Майдан переїхав у Варшаву?

Майдан переїхав  у Варшаву?  Два дні поспіль столицю Польщі лихоманило. І не тому, що «небесна канцелярія» скерувала на Варшаву та інші воєводства сусідньої держави сильні дощі з поривами вітру: тут різновекторні політичні сили у суботу та неділю провели велелюдні масові акції!

Говорили про захист демократії та пам’ять про тоталітаризм 1981-го, але в підтексті заяв і походів була зовсім інша причина – між найбільшими партіями Польщі («Право і Справедливість» та «Громадянська платформа»), які періодично змінюють одна одну біля владного керма, намітився глибокий внутрішній розкол, що загрожує подальшим розвитком неконтрольованих подій!
Щоправда, цими вихідними якогось особливого напруження, пов’язаного з багатотисячними акціями, не спостерігалося. У звичному режимі працювали заклади торгівлі та громадський транспорт, і лише кілька мокрих від негоди центральних кварталів були в щільному кільці поліції, котра стежила за порядком та не допускала провокацій. Зрозуміло, що різні політичні сили використовували на маршах та мітингах лише прапори Польщі і Євросоюзу та не виймали з чохлів своєї власної символіки. Ніхто не зводив барикад, не палив шин і не штурмував урядових будівель… 

Хоча деякі аналогії з нашою країною таки спостерігалися. Наприклад, «Gazeta Wyborcza» зафіксувала, що правлячі сили організовано підвозили учасників своєї акції комфортабельними автобусами з різних регіонів Польщі…
Початок поклали активісти вже опозиційної «Громадянської платформи». 12 грудня в центрі Варшави понад 50 тис. осіб протестували проти намагання чинної польської влади унеможливити роботу «Конституційного трибуналу» (аналог нашого Конституційного Суду, – авт.), маніпулюючи з його складом. Створений «Комітет захисту демократії» наголошував: спроба заблокувати роботу «Конституційного трибуналу» – це пряма загроза основоположним принципам державності! До речі, хаос зі складом суддів у РП триває з кінця листопада, коли новий склад Сейму (нижньої палати парламенту РП, – авт.) анулював вибори 5 суддів «Конституційного трибуналу», які пройшли в жовтні в парламенті попереднього скликання. 2 грудня ц. р. депутати обрали 4-х нових суддів, і вже вночі у присутності Президента Польщі Анджея Дуди вони склали присягу. Згодом поклявся служити Польщі і п’ятий новообраний суддя-конституційник… Загалом «Конституційний трибунал» складається з 15-ти осіб, і наразі третина його складу так і не сформована.

А наступного дня, 13 грудня, вже «Право і Справедливість» на чолі з Ярославом Качинські (братом-близнюком загиблого 10 квітня 2010 р. унаслідок авіакатастрофи під Смоленськом Президента РП Лєха Качинські, – авт.) організували марш, приурочений 34-й річниці введення генералом Войцехом Ярузельські військового стану. І хоча 1981-го нинішні активісти антагоністичних сил належали до опозиції, перебували під час ув’язнення в одних і тих самих камерах, а потім боролися за демократію під спільними стягами «Солідарності», час і влада все змінили. «Право і Справедливість» не тільки згадує про злочин минулого, але й стверджує, що як правляча політична сила на чолі з гарантом Конституції здатна ефективно розбудувати свою державу. 
Сам же ж Президент РП Анджей Дуда 14 грудня вирушив у дводенний візит до Києва, де перебував два дні.
Володимир ДАНИЛЮК.
На фото автора і з архіву IPN: військовий блокпост у грудні 1981-го біля кінотеатру, де показували фільм «Апокаліпсис»;  «Варшава-Центральна» акцій протесту біля урядових споруд не помітила; доки народ вимагає демократії на вулицях, у телестудії обговорюють проблему.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%