Взялися за фундук

Взялися за фундук

Вирощувати ліщину – справа більш ніж прибуткова, адже ціна лісового горіха в луцьких супермаркетах – 120 гривень за кіло!

У сезон збирання грибів та ягід поліські села наче вимирають. Бо цілими родинами люди йдуть до лісу на заготівлю чорниць, суниць, журавлини, хороший зиск мають із грибів. Біда тільки, що той сезон надто короткий. Та й рік на рік із врожайністю не випадає.
Тож у Маневичах та Любешові взялися випробувати новий метод заробітків – вирощувати «окультурений» лісовий горіх, який іноземці називають фундуком.
Рослині цій наш клімат і ґрунти чудово підходять. Та й любителів горішка не бракує. От тільки чомусь люди іще не додумалися «дику» рослину зробити «свійською».
А дарма. Науковці дослідили, що вже з п’ятого-шостого року фундук дає стабільно від 10 до 12 кг горіхів із куща. В 10-річному ж віці дерева можуть родити і по 20-25 кг урожаю. За відповідного догляду, звісно. Причому на 1 га, за схемою посадки 6 на 6 м, можна розмістити 250 рослин.
Наскільки відповідає дійсності заманлива пропозиція та чи поліська природа не внесе корективи – перевірити взялися в державних підприємствах «Любешівагроліс», «Любешівське лісомисливське господарство» та у Маневицькій селищній раді. Саме ці райони стали пілотними в операції «Фундук».
Минулого року коштом ЄС Маневиччина й Любешівщина отримали 500 саджанців ліщини. Восени їх посадили на різних ділянках. Якщо казати за Любешівський р-н, то 40 саджанців потрапили в державний лісгосп, 40 – ДП «Любешівагроліс», стільки ж – у Деревківську сільську раду та 180 – на три плантації Національного природного парку «Прип’ять-Стохід». 
«Висаджувати його будь-де не можна. Бо ця культура потребує відповідного рівня вологи та на піску рости не буде, – зазначив директор НПП Сащук Олександр. – Але цієї весни ми перевірили: фундук прижився!»
Аби скуштувати першого врожаю, доведеться чекати ще не менше чотирьох літ. Проте коли дерева почнуть плодоносити, взяти саджанці з них зможе кожен охочий серед місцевих жителів. Бо відповідно до угоди, укладеної між власниками розсадників та організаторами проекту, передбачається безкоштовна передача саджанця за умови, що новий власник через певний час так само безкоштовно подарує саджанця зі свого куща іншому односельцю. А контролювати весь процес дарування-отримання будуть представники органів місцевого самоврядування: саме вони виступають гарантами дотримання таких домовленостей.
Дивись, і за кількадесят років цілком може статися, що на Поліссі замість картопляних магнатів виростуть фундукові, а поряд із бульбою стіл прикрашатимуть котлети з горіхів.
Оксана БУБЕНЩИКОВА. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%