Поліське щастя з комариного пекла

Поліське щастя з комариного пекла

Червень заходить за обрій. Міщани у цю пору починають рихтуватися до відпочинку, а поліщуки просять у Бога погоди і врожаю. Бо для них стартує золота пора. Тут – або пан, або пропав… Або зірвеш джек-пот, заробивши на ягодах та грибах, або залишишся біля розбитого корита. 

Як тільки назріє ягідна пора, поліські села порожніють. Господарів за дня біля хати годі знайти. Всі – в лісі. Експедиція у пошуках «чорного золота» почалася!..
Які ж шанси у селян цьогоріч заробити на чорницях? На луцьких ринках сезон стартував із захмарних цін: 8 грн за склянку чорниці, за кілька днів цю ж склянку вже цінили у 6 грн, потім – у 4. Але за копійки ягоди селяни віддавати не хочуть. І правильно: 10 хвилин комариного пекла вартує більше. А за цей час склянки не завжди й набереш…
Нещодавно «Волинська газета» проїхалася одним із ягідних маршрутів області: через маневицькі Розничі, біля яких традиційне місце торгівлі дарами лісу, – до камінь-каширських Піщаного, Великого Обзира чи Олениного. О пів на дев’яту ранку в Розничах на місці, спеціально облаштованому і добре відомому волинянам, які час від часу курсують дорогою на Маневичі чи Любешів, ще було порожньо. Зрештою, це не дивно. Сезон щойно почався – у запасах селян ще не накопичилося так багато чорниці, аби зрання вчорашню продавати. А в цю пору народ на всю працював у лісі, дозбирував останні жменьки у свої відра та відеречка. Тому застати продавців, серед яких багато дітей і підлітків, пощастило тільки надвечір. 
А от на Камінь-Каширщині вже можна було зустріти і бусики зі струнко вишикуваними ящиками, в які селяни зносили зібраний врожай. Ціна цього дня – в межах 10 грн за кілограм. Ще день-два тому вона була вищою. Зі слів місцевих жителів, у Колках, що на Маневиччині, в цю пору брали чорницю і за 25 грн. 
Але найбільш метикуваті поліщуки не здають зібрані ягоди заготівельникам, а самі везуть їх на продаж. Он у Піщаному, як з’ясувалося, сільський голова Ростислав Смаль навіть допоміг організувати автобус, який відвозив усіх, хто має бажання продати чорниці, у Львів (а ринки Міста Лева у літню пору дуже приваблюють мешканців волинського Полісся, насамперед, вигідною ціною). Тож селянам така допомога у реалізації дарів лісу – на руку. Тим паче, що вартість доїзду – не вища за вартість квитка. Але пхатися у рейсові автобуси з кошиками «чорного золота» вже не треба. 
Поліщуки сподіваються, що закупівельна ціна на чорницю цього року нижче 10 грн за кг не опуститься. Хай би долинули їхні сподівання Господу у вуха, як-то кажуть. Бо літо-2013 – багате ягідним врожаєм.
Зібравши повні пригорщі селянських надій, ретельно зафіксувавши всі розцінки на «чорне поліське щастя», наступного ранку …ми зустріли жіночок із Камінь-Каширщини на «старому» ринку в Луцьку. Коробки та відра повнилися добірною смакотою, а чорницю із с. Оленине вони цінили не менше, ніж 4 грн за склянку! Такий бізнес є, напевне, найбільш чесним, хоча від нього місцевому бюджету ніц не перепадає. 
Аби всі заготівельники ретельно платили податки, пильно стежать контролюючі органи. Між тим в управлінні Міндоходів у Волинській області зізнаються: чимало ягоди наші бізнесмени експортують із використанням офшорів. Податківці не менш ретельно за волинських селян підраховують прийдешні заробітки. Ще минулого тижня прес-служба відомства повідомила: за прогнозами, поліщуки цьогоріч поповнять сімейні гаманці на 100 млн грн, а 10 млн – зароблять на грибах та ягодах місцеві бюджети. Торік надходження з цього бізнесу сягнули 9,6 млн. 
Олена ЛІВІЦЬКА.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (596) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%