Наука говорити правду!

Наука говорити правду!  Чверть століття знадобилося Українській державі для того, щоб нарешті приступити до основоположного етапу побудови європейської держави: приступити до роздержавлення ЗМІ, створити абсолютно нову конструкцію системи комунікації громади, влади та журналістів і залучити до цього досвід передових країн Європейського Союзу!

Як відомо, з літа нинішнього року за безпосередньої підтримки Міністерства закордонних справ ФРН медіа-дім «Bürgerhaus Bennohaus» (земля Північний Рейн – Вестфалія), медіа-центр «OK Ludwigshafen» (земля Руйнланд – Пфальц) у взаємодії з Європейською асоціацією недержавних ЗМІ «Youth4Media Network»  спільно з громадською організацією «Форум українських журналістів» (Волинь) та Інститутом журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка (м. Київ) розпочали проект теоретичних і практичних занять для вітчизняних журналістів, студентів, науковців, громадських діячів і представників органів місцевого самоврядування різних рівнів під гаслом «Громадянські медіа для міжкультурного та політичного діалогу». 
За цей час відбулися тренінги та науково-практичні конференції в Україні та Німеччині. В результаті 10 представників різноманітних регіонів України (від Волновахи і Чернігова до Одеси та Львова) не тільки отримали гідний рівень знань щодо принципів функціонування громадянських медіа в ФРН, але й здобули досвід навчання нових фахівців: тих, хто без допомоги влади чи приватного бізнесу буде здатним створювати цікаві та правдиві відео-, фотоматеріали та подавати текстову інформацію як у друкованих ЗМІ, так і в Інтернет-просторі.
З іншого боку, досвід взаємодії представників місцевої влади та медіа в Німеччині під час продуктивного візиту вивчили й представники Волині: у вересні в кількох землях ФРН побували депутат облради, голова правління ГО «Центр Реформ» Ігор Чорнуха, перший заступник Луцького міського голови Тарас Яковлєв і директор «Офісу реформ» на Волині Анатолій Пархом’юк.
І ось в останніх числах листопада в столиці України пройшов заключний етап унікального проекту. Він дозволив не лише створити цілу мережу медіа-представництв в Україні, але й приступити з допомогою сучасної техніки до реального наповнення потужного інформаційного ресурсу на порталі Іnfocenter.com.ua (українською та англійською мовами). 
Чому поява такого медіа-ресурсу є вкрай потрібною для нашого суспільства? 
Що за 25 років Незалежності Україна на вимогу ЄС тільки зараз приступила до першого етапу роздержавлення ЗМІ, це лише один крок до створення справді вільних і незалежних медіа. Щоправда, Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», ухвалений Верховною Радою України 24 листопада ц. р. ще перебуває на розгляді в Президента Петра Порошенка, і, якщо не станеться чогось надзвичайного, глава держави його підпише. Проте в пілотний проект потраплять не всі видання, на місцевому рівні може відбуватися саботаж із боку чиновників (наприклад, про екстраординарні витівки тимчасового голови облдержадміністрації Володимира Гунчика щодо «Волинської газети» вже відомо всім), тому реальні результати змін можна очікувати не раніше, ніж за років п’ять.

Ні суспільство, ні країна не мають розкоші так довго жити в умовах напівправди, напівінформації і напівсвободи медіа. Тому зміни потрібні вже тепер. 
Німецький досвід засвідчує, що ефективно система об’єктивних та професійних медіа може працювати не тільки тоді, коли існують соцмережі, державні чи приватні Інтернет-порталі, телебачення, радіо, газети та журнали. Потрібна ще одна складова демократії в інформаційному просторі – громадянські ЗМІ. 
У ФРН вони існують як самодостатні медіа-центри в усіх регіонах держави і – найголовніше! – фінансуються німецькими платниками податків незалежно від влади чи бізнесу. У нас – загалом бідній країні, котра наразі ще й перебуває в стані війни – говорити про якісь додаткові податки на розвиток громадянських медіа мало в кого язик повернеться, а розробити та ухвалити відповідний законопроект зможе хіба самогубець. Тому залучення закордонного досвіду та ресурсу в поєднанні з вітчизняною ініціативою та кваліфікованими кадрами покликаний розв’язати цю проблему вже найближчим часом. І тоді кожен громадянин зможе без будь-якої цензури чи диктату розмістити у світовому інформаційному просторі зображення, сюжет чи новину, якими він прагне поділитися з іншими. При цьому існує головна перевага над популярними нині соцмережами: належним чином оформити цей продукт допоможуть кваліфіковані співробітники, два десятки яких уже підготовлено в Україні німецькими та вітчизняними тренерами.
А що ця програма справді заслуговує на увагу та матиме продовження, свідчить урочисте підбиття підсумків семінару-тренінгу «Громадянські медіа для міжкультурного та політичного діалогу», в якому взяли участь перший секретар Посольства ФРН в Україні Матіас Конрад, голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України Олег Наливайко, керівник медіа-дому «Bürgerhaus Bennohaus»  та президент Європейської асоціації недержавних ЗМІ «Youth4Media Network» Іоахім Мусхольт, директор  медіа-центру «OK Ludwigshafen» Вольфґанґ Рессман, голова правління ГО «Форум українських журналістів», головний редактор «Волинської газети» Володимир Данилюк і заступник директора Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка Віталій Корнеєв. 
Немає сенсу переповідати всього ними сказаного. Головний лейтмотив: українці ніколи не змінять свого суспільства без переформатування  у свідомості людей, які повинні стати європейцями не за місцем проживання, а за способом мислення та поведінки. Незалежні від держави та великого бізнесу медіа й повинні стати тим містком, який допоможе раз і назавжди порвати з тоталітарним минулим та почуватися серед ключових держав Європейського Союзу як гідний партнер та чесний співрозмовник. А Німеччина, як один із ключових елементів ЄС, й надалі триматиме руку на пульсі змін та всіляко допомагатиме змінам на краще й застерігатиме від можливих помилок.
Та не менш важливою є оцінка проекту його учасників.
«Для мене дуже корисно взяти участь у такому проекті. Я працюю доцентом в столичному Інституті журналістики, і в мене є досвід роботи з великими групами студентів. Тим не менше, нині у мене є можливість працювати практичніше, застосовувати ті методи навчання, які вже стали звичним явищем у наших західних колег»,  – наголошує Ольга Сухомлин.
«Те, що мене запросили на цілий цикл теоретичних і практичних навчань, дуже важливо для подальшої журналістської роботи. Набутий в Україні та Німеччині досвід дозволить мені набагато краще працювати. Тим більше, що очолюю редакцію місцевої газети в донецькій Волновасі, місті-побратимі Луцька!», – вважає Альона Мержевська.
І таких схвальних відгуків можна почути дуже багато. Власне, про це говорили не лише під час тренінгів, але й у процесі візитів учасників проекту не лише в головний офіс столичної поліції, але й у студії провідних вітчизняних телеканалів.
Юрій ЯКОВЮК.
На фото Дениса КРИВОПАЛОГО: Матіас Конрад, Віталій Корнеєв, Іоахім Мусхольт, Володимир Данилюк та Олег Наливайко діляться враженнями про проект «Громадянські медіа для міжкультурного та політичного діалогу»; українські та німецькі учасники реформування медіа-простору нашої держави.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (581) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%