «пробіглася» місцевими підприємствами, щоби зібрати для військових гроші на солодощі. Саме солодкого просили хлопці, які перебувають у шахтарському місті Новогродівка, що за 50 км від Донецька. Зрештою – рушили. Попереду – 1250 км. Усім (а в поїздку відправилося дев’ятеро людей) було тісно, незручно, доводилося тримати ноги на сумках із гостинцями. Але ніхто, розповідають жінки нині, не думав про комфорт. Мало того, одна з учасниць (Єва Забродоцька), як виявилося, ризикувала під час поїздки навіть життям. Ще до цього погано себе почувала, але відмовлятися від концерту на Сході не стала. «На таблетках» відспівала, а відразу після повернення додому втрапила на операційний стіл через каміння в нирках… На щастя, нині пані Єва почувається добре.
Виїхавши о 15-й годині з Шацька й майже не спиняючись у дорозі, о 14-й наступного дня авто прибуло до Новогродівки на Донеччині до оперативної бойової комендатури. «Водії – кажуть жінки, – Леонід Сидорук та Роман Єсімчук – навіть на перекури не ставали».
«Ми були дуже вражені побаченим. Блокпости. Танки з арматурою… На все містечко зустріли, може, трьох людей. Гнітючі краєвиди. Це – другий Чорнобиль… А комендатура розташована у приміщенні профтехучилища. Вікна закриті мішками з піском, там, де вчора були студенти, сьогодні – бійці. Моторошно. Але побачили хлопців – і забули про все», – згадує Ніна Вирович.
У Новогродівці – чимало волинян. Військовослужбовці – з різних куточків краю, стріли і двох своїх  – Юрія Гірича та Станіслава Мелюха із Шацька. На стінах тамтешньої їдальні, що слугувала артистам за концертну залу, – сотні дитячих малюнків. Яким же великим було здивування вчительки із с. Прип’ять Шацького р-ну Валентини Сидорук (і активної учасниці колективу «Молодички»), коли серед інших малюнків вона неочікувано побачила ті, які малювали діти з її школи. Мало не розплакалася… 
Багато часу дівчата не мали. На все – три години. Бігом приступили до головного: треба було хлопцям забезпечити свято. Тому спершу заспівали патріотичних пісень. Потім – те, що волинським воїнам до серця ближче: і «Волинь моя», і «Розпрягайте, хлопці, коні», і «Смереку»… А далі – вирішили брати гумором. Страшенний гул стояв у залі, бо співали – разом!
Підготували чоловікам і сюрприз. Був серед військових у Новогродівці і син однієї з учасниць гурту – Віталій Пех. Щоб побачити його, на Схід поїхала не тільки мама Світлана, а й дружина Оксана. Остання, не маючи досвіду виступів на сцені, зголосилася вивчити репертуар та співати разом із колективом. І як це їй вдалося, треба було бачити! 
«Ми спочатку виступили, а потім розповіли про цю дружину бійцям, – каже пані Ніна. – І запропонували вгадати, чия ж то кохана? Треба було бачити, як вони розгублено дивилися по сторонах, шукали з-поміж своїх того щасливчика. А він піднявся, неймовірно розчулений. Усі одразу стали аплодувати… До сліз. Ще одна пара – наша Тетяна і її чоловік Володимир Гурко – у цей день саме відзначала річницю весілля». 
Справжні почуття перевіряються відстанню і, як ми уже знаємо, війною… Наостанок змучені військовими буднями, але щасливі від можливості на хвильку відволіктися солдати та «Молодички» спільно виконали Гімн. 
«Я ще не бачила, щоб хтось так співав. Вони піднялися миттю. Всі як один тримали серце у руках…, а ми тамували в собі сльози від побаченого», – розповідає художній керівник колективу.
Пообідавши (а частували солдатськими стравами), молодички рушили додому. Усю дорогу назад думали про війну. Про те, як непросто цим хлопцям спати з автоматами, ховатися від куль і замість рідних волинських пейзажів спостерігати руїни Сходу. 
Удома «Молодички» знову візьмуться за концертне ремесло. Був час, коли цей гурт чи не щоліта їздив до Севастополя. І хоча дотепер кримчани запрошують, колектив прийняв рішення: волинською піснею розважати окупантів не стануть. А після того, коли на власні очі побачили війну «у всій її красі», тим паче. 
…Сьогодні шацькі «Молодички» вже рихтуються на зйомки новорічної телепередачі на Першому національному каналі. В рамках проекту «Фольк мюзік» співочих волинянок на чолі з Ніною Вирович запросили «на вогник». Чарівні музи Озерного краю щиро вірять, що Новий рік їхні уже тепер «підшефні» захисники із Новогродівки стрічатимуть удома. В Шацьку, Маневичах, Ківерцях, Любешові… 
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото: «Молодички» та бійці – у стінах комендатури.
P.S. На прохання гурту «Молодички» та Ніни Вирович щиро дякуємо за допомогу у зборі коштів на гостинці для захисників таким підприємцям, як Володимир Шум, Микола Кузьмич, Надія Шатєєва, Ольга Романюк, Олександр Терета, Софія Пух, Наталія Демедюк, Неля Сацюк, Тетяна Сіжук.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (507) - 88.3%
Пізно (18) - 3.1%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (18) - 3.1%